روش صحیح جرم گیری دندان

جرم گیری دندان به طور معمول برای کمک به بیماران مبتلا به بیماری های لثه و جلوگیری از تجمع بیش از حد پلاک انجام می شود. اما نکته مهم در این میان روش صحیح جرم گیری دندان است. اگر دندانپزشک شما پیشنهاد می کند دندان های خود را جرم گیری کنید قبل از هر چیز باید با روش صحیح جرم گیری دندان ، فواید و عوارض آن آشنا شوید.

جرم گیری دندان چیست؟

جرم گیری دندان

جرم گیری دندان یک روش معمول دندانپزشکی برای بیماران مبتلا به بیماری های دهان و دندان است. جرم گیری دندان یکی از روش های تمیز کردن دندان ها است که برای از بین بردن تجمع پلاک های زیر خط لثه انجام می شود. روند جرم گیری دندان ها اغلب به عنوان تمیز کردن عمیق شناخته می شود.

این روش درمانی فراتر از نظافت عمومی است که با معاینه منظم و ویزیت سالانه دریافت می کنید. البته باید در نظر داشته باشید انجام روش صحیح جرم گیری دندان در حفظ سلامت دندان های شما ضروری است.

جرم گیری دندان چه زمانی ضروری است؟

ضرورت جرم گیری دندان

قبل از بررسی اهمیت روش صحیح جرم گیری دندان بهتر است در مورد موارد ضرورت انجام آن صحبت کنیم. همه افراد نوعی تجمع پلاک را در دندان های خود تجربه می کنند. بزاق، باکتری ها و پروتئین های موجود در دهان شما یک لایه نازک تشکیل می دهند که دندان های شما را می پوشاند.

هنگام غذا خوردن، ذرات ریز، اسیدها و قندهای موجود در غذا به این لایه می چسبند و باعث ایجاد تجمع بر روی دندان ها می شوند که به پلاک معروف هستند. باکتری هایی که در این پلاک زندگی می کنند می توانند باعث بیماری لثه و پوسیدگی دندان شوند. مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و تمیز کردن منظم دندان ها باعث پاک شدن پلاک و جلوگیری از مشکلات جدی تر می شود.

اگر لثه های سالمی دارید بافت محکم در اطراف دندان قرار می گیرد و پلاک را بیرون نگه می دارد. اما اگر دچار بیماری لثه هستید این بافت به مرور زمان شل می شود. لثه های سالم فقط 1 تا 3 میلی متر زیر خط لثه به دندان متصل می شوند. با بروز بیماری لثه این خط اتصال شروع به عمیق تر شدن خواهد کرد. این حفره های لثه با پلاک پر می شوند و مشکلات شما را بدتر کرده و علائمی مانند بوی بد دهان ایجاد می کند.

اگر فاصله میان لثه و دندان شما 4 میلی متر یا بیشتر است دندانپزشک احتمالا جرم گیری دندان را برای از بین بردن پلاک زیر خط لثه و کمک به درمان بیماری لثه توصیه می کند.

روش های جرم گیری دندان

روش های جرم گیری دندان

روش صحیح جرم گیری دندان شامل برداشتن دقیق باکتری های پلاک از سطح دندان و دقیقا زیر خط لثه است. برای جرم گیری دندان دو روش اساسی وجود دارد. اگر دندانپزشک شما از وسایل دستی استفاده می کند، با استفاده از ابزاری فلزی پلاک را از روی دندان می تراشد. دندانپزشک این ابزار نازک را در زیر خط لثه قرار می دهد تا به پلاکی که مسواک شما نمی تواند آن را تمیز کند، دسترسی پیدا کند و جرم گیری را انجام دهد.

اما به طور معمول دندانپزشک ممکن است یک ابزار اولتراسونیک برای جرم گیری دندان های شما انتخاب کند. این ابزار یک نوک فلزی ارتعاشی همراه با اسپری آب خنک دارد. با خروج آب با فشار زیاد پلاک ها از سطح دندان پاک می شوند.

جرم گیری صحیح دندان به طور معمول با روشی انجام می شود که به عنوان برنامه ریزی ریشه شناخته می شود. برنامه ریزی ریشه برای رسیدگی به سطح ریشه دندان در عمق بیشتری است. این کار به همان روش جرم گیری انجام می شود. در برنامه ریزی ریشه، سطح ریشه را صاف می کند تا لثه ها دوباره به درستی به دندان وصل شوند.

جرم گیری چه حسی دارد؟

جرم گیری دندان می تواند ناراحت کننده باشد به خصوص اگر لثه های حساسی دارید. دندانپزشک شما ممکن است بی حسی موضعی برای بی حس کردن لثه را به شما پیشنهاد دهد. اگر نگران درد و ناراحتی در طی مراحل کار هستید بهتر است با دندان پزشک خود در مورد گزینه های حساسیت زدایی در ناحیه مورد نظر صحبت کنید.

جرم گیری دندان را می توانید در چندین مرحله انجام دهید. بعضی از دندانپزشکان برای جرم گیری، دهان را به چهار بخش تقسیم می کنند و بعضی دیگر دندان ها را به دو بخش تقسیم کرده و جرم گیری را در دو مرحله انجام می دهند. اگر روند کار جرم گیری شما را اذیت می کند می توانید از دندانپزشک خود بپرسید که آیا می تواند جرم گیری را در یک ویزیت انجام دهد یا خیر.

پس از جرم گیری چه اتفاقی می افتد؟

پس از جرم گیری چه اتفاقی می افتد؟

ممکن است پس از جرم گیری دندان و ریشه زدن احساس درد و حساسیت کنید. برخی از بیماران پس از عمل تا چند روز دچار تورم یا خونریزی می شوند. دندانپزشک شما ممکن است یک خمیر دندان مناسب دندان های حساس برای تسکین این ناراحتی به شما پیشنهاد کند.

همچنین ممکن است نیاز باشد دهان شویه تجویز شده را برای تمیز نگه داشتن لثه استفاده کنید. بسیار مهم است که پس از جرم گیری از روش های مسواک زدن و استفاده از نخ دندان مناسب برای جلوگیری از تشکیل مجدد پلاک در همان نواحی استفاده کنید.

دندانپزشک برای بازدید از لثه، اندازه گیری عمق فرورفتگی لثه ها و اطمینان از بهبودی مناسب دهان باید ویزیت بعد از جرم گیری دندان را انجام دهد. اگر از زمان جرم گیری شما فرورفتگی های لثه عمیق تر شده باشد ممکن است نیاز باشد گزینه های درمانی دیگری را بررسی کنید.

جرم گیری دندان یک روش درمانی بسیار رایج برای بیماران مبتلا به بیماری های لثه است. تقریبا نیمی از بزرگسالان به بیماری های لثه مبتلا هستند بنابراین اگر دندانپزشک این روش را توصیه می کند باید بدانید که شما تنها نیستید.

جرم گیری دندان لبخند زیباتری

انجام روش صحیح جرم گیری دندان در صورت لزوم می تواند به شما در مبارزه با پلاک های نامرئی و حفظ بهداشت دهان کمک کند. اگر دندانپزشک به شما گفت که نیاز به جرم گیری دندان دارید در تعیین وقت ملاقات تعلل نکنید. نتیجه آن لبخند زیباتری است که مطمئنا از آن لذت خواهید برد.

 

 

0 دیدگاه

  • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه