افتادگی مثانه و درمان آن

افتادگی مثانه مشکل رایجی در خانم ها است و ما در این مطلب قصد داریم به بررسی دلایل افتادگی مثانه و درمان آن بپردازیم. بحث افتادگی مثانه و درمان آن را با علائم افتادگی مثانه شروع می کنیم.

علائم ابتلا به افتادگی مثانه

علائم ابتلا به افتادگی مثانه

اولین علامتی که خانم های دارای مثانه افتاده معمولا متوجه آن می شوند وجود بافتی در واژن است که بسیاری از خانم ها آن را به عنوان چیزی شبیه به گلوله توصیف می کنند. علائم دیگر مثانه افتاده شامل موارد زیر است:

 • ناراحتی یا درد در لگن
 • بافتی که از واژن بیرون زده است. (ممکن است بافت لطیف باشد و ممکن است خونریزی کند.)
 • مشکل در ادرار کردن
 • احساس خالی نبودن مثانه بلافاصله پس از ادرار کردن (تخلیه ناقص)
 • بی اختیاری (نشت ادرار در هنگام عطسه یا سرفه)
 • عفونت های مکرر مثانه
 • مقاربت دردناک (دیس پارونیا)
 • درد کمر

دلایل ابتلا به افتادگی مثانه

بخش مهم دیگر در بحث افتادگی مثانه و درمان آن دلایل بروز آن است. عوامل زیر معمولا در ایجاد مثانه افتاده دخیل هستند:

زایمان: این شایع ترین علت افتادگی مثانه است. روند زایمان بر روی بافت های واژن و عضلات آن که مثانه زنان را پشتیبانی می کنند، فشار آور است.

یائسگی: استروژن، هورمونی که به حفظ قدرت و سلامت عضلات واژن کمک می کند پس از یائسگی تولید نمی شود.

فشار آوردن: بلند کردن اجسام سنگین، تحرک در حین حرکات روده، داشتن یک بیماری طولانی مدت که شامل سرفه یا یبوست طولانی مدت است ممکن است به عضلات کف لگن آسیب برساند.

 

تشخیص افتادگی مثانه

تشخیص افتادگی مثانه

برای تشخیص افتادگی مثانه و درمان آن روش های مختلفی وجود دارد که ما قصد داریم به اختصار به آنها اشاره کنیم.

معاینه فیزیکی

معاینه دستگاه تناسلی و لگن زنان که به معاینه لگن معروف است، به منظور تشخیص افتادگی مثانه لازم است.

سیستویورتروگرام

در موارد کمتر واضح ممکن است پزشک از سیستویورتروگرام برای کمک به تشخیص خود استفاده کند. سیستویورتروگرام یک سری آزمایشات با کمک اشعه ایکس است که در هنگام ادرار انجام می شود. این موارد به پزشک کمک می کند تا شکل مثانه و علت مشکل ادرار را تعیین کند. همچنین ممکن است پزشک از بخش های مختلف شکم عکس برداری کند تا سایر دلایل احتمالی مشکل شما را کشف کند.

نوار مثانه یا تست اورودینامیک

آزمایشی به نام اورودینامیک تصویری با صلاح دید پزشک انجام می شود. اورودینامیک روابط فشار و حجم را در مثانه اندازه گیری می کند و ممکن است در تصمیم گیری متخصص اورولوژی بسیار مهم باشد.

سیستوسکوپی

سیستوسکوپی

سیستوسکوپی نیز ممکن است برای تشخیص افتادگی مثانه انجام شود. این آزمایش یک روش سرپایی است که گاهی اوقات روی صفحه تلویزیون نمایش داده می شود تا فرد بتواند آنچه را که متخصص ارولوژی می بیند، ببیند.

درمان مثانه افتاده

افتادگی مثانه خفیف یا درجه 1 هیچ درد و ناراحتی ایجاد نمی کند و معمولا نیازی به درمان پزشکی یا جراحی ندارد. پزشک ممکن است توصیه کند شخصی که با چنین مشکلی مواجه است باید از برداشتن اجسام سنگین یا فشار آوردن به خود اجتناب کند.

برای موارد جدی تر پزشک فاکتورهای مختلفی مانند سن، سلامت عمومی، ترجیحات درمانی و شدت افتادگی مثانه را در نظر می گیرد تا مشخص کند که درمان مناسب چیست. درمان های غیر جراحی برای مثانه افتاده شامل موارد زیر است:

 1. پساری

Pessary وسیله ای سیلیکونی است که درون واژن قرار می گیرد تا مثانه را در جای خود نگه دارد. برای جلوگیری از عفونت باید در فواصل منظم برداشته و تمیز شود برخی از پساری ها به گونه ای طراحی شده اند که به فرد اجازه می دهند خود این کار را انجام دهد.

 1. درمان با استروژن

بسیاری از زنان مبتلا به افتادگی مثانه می توانند از این روش درمانی بهره مند شوند. استروژن می تواند به تقویت و حفظ عضلات واژن کمک می کند. البته درمان جایگزینی استروژن برای همه قابل استفاده نیست، مانند افرادی که دارای انواع خاصی از سرطان هستند. بدن زنان بعد از یائسگی به اندازه طبیعی استروژن ایجاد نمی کند و در نتیجه ممکن است عضلات واژن ضعیف شوند. در موارد خفیف افتادگی مثانه ممکن است استروژن برای کم کردن علائم افتادگی مثانه مانند ضعف واژن و بی اختیاری تجویز شود. برای درجات شدید افتادگی مثانه ممکن است از درمان جایگزینی استروژن همراه با سایر روش های درمانی استفاده شود.

استروژن می تواند به صورت خوراکی، قرص یا به صورت پچ یا کرم تجویز شود. این کرم جذب سیستمیک بسیار کمی دارد و در محلی که استفاده می شود دارای اثر قوی است. مصرف موضعی آن خطر کمتری نسبت به داروهای خوراکی دارد.

استفاده از استروژن ها در قسمت قدامی واژن و مجرای ادرار ممکن است در کاهش علائم ادراری مانند فوریت و تکرر ادرار حتی در صورت افتادگی مثانه بسیار مفید باشد.

 1. جراحی افتادگی مثانه

افتادگی مثانه شدید که با دارو قابل کنترل نیست معمولا برای اصلاح آنها نیاز به جراحی است. جراحی افتادگی مثانه معمولا از طریق واژن انجام می شود و هدف این است که مثانه در موقعیت صحیح خود محکم شود. مثانه با برش دیواره واژن ترمیم می شود و ناحیه افتاده بسته شده و دیواره آن تقویت می شود.

طبق نظر FDA  خطرات جراحی افتادگی مثانه ممکن است بیش از فواید آن باشد. با این حال ممکن است استفاده از این روش در برخی شرایط مناسب باشد. یک جراح باید به طور دقیق مزایا و عوارض احتمالی این جراحی را برای بیمار توضیح دهد.

پس از جراحی اکثر خانم ها می توانند انتظار داشته باشند که بعد از شش هفته به فعالیت های طبیعی خود برگردند. با این حال جراحان ممکن است فعالیت هایی را که باعث خستگی می شوند تا شش ماه ممنوع اعلام کنند.

فیزیوتراپی برای درمان افتادگی مثانه

از فیزیوتراپی مانند تحریک الکتریکی و بیوفیدبک ممکن است برای افتادگی مثانه استفاده شود تا به تقویت عضلات لگن کمک کند.

تحریک الکتریکی

 پزشک می تواند پروب را به عضلات هدفمند داخل واژن یا کف لگن وصل کند. این کاوشگر به دستگاهی متصل است که جریان های الکتریکی کوچکی را که عضلات را منقبض می کند اندازه گیری و ارائه می کند. این انقباضات به تقویت عضلات مثانه کمک می کنند.

بیوفیدبک

بیوفیدبک

در این روش از حسگری برای نظارت بر فعالیت عضلات در واژن و کف لگن استفاده می شود. پزشک می تواند ورزش هایی را توصیه کند که می توانند این عضلات را تقویت کنند. این تمرینات ممکن است به تقویت عضلات کمک کند تا برخی از علائم مربوط به افتادگی مثانه را تسکین دهند.

پیشگیری از افتادگی مثانه

برای جلوگیری از افتادگی مثانه رژیم غذایی با فیبر بالا و مصرف مایعات روزانه می تواند خطر ابتلا به یبوست را کاهش دهد. در صورت امکان از تحرک هنگام حرکات روده خودداری شود. زنانی که یبوست طولانی مدت دارند باید به دنبال مراقبت های پزشکی باشند تا احتمال ابتلا به افتادگی مثانه را کاهش دهند.

 

0 دیدگاه

 • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه