پرکاری تیروئید به چه علت است

احتمالا تا به حال اصطلاح "پرکاری تیروئید" را شنیده اید، اگر برای شما پرسش پرکاری تیروئید به چه علت است، ایجاد شده پیشنهاد می کنیم مطالعه ی این مطلب را از دست ندهید.

پرکاری تیروئید (تیروئید بیش از حد فعال) زمانی اتفاق می افتد که غده تیروئید بیش از حد هورمون تیروکسین تولید کند. پرکاری تیروئید می تواند متابولیسم بدن شما را تسریع کند، باعث کاهش وزن ناخواسته و ضربان قلب سریع یا نامنظم شود.

چندین روش درمانی برای پرکاری تیروئید وجود دارد. پزشکان از داروهای ضد تیروئید و ید رادیواکتیو برای کاهش سرعت تولید هورمون های تیروئید استفاده می کنند. گاهی اوقات، درمان پرکاری تیروئید شامل جراحی برای برداشتن تمام یا بخشی از غده تیروئید شما است.

اگرچه پرکاری تیروئید در صورت نادیده گرفتن آن می تواند جدی باشد اما بیشتر افراد پس از تشخیص و درمان پرکاری تیروئید به خوبی به درمان ها پاسخ می دهند در نتیجه برای درمان آن نیاز نیست چندان نگران باشید.

علائم پرکاری تیروئید چیست؟

علائم پرکاری تیروئید

اجازه دهید جواب دادن به سوال پرکاری تیروئید به چه علت است را با بررسی علائم پرکاری تیروئید، شروع کنیم.  

پرکاری تیروئید می تواند سایر علائم مشکلات سلامتی را تقلید کند در نتیجه تشخیص علائم را برای پزشک دشوار می کند. همچنین می تواند باعث ایجاد طیف گسترده ای از علائم و نشانه ها شود، از جمله:

 • کاهش ناخواسته وزن، حتی زمانی که اشتها و مصرف مواد غذایی شما ثابت بماند یا افزایش یابد
 • ضربان قلب سریع (تاکی کاردی)، معمولا بیش از 100 ضربان قلب در دقیقه
 • ضربان قلب نامنظم (آریتمی)
 • تپش قلب
 • افزایش اشتها
 • عصبی بودن، اضطراب و تحریک پذیری
 • لرزش در دست ها و انگشتان
 • تعریق
 • تغییر در الگوی قاعدگی
 • افزایش حساسیت به گرما
 • تغییر در الگوی دفع
 • بزرگ شدن غده تیروئید (گواتر) که ممکن است به صورت تورم در گردن شما ظاهر شود
 • خستگی، ضعف عضلانی
 • مشکل خوابیدن
 • نازک شدن پوست
 • موهای ظریف و شکننده

دلایل پرکاری تیروئید

در ادامه قصد داریم پاسخ کاملی به پرسش پرکاری تیروئید به چه علت است، بدهیم. پرکاری تیروئید می تواند به دلیل شرایط مختلفی از جمله بیماری گریوز، بیماری پلامر و تیروئیدیت ایجاد شود. فعالیت غده تیروئید تأثیر زیادی بر سلامتی دارد.

هر جنبه از متابولیسم انسان توسط هورمون های تیروئید تنظیم می شود.

غده تیروئید دو هورمون اصلی تیروکسین (T4) و تری یدوتیرونین (T3) تولید می کند که بر روی هر سلول در بدن تأثیر می گذارد. آنها میزان استفاده از چربی و کربوهیدرات در بدن را حفظ می کنند، به کنترل دمای بدن کمک می کنند، بر ضربان قلب شما تأثیر می گذارند و به تنظیم تولید پروتئین کمک می کنند. تیروئید همچنین هورمونی تولید می کند که به تنظیم میزان کلسیم در خون (کلسی تونین) کمک می کند.

دلایل تولید بیش از حد تیروکسین (T4)

تیروکسین

به طور معمول تیروئید شما مقدار مناسب هورمون آزاد می کند اما گاهی اوقات T4 بیش از حد تولید می کند. این مشکل ممکن است به چند دلیل رخ دهد، از جمله:

بیماری گریوز

بیماری گریوز نوعی اختلال خود ایمنی است که در آن آنتی بادی های تولید شده توسط سیستم ایمنی بدن، تیروئید شما را تحریک می کند تا بیش از حد T4 تولید کند. این شایعترین علت پرکاری تیروئید است.

فعالیت بیش از حد غدد تیروئید

فعالیت بیش از حد غدد تیروئید مانند آدنوم سمی، گواتر چند سلولی سمی یا بیماری پلامر یکی از رایج ترین دلایل پرکاری تیروئید است. این نوع پرکاری تیروئید زمانی اتفاق می افتد که یک یا چند آدنوم تیروئید بیش از حد T4 تولید کند. آدنوم بخشی از غده است که توده های غیرسرطانی (خوش خیم) ایجاد می کند که ممکن است باعث بزرگ شدن تیروئید شود.

تیروئیدیت

گاهی اوقات ممکن است غده تیروئید شما پس از بارداری به دلیل یک بیماری خود ایمنی یا به دلایل نامشخص ملتهب شود. التهاب می تواند باعث ترشح هورمون اضافی تیروئید ذخیره شده در غده و جریان خون شما شود. برخی از انواع تیروئیدیت ممکن است باعث درد شود در حالی که برخی دیگر بدون درد هستند.

عوامل خطر در ایجاد پرکاری تیروئید

بررسی عوامل خطر، بخش مهمی از پاسخ به سوال پرکاری تیروئید به چه علت است، می باشد. عوامل خطر برای پرکاری تیروئید عبارتند از:

سابقه خانوادگی به ویژه بیماری گریوز

سابقه شخصی برخی بیماری های مزمن مانند دیابت نوع 1 ، کم خونی مخرب و نارسایی اولیه آدرنال

عوارض پرکاری تیروئید

امیدواریم تا اینجا پاسخ پرسش خود مبنی بر اینکه پرکاری تیروئید به چه علت است را گرفته باشید. در ادامه بد نیست بدانید پرکاری تیروئید می تواند منجر به تعدادی از عوارض شود:

مشکلات قلبی

مشکلات قلبی

برخی از جدی ترین عوارض پرکاری تیروئید، قلب را درگیر می کند. این موارد شامل ضربان قلب سریع، یک اختلال ریتم قلب به نام فیبریلاسیون دهلیزی است که خطر سکته مغزی شما را افزایش می دهد. علاوه بر این ممکن است شما را دچار نارسایی احتقانی قلب، وضعیتی که در آن قلب شما قادر به گردش خون کافی برای تأمین نیازهای بدن نیست، دچار کند.

پوکی استخوان

پرکاری تیروئید همچنین می تواند به ضعف و شکنندگی استخوان ها که اصطلاحا به آن پوکی استخوان گفته می شود، منجر شود. قدرت استخوان ها تا حدی به مقدار کلسیم و سایر مواد معدنی موجود در آنها بستگی دارد. ترشح بیش از حد هورمون تیروئید در توانایی بدن شما برای جذب کلسیم در استخوان ها اختلال ایجاد می کند.

مشکلات چشمی

مشکلات چشمی

افراد مبتلا به افتالموپاتی گریوز دچار مشکلات چشمی از جمله برآمدگی، قرمزی یا تورم چشم، حساسیت به نور و تاری یا دو بینی می شوند. مشکلات چشمی درمان نشده و شدید می تواند منجر به کاهش بینایی شود.

پوست قرمز و متورم

در موارد نادر افراد مبتلا به بیماری گریوز دچار درموپاتی گریوز می شوند. این مشکل بر روی پوست تأثیر می گذارد و باعث قرمزی و تورم اغلب در قسمت های زانو و پا می شود.

بحران تیروتوکسیک

پرکاری تیروئید همچنین شما را در معرض خطر بحران تیروتوکسیک قرار می دهد که منجر به تشدید ناگهانی علائم، تب، نبض سریع و حتی هذیان می شود. اگر این اتفاق افتاد بهتر است سریعا به پزشک مراجعه کنید.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم

اگر کاهش وزن بدون دلیل، ضربان قلب سریع، تعریق غیرمعمول، تورم در قسمت گردن یا سایر علائم و نشانه های مرتبط با پرکاری تیروئید را تجربه کردید، به پزشک مراجعه کنید. توصیف کامل تغییراتی که مشاهده کرده اید مهم است زیرا بسیاری از علائم و نشانه های پرکاری تیروئید ممکن است با تعدادی از بیماری های دیگر مرتبط باشد.

اگر به دلیل پرکاری تیروئید تحت درمان قرار گرفته اید یا در حال حاضر تحت معالجه هستید طبق توصیه های مرتب به پزشک مراجعه کنید تا وی بتواند وضعیت شما را کنترل کند.

 

0 دیدگاه

 • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه