هپاتیت چیست و چگونه منتقل می شود

هپاتیت بیماری است که با التهاب کبد مشخص می شود. "هپاتیت" اصطلاحی عمومی است که به التهاب کبد اشاره دارد. بسیاری از بیماری ها و شرایط باعث التهاب کبد می شوند. برای پاسخ به این سوال که هپاتیت چیست و چگونه منتقل می شود باید گفت این بیماری ها به دو دسته تقسیم می شوند، هپاتیت عفونی و غیر عفونی.

هپاتیت C

هپاتیت C

بیشتر افراد مبتلا به هپاتیت C هنگام ابتلا به عفونت ویروس هپاتیت C هیچ علائمی ندارند، با این حال حدود 1/4 از افراد آلوده علائمی مانند موارد زیر نشان می دهند:

 • شکم درد
 • خستگی
 • تب
 • درد مفاصل
 • از دست دادن اشتها
 • حالت تهوع

آیا هپاتیت مسری است؟

بخش مهمی از سوال هپاتیت چیست و چگونه منتقل می شود، مسری بودن یا نبود آن است. ویروس هپاتیت به کبد آسیب می رساند. علل عفونی هپاتیت معمولا مسری هستند، اما نه همیشه، در واقع هپاتیت ناشی از ویروس معمولا مسری است.

اگرچه بسیاری از انواع هپاتیت به طور عمده از طریق انتقال خون به خون از شخصی به فرد دیگر منتقل می شود به عنوان مثال سوزن های مشترک، طب سوزنی، تماس جنسی و پیوند اعضا.

برخی از انگل های عفونی (مانند Plasmodium spp ، Schistosoma spp) باعث هپاتیت در افراد می شوند اما به شخص دیگری منتقل نمی شوند. بیشتر علل غیر عفونی هپاتیت مسری نیستند. هپاتیت ناشی از مسمومیت با الکل یا مصرف دارو از فردی به فرد دیگر منتقل نمی شود. بنابراین پاسخ به سوال "آیا هپاتیت مسری است؟" بستگی به نوع هپاتیت دارد.

 

چه مدت طول می کشد تا علائم هپاتیت شروع شود؟

به طور کلی دوره کمون از زمان ابتلا به عفونت ویروسی اولیه تا بروز علائم به طور گسترده ای از حدود دو هفته تا شش ماه است.

علائم و نشانه های هپاتیت چیست؟

علائم و نشانه های هپاتیت

نکته مهم دیگر در بررسی پاسخ به سوال هپاتیت چیست و چگونه منتقل می شود، بررسی علائم اولیه آن است. علائم هپاتیت بسته به نوع هپاتیت تا حدودی متفاوت است. اکثر انواع هپاتیت عفونی که مسری هستند ممکن است به آرامی علائمی مشابه علائم زیر داشته باشند:

 • ناراحتی شکمی
 • تهوع و استفراغ
 • از دست دادن اشتها
 • خستگی
 • زردی

علائم هپاتیت که از علل غیر مسری ایجاد می شود (مانند هپاتیت الکلی) ممکن است علائم بسیار مشابهی داشته باشد که در بالا توضیح داده شده است. هپاتیت غیر مسری همچنین ممکن است باعث افزایش اندازه شکم و مایع در شکم شود.

زمان بروز علائم در این نوع از هپاتیت ممکن است ماه ها تا سال ها طول بکشد اما در بعضی از انواع هپاتیت ها دیگر، به سرعت ایجاد می­شود.

 یک متخصص مراقبت­ها بهداشتی می تواند آزمایشاتی را برای کمک به تعیین علت اصلی علائم هپاتیت در یک فرد انجام دهد. علائم جدی یا شدید هپاتیت (برای انواع مختلف) ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • گیجی
 • افزایش کبودی یا خونریزی
 • کما
 • مرگ

هپاتیت چگونه منتقل می شود؟

در ادامه ی پاسخ به پرسش هپاتیت چیست و چگونه منتقل می شود، قصد داریم به بررسی راه­ها انتقال هپاتیت بپردازیم. انتقال هپاتیت عفونی که مسری است معمولا از طریق تماس مستقیم با خون فرد آلوده انجام می شود. نمونه معمول انتشار هپاتیت عفونی، هپاتیت C ویروسی است.

افرادی که از سوزن مشترک استفاده می کنند به میزان زیادی در معرض خطر ابتلا به هپاتیت ویروسی هستند.

علاوه بر این افرادی که در معرض جراحی یا سایر وسایل جراحی قرار گرفته اند (به عنوان مثال، سوزن های خال کوبی) می توانند عفونت را به دیگران منتقل کنند.

هپاتیت عفونی که مسری است ممکن است در اثر تماس جنسی نیز منتقل شود.

انواع دیگر هپاتیت ویروسی مانند هپاتیت A در اثر آلودگی مدفوع / دهان و مواد غذایی، آب یا مواد آلوده توسط افراد آلوده منتشر می شود.

هپاتیت

هپاتیت غیر مسری به دلایل خاص عفونی (مانند انگل) و هپاتیت ناشی از مواد شیمیایی (الکل، داروها) به صورت شخصی به شخص دیگر منتقل نمی شود.

درمان هپاتیت چیست؟

برای اینکه پاسخ دقیقی به پرسش هپاتیت چیست و چگونه منتقل می شود بدهیم باید در مورد درمان آن نیز صحب کنیم. درمان انواع هپاتیت مسری با توجه به علت اصلی و نوع هپاتیت متفاوت است.

 به طور کلی بهبود کبد از هپاتیت A بهبود یافته در اکثر افراد حدود شش ماه طول می کشد. اما در انواع دیگر هپاتیت بیماران ممکن است تا سالها درمان نشوند یا حتی مطلع نشوند که به این بیماری مبتلا هستند.

در هپاتیت غیر مسری درمان هپاتیت به علت اصلی آن بستگی دارد. اگر علت اصلی آن بهبود یابد، عملکرد کبد نیز ممکن است در بعضی موارد بهبود یابد.

آیا مشکوک به هپاتیت هستید؟

مشکوک به هپاتیت

امیدواریم تا اینجا پاسخ سوالات خود را مبنی بر اینکه هپاتیت چیست و چگونه منتقل می شود، گرفته باشید. اگر حس می کنید مشکوک به هپاتیت هستید بهتر است سریعا به پزشک مراجعه کنید.

خوشبختانه برای برخی از انواع هپاتیت (به عنوان مثال، هپاتیت A) درمان های پیشگیرانه وجود دارد. در نتیجه اگر فردی مشکوک است که اخیرا در معرض هر نوع هپاتیت عفونی قرار گرفته است باید سریعا با متخصص تماس گرفته تا از آسیب کبدی جلوگیری کند. اگر علائم زیر را دارید باید فورا به پزشک مراجعه کنید:

 • تهوع و استفراغ
 • رنگ زرد در پوست صورت و یا ناحیه سفید چشم
 • ادرار تیره
 • درد شکم

سیروز کبدی

سیروز کبدی به بیماری گفته می شود که در آن سلول ها طبیعی کبد با بافت آسیب دیده ناشی از الکل و هپاتیت ویروسی B و C جایگزین می شوند. این بیماری منجر به ناهنجاری در توانایی کبد در کنترل سموم و جریان خون می شود که در نهایت باعث خونریزی داخلی، نارسایی کلیه ، گیجی ذهنی، کما، تجمع مایعات در بدن و عفونت های مکرر می شود.

سیروز کبدی

علائم دیگر آن شامل زردی پوست، خارش و خستگی است. پیش آگاهی برای برخی از افراد مبتلا به سیروز کبدی خوب است و ممکن است با کنترل آن تا سال ها بدون مشکل زندگی کنند. با این حال امید به زندگی در افراد مبتلا به سیروز شدید با عوارض اساسی حدود 6 ماه تا 2 سال است.

برای تشخیص بیماری ها کبد نیاز به آزمایشاتی است. نمونه برداری از کبد روشی است که شامل قرار دادن یک سوزن کوچک در کبد برای جمع آوری نمونه بافت است.

 سپس بافت در آزمایشگاه تجزیه و تحلیل می شود تا به پزشکان در تشخیص انواع اختلالات و بیماری ها کبد کمک کند. نمونه برداری از کبد معمولا برای کمک به شناسایی علت بیماری ها کبدی و تخمین میزان آسیب کبدی، درجه و مرحله هپاتیت B و C انجام می شود.

 

0 دیدگاه

 • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه