منظور از دیابت نوع یک چیست

پرسش منظور از دیابت نوع یک چیست ، می تواند پاسخ مفصلی داشته باشد و ما قصد داریم به طور دقیق به آن بپردازیم.

دیابت نوع یک، دیابت وابسته به انسولین شناخته می شود و یک بیماری مزمن است که در آن لوزالمعده انسولین کمی تولید می کند یا اصلا انسولین تولید نمی کند. انسولین هورمونی است که برای ورود قند (گلوکز) به سلول ها برای تولید انرژی لازم است.

عوامل مختلفی از جمله ژنتیک و برخی ویروس ها ممکن است در ابتلا به دیابت نوع یک نقش داشته باشند. اگرچه دیابت نوع یک معمولا در دوران کودکی یا نوجوانی ظاهر می شود اما در بزرگسالان نیز ممکن است ظاهر شود.

با وجود تحقیقات بسیار همچنان دیابت نوع یک هیچ درمانی ندارد. درمان های فعلی برای کنترل سطح قند خون با انسولین، رژیم غذایی و تغییر سبک زندگی برای جلوگیری از عوارض آن است.

علائم ابتلا به دیابت نوع یک

علائم ابتلا به دیابت نوع یک

در مقدمه سعی کردیم پاسخ کوتاهی به پرسش منظور از دیابت نوع یک چیست ، بدهیم. در ادامه قصد داریم به بررسی علائم و نشانه های دیابت نوع یک که می توانند به طور ناگهانی ظاهر شوند و شامل موارد زیر باشند بپردازیم:

 • تشنگی بیشتر زیاد
 • تکرر ادرار
 • خیس شدن رختخواب در کودکانی که قبلا تخت را در طول شب خیس نمی کردند
 • گرسنگی شدید
 • کاهش ناخواسته وزن
 • تحریک پذیری و سایر تغییرات خلقی
 • خستگی و ضعف
 • تاری دید

علت ابتلا به دیابت نوع یک

بخش مهمی از پاسخ به پرسش، منظور از دیابت نوع یک چیست در گرو پرداختن به علل ابتلا آن است. همچنان علت اصلی ابتلا به دیابت نوع یک ناشناخته است. سیستم ایمنی بدن به طور معمول با باکتری ها و ویروس های مضر مقابله می کند اما در صورت ابتلا به دیابت نوع یک به اشتباه سلول های تولید کننده انسولین در لوزالمعده را از بین می برد. سایر علل احتمالی ابتلا به این بیماری عبارتند از:

 • ژنتیک
 • قرار گرفتن در معرض ویروس ها و سایر عوامل محیطی

نقش انسولین در ابتلا به دیابت نوع یک

نقش انسولین در ابتلا به دیابت نوع یک

به محض از بین رفتن تعداد قابل توجهی از سلول های جزایر پانکراس انسولین تولید خواهد شد، انسولین هورمونی است که از غده ای واقع در پشت و زیر معده (پانکراس) قرار دارد.

 • پانکراس انسولین را در جریان خون ترشح می کند.
 • انسولین در گردش خون اجازه می دهد قند وارد سلول های شما شود.
 • انسولین میزان قند موجود در جریان خون شما را کاهش می دهد.
 • با پایین آمدن سطح قند خون ترشح انسولین از پانکراس نیز کاهش می یابد.

نقش گلوکز در ابتلا به دیابت نوع یک

نقش گلوکز در ابتلا به دیابت نوع یک

 • گلوکز یک قند و منبع اصلی انرژی سلول های عضلات و سایر بافت ها است.
 • گلوکز از دو منبع اصلی تأمین می شود، غذا و کبد شما.
 • قند در جریان خون جذب می شود، جایی که با کمک انسولین وارد سلول می شود.
 • کبد شما گلوکز را به عنوان گلیکوژن ذخیره می کند.

هنگامی که سطح گلوکز شما پایین است مانند زمانی که مدتی غذا نخورده اید، کبد گلیکوژن ذخیره شده را به گلوکز تجزیه می کند تا سطح گلوکز شما را در یک حد نرمال نگه دارد.

در دیابت نوع یک هیچ انسولینی برای ورود گلوکز به سلول ها وجود ندارد بنابراین قند در جریان خون شما جمع می شود و این عارضه می تواند عوارض زیاد و خطرناکی برای شما ایجاد کند.

عوامل خطر در ابتلا به دیابت نوع یک

برخی از عوامل خطر شناخته شده برای ابتلا به دیابت نوع یک عبارتند از:

 

 1. سابقه خانوادگی

اگر کسی والدین یا خواهر و برادر مبتلا به دیابت نوع یک داشته باشد خطر ابتلا او به این بیماری کمی افزایش می یابد.

 1. ژنتیک

وجود ژن های خاص، نشان دهنده افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع یک است.

 1. جغرافیا

با دور شدن از خط استوا میزان دیابت نوع یک افزایش می یابد.

 1. سن

اگرچه دیابت نوع یک می تواند در هر سنی ظاهر شود اما در دو بازه ی سنی بیشتر دیده می شود. موج اول آن در کودکان بین 4 تا 7 سال رخ می دهد و موج دوم در کودکان بین 10 تا 14 سال است.

عوارض ابتلا به دیابت نوع یک

با گذشت زمان عوارض دیابت نوع یک می تواند اعضای اصلی بدن شما را تحت تأثیر قرار دهد از جمله قلب، رگ های خونی، اعصاب، چشم ها و کلیه ها. حفظ سطح طبیعی قند خون می تواند به طور چشمگیری خطر بسیاری از عوارض را کاهش دهد. در نهایت عوارض ابتلا به دیابت نوع یک ممکن است ناتوان کننده یا حتی تهدید کننده زندگی باشد. در پایان بررسی پاسخ به سوال منظور از دیابت نوع یک چیست ، قصد داریم به عوارض مهم آن بپردازیم.

بیماری قلب و عروق خونی

بیماری قلب و عروق خونی

دیابت به طور چشمگیری خطر ابتلا به مشکلات قلبی عروقی مختلف را افزایش می دهد از جمله بیماری عروق کرونر همراه با درد قفسه سینه (آنژین)، حمله قلبی، سکته مغزی، تنگی عروق (تصلب شرایین) و فشار خون بالا.

آسیب عصبی (نوروپاتی)

قند اضافی می تواند به دیواره رگ های خونی ریز (مویرگ ها) آسیب برساند که باعث تضعیف اعصاب شما به ویژه در پاها می شوند. این مشکل می تواند باعث ایجاد گزگز، بی حسی، سوزش یا درد شود که معمولا از نوک انگشتان پا یا انگشتان شروع می شود و به تدریج به سمت بالا گسترش می یابد.

آسیب به اعصابی که دستگاه گوارش را تحت تأثیر قرار می دهد می تواند باعث ایجاد تهوع، استفراغ، اسهال یا یبوست شود. برای مردان اختلال نعوظ ممکن است یکی از عوارض آسیب عصبی ناشی از ابتلا به دیابت نوع یک باشد.

آسیب کلیوی (نفروپاتی)

آسیب کلیوی (نفروپاتی)

کلیه ها سموم خون شما را تصفیه می کنند. دیابت می تواند به این سیستم فیلتر ظریف، آسیب برساند. آسیب شدید می تواند منجر به نارسایی کلیه یا بیماری کلیوی غیرقابل برگشت شود که به دیالیز یا پیوند کلیه نیاز دارد.

آسیب دیدگی چشم

دیابت می تواند به عروق خونی شبکیه (رتینوپاتی دیابتی) آسیب برساند و به طور بالقوه باعث کوری شود. دیابت همچنین خطر سایر بیماری های جدی بینایی مانند آب مروارید و گلوکوم را افزایش می دهد.

آسیب به پا

آسیب عصبی در پاها یا جریان خون ضعیف در پاها خطر مشکلات و آسیب های مختلف پا را افزایش می دهد. بریدگی ها و تاول ها می توانند به عفونت های جدی تبدیل شوند که در نهایت ممکن است به قطع انگشت پا منجر شود.

شرایط پوست و دهان

دیابت ممکن است شما را مستعد ابتلا به عفونت های پوستی و دهانی از جمله عفونت های باکتریایی و قارچی کند. بیماری های لثه و خشکی دهان نیز ممکن است با ابتلا به دیابت شدت بگیرند.

عوارض بارداری

عوارض بارداری

سطح بالای قند خون می تواند هم برای مادر و هم کودک خطرناک باشد. در صورت کنترل نشدن کامل دیابت نوع یک خطر سقط جنین، مرده زایی و نقص مادرزادی افزایش می یابد. برای مادر، دیابت خطر کتواسیدوز دیابتی، مشکلات چشم دیابتی، فشار خون بالا ناشی از بارداری و پره اکلامپسی را افزایش می دهد.

0 دیدگاه

 • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه