نکاتی در مورد بلیچینگ و عوارض آن

قبل از آن که به موضوع بلیچینگ و عوارض آن بپردازیم اجازه دهید در مورد دلایل محبوبیت آن در سال های اخیر صحبت کنیم. از آنجا که جدیدا بسیاری از مردم می خواهند لبخندی کامل با دندان های مرواریدی داشته باشند استفاده از روش های سفید کننده دندان و به خصوص بلیچینگ که در حال افزایش است.

همه آرزو دارند که یک مجموعه کامل از دندان های سفید و درخشان داشته باشند و راهی آسان و سریع برای رسیدن به دندان های سفید پیدا کنند. بلیچینگ یک روش سفید کردن دندان بسیار رایج در دندانپزشکی زیبایی است و به چندین بیمار کمک کرده است تا پس از سالیان سال به آرزوی سفید شدن دندان خود برسند. اما نکته ی مهم در این مسیر آشنایی با بلیچینگ و عوارض آن است.

بلیچینگ دندان ها می تواند در دراز مدت به دندان های شما آسیب برساند، به خصوص اگر اشتباه انجام شود. در واقع تقریبا تمام روش های دندانپزشکی دارای میزان مشخصی از خطر و عوارض هستند و روش سفید شدن دندان نیز از این قاعده مستثنی نیست. در ادامه ی این مطلب ما می خواهیم شما را از خطرات احتمالی بلیچینگ و عوارض سفید کردن دندان آگاه کنیم. دانستن این خطرات و عوارض جانبی به شما کمک می کند تا تصمیم بهتری بگیرید و بهتر از چنین مشکلاتی جلوگیری کنید.

چرا دندان ها زرد می شوند؟

قبل از پرداختن به بلیچینگ و عوارض سفید کردن دندان بد نیست در مورد دلایلی که دندان ها را زرد می کنند صحبت کنیم. به طور معمول دندان ها با افزایش سن تیره تر می شوند و وقتی با سبک زندگی بد مانند نوشیدن بیش از حد قهوه و سیگار کشیدن طولانی مدت ترکیب شود، بروز این مشکل سرعت می گیرد.

عوامل دیگری مانند دارو، ژنتیک، رژیم های غذایی، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و غیره نیز می توانند دندان های شما را به راحتی لک کرده یا تغییر رنگ دهند. پس از مدتی پلاک هایی بر روی سطح دندان ایجاد می شود که با مسواک نمی توان آن را از سطح دندان جدا کرد و شما نیاز به درمان دندانپزشکی خواهید داشت. به همین دلیل است که ما قصد داریم در ادامه ی این مطلب در مورد بلیچینگ و عوارض آن به شما اطلاعات دهیم.

بلیچینگ چیست؟

بلیچینگ چیست

برای بررسی بلیچینگ و عوارض آن قصد داریم ابتدا سوال بلیچینگ چیست را طرح کنیم. بلیچینگ از جمله حرفه ای ترین خدمات زیبایی دندانپزشکی است که به کمک آن رنگدانه های غیرطبیعی که بر روی سطح دندان ها چسبیده اند را از بین می‌ برند.

این شیوه درمانی می‌تواند تمام لکه ها و رنگ های ایجاد شده بر روی دندان های طبیعی را پاک کند. اما روکش ها و ایمپلنت های دندانی با این روش سفید نمی ‌شوند. روند بلیچینگ دندان کاملا علمی است، در این روش از هیدروژن پراکساید برای اکسید کردن رنگ غیر طبیعی روی سطح دندان ها، استفاده می‌ شود.

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که دو فرآیند بلیچینگ و سفید کردن دندان ها یک نوع درمان هستند اما در حقیقت این دو، هر چند که به منظور سفید کردن دندان ها هستند اما تفاوت های زیادی با هم دارند.

سفید کردن دندان تنها یک فرآیند ساده است که سطح خارجی دندان را از لکه ها پاک می ‌کند. بیشتر موادی که در فرآیند سفید کردن دندان ها استفاده می شود درمحصولات بهداشت دهان مانند خمیردندان ها نیز دیده می ‌شود.

بلیچینگ دندان اما فرآیندی پیچپیده تر است که عملکردی متفاوت و البته بسیار کاربردی تر از سفید کردن دندان ها دارد. اما همانند همه روش های سفید کردن دندان باید به صورت جزئی تر با بلیچینگ و عوارض انجام آن آشنا شوید.

عوارض جانبی مصرف سفید کننده موقت دندان

شاید فکر کنید تنها بلیچینگ دندان عوارض دارد اما در اینجا قصد داریم در مورد عوارض جانبی مصرف سفید کننده موقت دندان نیز به شما اطلاعاتی بدهیم.

حساسیت دندان

حساسیت دندان

وقتی از درمان سفید کننده دندان استفاده می کنید ممکن است به دلیل واکنش عوامل سفید کننده با لایه های زیرین دندان، برای چند روز حساسیت دندان را تجربه کنید. این حساسیت دندان بر واکنش شما در برابر غذاهای سرد و گرم تأثیر می گذارد.

به طور معمول حساسیت دندان به دلیل سفید شدن دندان باید مدت کوتاهی طول بکشد اما در بعضی موارد ممکن است کمی طولانی شود، به خصوص اگر از قبل پوسیدگی دندان داشته باشید. اگر به طور طبیعی دندان های حساسی دارید توصیه می شود قبل از مصرف سفید کننده موقت دندان و یا انجام بلیچینگ با دندانپزشک خود مشورت کنید تا تمام اقدامات پیشگیرانه ممکن را به شما اطلاع دهد.

تحریک لثه

تحریک لثه

بیشتر محصولات سفید کننده دندان حاوی غلظت بالایی از کاربامید پراکساید هستند که برای سفید کردن دندان ها به طور موثر ضروری است. با این حال این غلظت بالا می تواند در عین حال برای لثه ها و بافت های نرم دهان خطرناک باشد.

اگرچه دندانپزشکان حرفه ای تا آنجا که ممکن است سعی می کنند از لثه ها و بافت های نرم شما در برابر محصولات سفید کننده دندان محافظت کنند اما این محصولات گاهی اوقات می توانند به لثه برخورد کنند و منجر به واکنش های شیمیایی نامطلوبی شود که منجر به درد و التهاب شود. با این وجود، لثه ها انعطاف پذیر هستند و طی چند ساعت بعد از قرار گرفتن در معرض محصول سفید کننده دندان بهبود می یابند.

عوارض جانبی سفید کننده دندان با ماندگاری طولانی

به طور معمول سفید شدن دندان نتایج زیبایی به همراه دارد. با این حال باید مراقب بود که در این کار زیاده روی نکنید و در نظر داشته باشید انجام بیش از حد فعالیت برای سفید شدن دندان می تواند منجر به آسیب دائمی برای شما شود. سفید شدن بیش از حد باعث می شود دندان هایی که از نظر ظاهری کدر و یا غیر شفاف هستند خاکستری به نظر برسند.

اگرچه بیشتر عوارض سفیدکننده های دندان موقتی است و باید پس از گذشت چند روز از بین برود اما سفید کردن بیش از حد و مداوم با محصولات سفید کننده غلیظ می تواند باعث عوارض منفی دائمی برای شما شود.

به عنوان مثال، روش عادی سفید کردن دندان باعث حساسیت موقتی دندان می شود اما یکی از عوارض بلیچینگ می تواند ایجاد حساسیت دائمی دندان به دلیل آسیب رسیدن به عصب باشد. علاوه بر این ممکن است بلیچینگ بیش از حد دندان ها باعث از بین رفتن مینای دندان و تغییر رنگ دندان شود.

استفاده از محصولات سفیدکننده دندان بدون نسخه

استفاده از محصولات سفیدکننده دندان بدون نسخه

کسانی که مشکل کمتری با زرد شدن دندان هایشان دارند ممکن است وسوسه شوند که محصولات سفید کننده دندان را که در فروشگاه ها و داروخانه ها قابل تهیه است، امتحان کنند. با این حال باید بسیار مراقب باشید زیرا استفاده از این محصولات سفیدکننده ممکن است منجر به مشکلات حساسیت دندان، شکنندگی و مشکلات دیگر شوند که ممکن است در پایان هزینه های بیشتری برای شما ایجاد کند.

توجه داشته باشید که همه محصولات سفید کننده دندان بدون نسخه نتیجه موفقیت آمیزی ندارند و اگر چنین محصولاتی بیشتر از حد توصیه شده استفاده شوند ممکن است مشکلات جدی برای دندان شما ایجاد کنند. به عنوان مثال سفید کردن منظم دندان با محصولات سفیدکننده حاوی کاربامید پراکساید می تواند باعث از بین رفتن مینای سطح دندان شود.

 

0 دیدگاه

  • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه