راه هایی برای درمان جوش های هورمونی

جوش های هورمونی دقیقا همان چیزی است که به نظر می رسند، جوش هایی که به دلیل نوسانات هورمونی ایجاد می شوند. برای درمان جوش های هورمونی راه حل هایی وجود دارد که در ادامه مطلب به آن می پردازیم، اما بهتر است ابتدا اطلاعات بیشتری در مورد جوش های هورمونی کسب کنیم.

جوش هورمونی چیست؟

برای قدم اول به درمان جوش های هورمونی باید آنها را شناسایی کنید. اگرچه جوش های هورمونی به طور معمول با نوسانات هورمونی در دوران بلوغ همراه هستند اما می توانند بزرگسالان را در هر سنی تحت تأثیر قرار دهند. جوش های هورمونی به خصوص در زنان بسیار شایع هستند. تعدادی از عوامل از جمله قاعدگی و یائسگی ممکن است در این امر نقش داشته باشند.

تخمین زده شده است که 50 درصد از زنان 20 تا 29 ساله دچار جوش های هورمونی می شوند. بازه ی سنی 25 درصد دیگر از این 50 درصد را زنان 40 تا 49 ساله تشکیل می دهند.

نظرات متخصصان در مورد جوش های هورمونی متفاوت است. هورمون ها به طور کلی عاملی برای جوش در بزرگسالان نیستند، اما عدم تعادل هورمونی ممکن است در بزرگسالانی که دارای بیماری های خاص هستند به بروز جوش های هورمونی منجر شود. در موارد دیگر بزرگسالان مبتلا به جوش های مختلف ممکن است هیچ مسئله هورمونی خاص و قابل اندازه گیری نداشته باشند.

درمان جوش های هورمونی

مشخصات جوش های هورمونی چیست؟

جهت درمان جوش های هورمونی بد نیست ابتدا با مشخصات آنها آشنا شوید. در دوران بلوغ جوش های هورمونی اغلب در ناحیه T ظاهر می شوند. ناحیه T شامل پیشانی، بینی و چانه شماست. جوش هورمونی در بزرگسالان به طور معمول در قسمت پایین صورت شما ایجاد می شود، یعنی پایین گونه ها و اطراف خط فک.

در برخی از افراد جوش های هورمونی به صورت جوش های سرسیاه، جوش های سر سفید و جوش های کوچک که شبیه به کیست هستند، دیده می شود. کیست ها در زیر پوست ایجاد می شوند و به روی سطح نمی رسند، این برجستگی ها اغلب به لمس حساس هستند. جوش هورمونی ممکن است در اثر هجوم هورمون های زیر ایجاد شود:

قاعدگی

سندرم تخمدان پلی کیستیک

یائسگی

افزایش سطح آندروژن

به طور خاص این نوسانات هورمون ممکن است با افزایش موارد زیر باعث تشدید جوش در صورت شما شود:

التهاب کلی پوست

تولید چربی در منافذ پوست

مسدود شدن سلولهای پوستی با فولیکول های مو

تولید باکتری های آکنه ساز به نام Propionibacterium acnes

آیا جوش های یائسگی نوعی جوش هورمونی هستند؟

بسیاری از زنان در 40 و 50 سالگی یائسگی را تجربه می کنند. این امر باعث کاهش طبیعی هورمون های تولید مثل و در نتیجه پایان قاعدگی می شود. برخی از زنان در دوران یائسگی دچار جوش در صورت می شوند. این مشکل احتمالا به دلیل کاهش سطح استروژن یا افزایش هورمون های آندروژن مانند تستوسترون است.

اگر جوش های هورمونی دوران یائسگی برای شما تبدیل به معضل شده است باید بدانید در بیشتر موارد داروهای تجویز شده می توانند جوش ها هورمونی یائسگی را برطرف کنند. برخی از زنان ممکن است با استفاده از روش های درمان طبیعی نیز موفقیت هایی در این مورد کسب کنند. بهتر است با پزشک خود در مورد گزینه های مناسب صحبت کنید.

درمان جوش های هورمونی

درمان دارویی جوش های هورمونی

جوش های هورمونی به طور معمول به صورت برجستگی های کیستیک ظاهر می شوند. این برجستگی ها در عمق پوست و دور از دسترس اکثر داروهای موضعی هستند، در نتیجه بسیاری از داروهای موضعی در درمان جوش های هورمونی موثر نیستند. اما داروهای خوراکی می توانند از داخل به تعادل هورمون ها و پاکسازی پوست شما کمک کنند.

قرص پیشگیری از بارداری

برای درمان جوش های هورمونی می توانید از قرص های پیشگیری از بارداری خوراکی استفاده کنید. البته اگر سابقه لخته شدن خون، فشار خون بالا یا سرطان پستان دارید داروهای ضد بارداری خوراکی ممکن است گزینه ی مناسبی برای شما نباشد. اگر سیگار می کشید نیز نباید این قرص را مصرف کنید.

درمان جوش های هورمونی با داروهای ضد آندروژن

داروهای ضد آندروژن با کاهش هورمون مردانه آندروژن کار می کنند و می توانند در درمان جوش های هورمونی موثر باشند. هم مردان و هم زنان دارای مقادیر طبیعی این هورمون هستند. در واقع مقدار زیادی آندروژن با تداخل در فولیکول های مویی که سلول های پوست را تنظیم می کنند و تولید چربی را افزایش می دهند، می تواند باعث بروز جوش صورت شود.

اگرچه اسپیرونولاکتون در درجه اول برای درمان فشار خون بالا استفاده می شود، اما اثرات آنتی آندروژن دارد. به عبارت دیگر می تواند مانع از تولید آندروژن بیشتر در بدن شما شود و به شما اجازه می دهد تا سطح هورمون های خود را تثبیت کنید.

رتینوئیدها

اگر به دنبال از بین بردن جوش های هورمونی هستید و جوش های هورمونی شما خفیف است ممکن است بتوانید از رتینوئیدهای موضعی استفاده کنید. رتینوئیدها از ویتامین A گرفته می شوند. بسیاری از کرم ها، ژل ها و لوسیون های رتینوئید بدون نسخه در دسترس هستند. اما ممکن است بخواهید در مورد فرمولاسیون و میزان اثرگذاری آن با پزشک خود مشورت کنید. یک محصول تجویز شده اغلب موثرترین روش برای رفع جوش های هورمونی شما است.

اگر می خواهید یک محصول حاوی رتینوئید موضعی مصرف کنید، استفاده از ضد آفتاب بسیار مهم است.

 

درمان جوش های هورمونی به صورت طبیعی

در برخی موارد ممکن است از گزینه های درمانی گیاهی برای از بین بردن جوش های هورمونی خفیف استفاده شود.

درمان های طبیعی معمولا عاری از عوارض جانبی هستند اما ممکن است به همان اندازه موثر نباشند. تحقیقات در مورد گزینه های طبیعی وجود ندارد در نتیجه اگر قصد دارید برای درمان جوش های هورمونی به صورت طبیعی اقداماتی انجام دهید، بهتر است با پزشک خود در مورد خطرات احتمالی آن صحبت کنید.

درمان جوش های هورمونی با روغن درخت چای

روغن درخت چای با کاهش التهاب پوست به شما در درمان جوش های هورمونی به صورت طبیعی می کند. روغن درخت چای در بسیاری از محصولات مراقبت از پوست مانند پاک کننده ها و تونرها موجود است. همچنین می توانید از روغن درخت چای برای درمان لکه های صورت نیز استفاده کنید.

آلفا هیدروکسی اسید

اسیدهای هیدروکسی آلفا (AHA) اسیدهای گیاهی هستند که بیشتر از مرکبات گرفته می شوند. AHA ها می توانند سلولهای مرده پوست را که باعث مسدود شدن منافذ پوست می شوند از بین ببرند.

درمان جوش های هورمونی

چای سبز

چای سبز به دلیل کاهش التهاب در بدن بسیار شناخته شده است. برای گرفتن یک نتیجه بهتر می توانید علاوه بر مراقبت های موضعی از پوست، نوشیدن چند فنجان چای سبز را در روز به برنامه ی خود اضافه کنید.

درمان جوش های هورمونی و رژیم غذایی

نقش دقیق رژیم غذایی در درمان جوش های هورمونی کاملا مشخص نیست اما کاهش مصرف برخی از غذاها ممکن است به درمان جوش صورت کمک کنند. بهتر است برای رفع جوش های هورمونی مواد غذایی زیر را محدود کنید:

قند

محصولات لبنی

کربوهیدرات های تصفیه شده مانند نان سفید و ماکارونی

گوشت قرمز

فست فود

تنقلات کارخانه ای مانند چیپس و پفک

 

 

مقالات مرتبط:

نکاتی برای درمان جوش های زیر پوستی

0 دیدگاه

  • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه