تخمدان پلی کیستیک چیست

اگر بخواهیم توضیح مختصر و کوتاهی در پاسخ به تخمدان پلی کیستیک چیست بدهیم باید گفت سندرم تخمدان پلی کیستیک که به اختصار به آن PCOS نیز گفته می شود نوعی اختلال هورمونی است که در میان زنان در سن باروری شایع است.

زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک ممکن است دوره قاعدگی به ندرت یا طولانی مدت یا بیش از حد هورمون مرد آندروژن داشته باشند. تخمدان ها ممکن است مجموعه های کوچک زیادی از مایعات فولیکول ها ایجاد کنند و در ترشح تخمک ها به طور منظم موفق نشوند.

علت دقیق PCOS مشخص نیست. تشخیص و درمان به موقع همراه با کاهش وزن ممکن است خطر عوارض طولانی مدت مانند دیابت نوع 2 و بیماری های قلبی را کاهش دهد.

علائم ابتلا به تخمدان پلی کیستیک چیست

علائم ابتلا به تخمدان پلی کیستیک چیست

بخش مهمی از پاسخ به پرسش تخمدان پلی کیستیک چیست در گرو بررسی علائم آن است. علائم و نشانه های ابتلا به تخمدان پلی کیستیک اغلب در زمان اولین قاعدگی و در دوران بلوغ ایجاد می شود.

البته گاهی تخمدان پلی کیستیک بعدا ایجاد می شود به عنوان مثال در پاسخ به افزایش وزن قابل توجه. علائم و نشانه های ابتلا به تخمدان پلی کیستیک متفاوت است. تشخیص PCOS زمانی انجام می شود که حداقل دو مورد از این علائم را داشته باشید:

 1. پریودهای نامنظم

چرخه قاعدگی نامنظم یا طولانی مدت شایع ترین علامت ابتلا به تخمدان پلی کیستیک است. به عنوان مثال شما ممکن است کمتر از 9 دوره در سال داشته باشید، بیش از 35 روز فاصله بین دوره های قاعدگی و داشتن دوره های غیرطبیعی با خونریزی زیاد می تواند جز علائم اصلی ابتلا به تخمدان پلی کیستیک باشد.

 1. آندروژن اضافی

افزایش سطح هورمون های مردانه ممکن است منجر به علائم بدنی مانند موهای زائد صورت و بدن که به آن هیرسوتیسم گفته می شود علاوه بر این گاهی نیز می تواند باعث ایجاد آکنه های شدید و طاسی با الگوی مردانه شود.

علائم و نشانه های PCOS در صورت چاقی شدیدتر است.

آندروژن اضافی

علل ابتلا به تخمدان پلی کیستیک چیست

علت دقیق ابتلا به تخمدان پلی کیستیک مشخص نیست. عواملی که ممکن است در بروز این بیماری نقش داشته باشند عبارتند از:

 1. انسولین اضافی

انسولین هورمونی است که در پانکراس تولید می شود و به سلول ها اجازه می دهد از قند، منبع اصلی انرژی بدن شما استفاده کنند. اگر سلول های شما در برابر عملکرد انسولین مقاوم شوند سطح قند خون شما افزایش می یابد و بدن ممکن است انسولین بیشتری تولید کند. انسولین اضافی ممکن است تولید آندروژن را افزایش دهد و باعث مشکل در تخمک گذاری شود.

 1. التهاب درجه پایین

این اصطلاح برای توصیف تولید گلبول های سفید خون برای مقابله با عفونت استفاده می شود. تحقیقات نشان داده است که زنان مبتلا به PCOS نوعی التهاب درجه پایین دارند که تخمدان پلی کیستیک را به تولید آندروژن تحریک می کند که در نهایت می تواند منجر به مشکلات قلبی و عروقی شود.

 1. وراثت

تحقیقات نشان می دهد که برخی از ژن ها ممکن است با ابتلا به تخمدان پلی کیستیک مرتبط باشند.

 1. آندروژن اضافی

تخمدان ها سطح غیر طبیعی زیادی از آندروژن تولید می کنند و در نتیجه باعث پرمویی و آکنه می شوند.

عوارض ابتلا به تخمدان پلی کیستیک چیست

عوارض ابتلا به تخمدان پلی کیستیک می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • ناباروری
 • دیابت بارداری یا فشار خون بالا ناشی از بارداری
 • سقط جنین یا زایمان زودرس
 • استئو هپاتیت غیر الکلی که ناشی از التهاب شدید کبدی به دلیل تجمع چربی در کبد است
 • سندرم متابولیک (مجموعه ای از شرایط از جمله فشار خون بالا، قند خون بالا و سطح غیر طبیعی کلسترول یا تری گلیسیرید که به طور قابل توجهی خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را افزایش می دهد)
 • دیابت نوع 2 یا پیش دیابت
 • آپنه خواب
 • افسردگی، اضطراب و اختلالات خوردن
 • خونریزی غیرطبیعی رحم
 • سرطان پوشش رحم (سرطان آندومتر)
 • چاقی با ابتلا به تخمدان پلی کیستیک در ارتباط است و می تواند عوارض این اختلال را بدتر کند.

تشخیص ابتلا به تخمدان پلی کیستیک چگونه انجام می شود

برای اینکه به طور دقیق بدانیم تخمدان پلی کیستیک چیست ، بد نیست با روش های تشخیص آن نیز آشنا شویم. هیچ آزمایشی برای تشخیص قطعی ابتلا به تخمدان پلی کیستیک وجود ندارد. پزشک شما احتمالا با بحث در مورد سابقه پزشکی شما از جمله دوره های قاعدگی و تغییرات وزن تحقیقات خود را شروع می کند.

معاینه فیزیکی شامل بررسی علائم رشد موهای زائد، مقاومت به انسولین و آکنه است. علاوه بر این ممکن است پزشک شما برای تشخیص دقیق ابتلا به تخمدان پلی کیستیک موارد زیر را انجام دهد:

 1. معاینه لگن

پزشک از نظر بصری و دستی اندام های تولید مثل شما را از نظر وجود توده ها، رشد و یا سایر ناهنجاری ها معاینه می کند.

 1. آزمایش خون

آزمایش خون

خون شما ممکن است برای اندازه گیری سطح هورمون تجزیه و تحلیل شود. این آزمایش می تواند دلایل احتمالی ناهنجاری های قاعدگی یا بیش از حد آندروژن را که از PCOS تقلید می کند شناسایی کند. ممکن است نیاز باشد آزمایش خون اضافی برای اندازه گیری تحمل گلوکز و سطح کلسترول ناشتا و تری گلیسیرید انجام دهید.

 1. سونوگرافی

پزشک شما ظاهر تخمدان ها و ضخامت پوشش داخلی رحم شما را بررسی می کند. برای این کار دستگاهی در واژن شما قرار می گیرد که به وسیله ی آن سونوگرافی ترانس واژن انجام می شود. این دستگاه امواج صوتی داخل رحم را منتشر می کند که در صفحه رایانه به تصاویر و تعابیر پزشکی ترجمه می شوند.

اگر مشکوک به تخمدان پلی کیستیک هستید پزشک ممکن است آزمایشات اضافی را برای بررسی عوارض ان توصیه کند. این آزمایشات می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • بررسی های دوره ای فشار خون، تحمل گلوکز و سطح کلسترول و تری گلیسیرید
 • غربالگری افسردگی و اضطراب
 • غربالگری آپنه انسدادی خواب

چه موقع برای درمان تخمدان پلی کیستیک به پزشک مراجعه کنیم

چه موقع برای درمان تخمدان پلی کیستیک به پزشک مراجعه کنیم

اگر در مورد دوره های قاعدگی خود نگرانی دارید، اگر دچار ناباروری هستید یا علائمی از آندروژن اضافی مانند بدتر شدن هیرسوتیسم یا علائم آکنه و طاسی به روش مردانه دارید بهتر است برای انجام آزمایشات معمول مربوط به شناسایی تخمدان پلی کیستیک به پزشک مراجعه کنید.

 

 

0 دیدگاه

 • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه