شناسایی نشانه های کوررنگی در کودکان

اجازه دهید قبل از پرداختن به نشانه های کوررنگی در کودکان ، در مورد کوررنگی به طور کلی و علائم آن صحبت کنیم. کوررنگی به این معنی است که در دیدن رنگ های قرمز، سبز یا آبی یا ترکیبی از این رنگ ها مشکل دارید. البته اینکه فردی اصلا رنگی را نبیند بسیار نادر است.

کوررنگی رنگ می تواند زندگی شما را تغییر دهد. ممکن است یادگیری و خواندن را دشوارتر کند و شما نتوانید به این دلیل مشاغل خاصی داشته باشید.

اما نگران نباشید کودکان و بزرگسالان می توانند یاد بگیرند که مشکلات خود را در مورد کوررنگی با یادگیری مهارت های دیگری جبران کنند به همین دلیل شناخت نشانه های کوررنگی در کودکان اهمیت بسیاری دارد.

علت کوررنگی چیست؟

بیشتر مشکلات کوررنگی ارثی و ژنتیکی هستند و از بدو تولد وجود دارند. افراد معمولا سه نوع سلول مخروطی در چشم دارند. هر نوع از آنها نور قرمز، سبز یا آبی را حس می کنند. وقتی سلول های مخروطی شما مقادیر مختلفی از این سه رنگ اصلی را حس می کنند رنگ ها را مشاهده می کنید. بیشترین غلظت سلول های مخروطی در ماکولا دیده می شود که قسمت مرکزی شبکیه است.

کوررنگی ارثی زمانی اتفاق می افتد که یکی از این نوع سلول های مخروطی را نداشته باشید یا یکی از آنها به درستی کار نکند. ممکن است یکی از این سه رنگ اصلی را نبینید یا سایه ای متفاوت از آن رنگ یا رنگ دیگری را مشاهده کنید.

این نوع مشکل بینایی با گذشت زمان تغییر نمی کند اما این دلیل مناسبی برای بی توجهی به نشانه های کوررنگی در کودکان نیست.

البته مشکلات بینایی رنگ همیشه ارثی نیست. در برخی موارد فرد ممکن است پس از مدتی به کوررنگی دچار شود. این مشکل می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

 • افزایش سن
 • مشکلات چشمی مانند گلوکوم، تخریب ماکولا، آب مروارید یا رتینوپاتی دیابتی
 • آسیب به چشم
 • عوارض جانبی برخی از داروها

علائم ابتلا به کوررنگی چیست؟

 

علائم کوررنگی در هر فرد متفاوت است. ممکن است برخی از رنگ ها را ببینید اما برخی دیگر را نبینید. به عنوان مثال ممکن است نتوانید تفاوت بین برخی از قرمزها و سبزها را تشخیص دهید اما به راحتی می توانید آبی و زرد را ببینید.

علاوه بر این ممکن است رنگ های زیادی را مشاهده کنید، بنابراین ممکن است ندانید که رنگ را متفاوت از دیگران می بینید. یا ممکن است فقط چند سایه رنگ را ببینید در حالی که اکثر مردم هزاران رنگ را می توانند ببینند. در موارد نادر برخی از افراد فقط سیاه، سفید و خاکستری را می بینند.

کوررنگی چگونه تشخیص داده می شود؟

کوررنگی چگونه تشخیص داده می شود؟

آزمایش ها میزان تشخیص رنگ های مختلف را اندازه گیری می کنند. در یک نوع تست شما به مجموعه ای از نقاط رنگی نگاه می کنید و سعی می کنید الگویی مانند حرف یا عدد را در آنها پیدا کنید. الگوهایی که مشاهده می کنید به پزشک کمک می کند تا بفهمد با کدام رنگ ها مشکل دارید.

در نوع دیگری از آزمون ها از شما خواسته می شود تراشه های رنگی را به ترتیب رنگ و به ترتیب مشابهت رنگ ها مرتب کنید. افرادی که مشکل بینایی رنگی دارند نمی توانند تراشه های رنگی را به درستی مرتب کنند.

از آنجا که مشکل کوررنگی می تواند تأثیر زیادی در زندگی فرد داشته باشد تشخیص نشانه های کوررنگی در کودکان بسیار مهم است. در کودکان مشکلات بینایی رنگ می تواند بر توانایی یادگیری و رشد خواندن تأثیر بگذارد.

اکثر متخصصان معاینه چشم را برای کودکان بین 3 تا 5 سال توصیه می کنند، غربالگری بینایی برای همه کودکان حداقل یک بار قبل از ورود به مدرسه و ترجیحاً بین 3 تا 4 سالگی توصیه می شود.

کوررنگی چگونه درمان می شود؟

درمان کوررنگی

مشکلات ارثی بینایی را نمی توان درمان یا اصلاح کرد.

برای متداول ترین نوع کوررنگی که در آن رنگ قرمز و سبز دیده نمی شود هیچ درمانی لازم نیست زیرا چشم شما عملکرد تقریبا طبیعی دارد.

برخی از مشکلات بینایی رنگی اکتسابی بسته به علت آن قابل درمان هستند. به عنوان مثال اگر آب مروارید برای شما مشکل کوررنگی ایجاد کند جراحی برداشتن آب مروارید ممکن است دید طبیعی را به شما بازگرداند. علاوه بر این می توانید روش هایی برای کمک به جبران مشکل بینایی رنگ پیدا کنید، مانند:

استفاده از لنزهای تماسی رنگی

این لنزها ممکن است به شما کمک کنند تفاوت بین رنگ ها را ببینید.

استفاده از عینک مخصوص

عینک مخصوص برای کوررنگی

افرادی که مشکلات بینایی کوررنگی دارند می توانند با استفاده از عینک مخصوص تفاوت بین رنگ ها را بهتر ببینند.

یادگیری

به دنبال نشانه هایی مانند روشنایی یا موقعیت مکانی به جای رنگ ها باشید. به عنوان مثال می توانید ترتیب سه چراغ رنگی را روی یک چراغ راهنمایی یاد بگیرید.

شناسایی علائم اولیه کوررنگی در کودکان

 • اگر دقت کنید شناسایی نشانه های کوررنگی در کودکان چندان سخت نیست. علامت اصلی کوررنگی مشکل در تشخیص رنگ ها یا اشتباه در هنگام شناسایی رنگ ها است. اگر کودک به کور رنگی مشکوک است سرنخ اصلی را باید در این موارد جستجو کنید:
 • استفاده از رنگ های اشتباه برای یک شی، به عنوان مثال برگ های بنفش درختان
 • دامنه استفاده کم از رنگ ها هنگام رنگ آمیزی
 • انکار مسائل مربوط به رنگ
 • مشکلات در شناسایی مداد رنگی قرمز یا سبز یا هر مداد رنگی با ترکیب قرمز یا سبز
 • حس بویایی عالی
 • دید در شب عالی
 • حساسیت به نورهای روشن
 • مشکلات خواندن مطالب در صفحات رنگی
 • اگر کودک به چیزی قرمز در زمینه سبز نگاه کند یا بالعکس ممکن است بگوید که چشم یا سرش درد گرفته است.
 • کودکان دچار مشکل کوررنگی ممکن است دوست نداشته باشند رنگ آمیزی کنند.

نشانه های کوررنگی در کودکان را جدی بگیرید. اگر در طرف خانواده مادری مشکلات بینایی وجود دارد بلافاصله باید مشکوک شوید. در 5 سالگی کودکان با دید طبیعی قادر به شناسایی همه گروه های رنگ در عرض چند ثانیه هستند اما یک کودک مبتلا به کوررنگی قادر به انجام این کار نیست.

گرفتن تست کوررنگی از کودک

تست کوررنگی از کودک

شما می توانید یک برگ کاغذ سفید و یک مجموعه مداد رنگی تهیه کنید. مداد رنگی باید دارای حداقل 12 رنگ مختلف شامل سبز، قرمز، قهوه ای، نارنجی، آبی، بنفش و خاکستری باشد. روی کاغذ در حدود 2 سانتی متر در 2 سانتی متر از هر رنگ سایه بزنید. اطمینان حاصل کنید که رنگ ها به صورت تصادفی هستند و همه قرمزها یا سبزها را کنار قرار ندهید. اما رنگ های قرمز، سبز و قهوه ای را در مجاورت یکدیگر قرار دهید.

کاغذ رنگ آمیزی شده و کودک خود را به محلی با نور طبیعی خوب ببرید و از کودک بخواهید تمام رنگ های روی کاغذ را نام ببرد. هر رنگ را به صورت جداگانه به آنها نشان ندهید، آنها باید بتوانند همه رنگ ها را همزمان ببینند.

چگونه می توان به کودکی که کوررنگی دارد کمک کرد؟

مشکلات بینایی رنگ ممکن است یادگیری و خواندن را برای کودکان دشوارتر کند که در نهایت منجر به ضعف در مدرسه و عزت نفس پایین، شود.

اطمینان حاصل کنید که کودک شما در طول آزمایشات معمول چشم از نظر مشکلات کوررنگی مورد آزمایش قرار گرفته است. هرچه زودتر متوجه شوید مشکلی وجود دارد، زودتر می توانید به کودک خود کمک کنید.

مشکل را به معلمین و سایر کارکنان مدرسه فرزندتان بگویید. این کار ممکن است برای او مفید باشد. صندلی کودک خود را در جایی که تابش خیره کننده وجود ندارد قرار دهید و استفاده از رنگ گچی که کودک شما می بیند را پیشنهاد کنید.

 

0 دیدگاه

 • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه