گواتر چیست و چه علائمی دارد

برای اینکه به طور دقیق بدانیم گواتر چیست و چه علائمی دارد باید اطلاعات زیادی را جمع آوری کنیم. تیروئید غده ای است که در گردن دقیقا زیر سیب آدم قرار دارد.

تیروئید هورمون هایی ترشح می کند که به تنظیم عملکردهای بدن کمک می کند از جمله متابولیسم، فرآیندی که غذا را به انرژی تبدیل می کند. همچنین ضربان قلب، تنفس، هضم و خلق و خو را تنظیم می کند.

بیماری که اندازه غده تیروئید شما را افزایش می دهد گواتر نامیده می شود. گواتر ممکن است در هر کسی ایجاد شود اما در خانم ها بیشتر دیده می شود. گواتر گاهی اوقات بر نحوه عملکرد تیروئید تأثیر می گذارد.

 

علائم گواتر چیست؟

علائم گواتر چیست

در ادامه ی بررسی پرسش گواتر چیست و چه علائمی دارد، قصد داریم به علائم گواتر بپردازیم. علامت اصلی گواتر تورم قابل توجه در گردن شما است. علائم دیگر شامل موارد زیر است:

 • مشکل در بلع یا تنفس
 • سرفه کردن
 • گرفتگی صدا
 • سرگیجه

علت گواتر چیست؟

یکی از مهمترین بخش های پرسش گواتر چیست و چه علائمی دارد بررسی علت ایجاد آن است. در بیشتر موارد کمبود ید علت اصلی ابتلا به گواتر است. ید برای کمک به تیروئید در تولید هورمون های تیروئیدی ضروری است. وقتی ید کافی نداشته باشید تیروئید برای ایجاد هورمون تیروئیدی بسیار سخت کار می کند و باعث بزرگتر شدن غده می شود. دلایل دیگر شامل موارد زیر است:

 1. بیماری گریوز

بیماری گریوز زمانی اتفاق می افتد که تیروئید شما بیش از حد طبیعی هورمون تیروئید تولید کند که به عنوان پرکاری تیروئید شناخته می شود. تولید بیش از حد هورمون ها باعث افزایش اندازه تیروئید می شود.

 1. تیروئیدیت هاشیموتو

تیروئیدیت هاشیموتو

اگر به تیروئیدیت هاشیموتو مبتلا هستید، این تیروئید بدن شما را مجبور می کند که به اندازه کافی هورمون تیروئید تولید نکند و در نتیجه باعث کم کاری تیروئید شود. کم کاری تیروئید باعث می شود که غده هیپوفیز، بیشتر هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH) ایجاد کند که باعث بزرگ شدن تیروئید می شود.

 1. التهاب

التهاب تیروئید که می تواند باعث گواتر شود. این مشکل با تیروئیدیت هاشیموتو متفاوت است، یک نمونه از آن تیروئیدیت ویروسی است.

 1. کیست

کیست های جامد یا حاوی مایعات ممکن است روی تیروئید ظاهر شده، و باعث تورم آن شوند. این کیست ها اغلب غیرسرطانی هستند.

 1. سرطان تیروئید

سرطان تیروئید

سرطان ممکن است بر تیروئید تأثیر بگذارد و باعث متورم شدن آن شود.

 1. بارداری

باردار بودن می تواند باعث بزرگ شدن تیروئید شود.

انواع گواتر چیست؟

در ادامه ی بررسی گواتر چیست و چه علائمی دارد ضروری است که در مورد انواع گواتر نیز صحبت کنیم. گواتر دلایل زیادی دارد، در نتیجه انواع مختلفی از آن نیز وجود دارد.

 1. گواتر کلوئیدی (بومی)

یک گواتر کلوئیدی از کمبود ید، ماده معدنی ضروری برای تولید هورمون های تیروئید ایجاد می شود. افرادی که به این نوع گواتر مبتلا می شوند معمولا در مناطقی زندگی می کنند که ید کمیاب است.

 1. گواتر غیر سمی (پراکنده)

علت گواتر غیر سمی معمولا ناشناخته است، گرچه ممکن است توسط داروهایی مانند لیتیوم ایجاد شود. از لیتیوم برای درمان اختلالات خلقی مانند اختلال دو قطبی استفاده می شود. گواتر غیر سمی بر تولید هورمون تیروئید تأثیر نمی گذارد و عملکرد تیروئید با آن سالم و طبیعی است.

 1. گواتر کیستی سمی

این نوع گواتر با بزرگ شدن یک یا چند کیست کوچک ایجاد می شود. کیست ها هورمون تیروئید خود را تولید می کنند و باعث پرکاری تیروئید می شوند.

چه کسانی در معرض خطر گواتر قرار دارند؟

اگر بخواهیم پاسخ کاملی به پرسش گواتر چیست و چه علائمی دارد بدهیم مهم است که بدانیم چه کسانی بیشتر در معرض خطر گواتر قرار دارند. اگر ویژگی های زیر را دارید ممکن است بیشتر در معرض خطر گواتر باشید:

 • اگر سابقه خانوادگی سرطان تیروئید، کیست ها و سایر مشکلاتی که بر تیروئید تأثیر می گذارد داشته باشید.
 • اگر در رژیم خود ید کافی دریافت نکنید.
 • اگر یک بیماری داشته باشید که باعث کاهش ید در بدن شما شود.
 • اگر زن هستند باید بدانید خطر ابتلا به گواتر در زنان بیشتر از مردان است.
 • اگر بالای 40 سال دارید. افزایش سن ممکن است بر سلامت تیروئید تأثیر بگذارد.
 • اگر باردار هستید یا در دوره یائسگی هستید. این عوامل خطر به راحتی قابل درک نیستند اما بارداری و یائسگی ممکن است باعث ایجاد مشکل در تیروئید شوند.
 • اگر پرتودرمانی در ناحیه گردن یا قفسه سینه انجام داده اید.

گواتر چگونه تشخیص داده می شود؟

گواتر چگونه تشخیص داده می شود

اینکه چگونه گواتر تشخیص داده می شود نیز بخش مهمی از پاسخ سوال گواتر چیست و چه علائمی دارد، است. پزشک از نظر تورم گردن شما را بررسی می کند. آنها همچنین تعدادی آزمایش را برای شما تجویز می کنند که شامل این موارد در زیر است:

 1. آزمایش خون

آزمایش خون می تواند تغییر در سطح هورمون ها و افزایش تولید آنتی بادی ها را که در پاسخ به عفونت یا آسیب یا فعالیت بیش از حد سیستم ایمنی تولید می شوند، تشخیص دهد.

 1. اسکن تیروئید

پزشک شما ممکن است اسکن تیروئید را تجویز کند. این کار معمولا هنگامی انجام می شود که سطح ترشح غده تیروئید شما افزایش یابد. این اسکن ها اندازه و وضعیت گواتر شما، بیش فعالی برخی از قسمت ها یا کل تیروئید را نشان می دهد.

 1. سونوگرافی

در سونوگرافی تصاویری از گردن، اندازه گواتر و وجود کیست ارائه می شود. با گذشت زمان سونوگرافی می تواند به شما کمک کند تغییرات کیست و گواتر را ردیابی کنید.

 1. نمونه برداری

بیوپسی روشی است که در صورت وجود گرفتن نمونه های کوچکی از کیست های تیروئید، انجام می شود. نمونه ها برای بررسی بیشتر به آزمایشگاه ارسال می شوند.

گواتر چگونه درمان می شود؟

در پایان بررسی سوال گواتر چیست و چه علائمی دارد به روش های درمان آن می پردازیم. پزشک شما تصمیم خواهد گرفت یک دوره درمان مناسب بر اساس اندازه و وضعیت گواتر شما و علائم مرتبط با آن تجویز کند.

داروها

اگر به کم کاری تیروئید یا پرکاری تیروئید مبتلا هستید ممکن است دارو درمانی، برای کوچک شدن گواتر کافی باشد. در صورت داشتن تیروئیدیت ممکن است از داروها (کورتیکواستروئیدها) برای کاهش التهاب استفاده شود.

 

اگر پرکاری تیروئید شما بیشتر شود یا به درمان دارویی پاسخ ندهید، برداشتن تیروئید با جراحی گزینه مناسبی است.

ید رادیواکتیو

ید رادیواکتیو

در افراد مبتلا به گواتر چند سلولی سمی، درمان ید رادیواکتیو (RAI) ممکن است لازم باشد. RAI به صورت خوراکی بلعیده می شود و سپس از طریق خون به تیروئید می رود و در آنجا بافت تیروئید را که بیش از حد فعال است از بین می برد.

مراقبت در منزل

بسته به نوع گواتر ممکن است لازم باشد ید مصرفی خود را در خانه کم یا زیاد کنید. اگر گواتر کوچک است و مشکلی ایجاد نمی کند ممکن است به هیچ وجه به درمان نیاز نداشته باشید.

 

 

0 دیدگاه

 • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه