علائم خودشیفتگی چیست و چه عوارضی دارد؟

احتمالا تا به حال با عنوان اختلال شخصیت خودشیفته مواجه شده اید و در مورد اینکه علائم خودشیفتگی چیست، سوالاتی برای شما ایجاد شده است. اختلال شخصیت خودشیفته یکی از انواع مختلف اختلالات شخصیتی و نوعی بیماری روانی است. افراد مبتلا به این اختلال نیاز عمیق به توجه و تحسین بیش از حد دارند و در روابط  خود با دیگران دچار آشفتگی و عدم همدلی هستند. اما در پشت این نقاب اعتماد به نفس شدید، عزت نفس شکننده ای نهفته است که در برابر کوچکترین انتقاد آسیب پذیر است.  

اختلال شخصیت خودشیفته در بسیاری از زمینه های زندگی مانند روابط، کار، مدرسه یا امور مالی مشکلاتی را ایجاد می کند. افراد مبتلا به اختلال شخصیت خودشیفته ممکن است درصورتی که مورد لطف و تحسینی که فکر می کنند شایسته آن هستند قرار نگیرند. به طور کلی ناراضی و ناامید شوند. آنها ممکن است انتظارات موجود در روابطشان را برآورده نکنند و دیگران از بودن در کنار آنها لذت نبرند. در ادامه ی این مطلب ما قصد داریم به بررسی پرسش علائم خودشیفتگی چیست، بپردازیم.

علائم خودشیفتگی چیست

علائم خودشیفتگی چیست ؟

برای اینکه پاسخ دقیقی به سوال علائم خودشیفتگی چیست بدهیم باید گفت علائم و نشانه های اختلال شخصیت خودشیفته و شدت آن متفاوت است. افراد مبتلا به این اختلال می توانند:

احساس اغراق در مهم بودن خود داشته باشند.

احساس کنند مستحق توجه و تحسین بیشتر هستند.

انتظار داشته باشند که حتی بدون دستاورد به عنوان یک شخصیت برتر شناخته شوند.

نیاز دارند در دستاوردها و استعدادهای آنها اغراق کنید.

مشغول خیالات پیرامون موفقیت، قدرت و زیبایی هستند.

باور دارند که شخصیت های برتر هستند و فقط می توانند با افراد خاص معاشرت کنند.

مکالمات را در انحصار خود درمی آورند.

انتظار لطف های ویژه و انطباق بدون چون و چرا با انتظارات آنها را دارند.

از دیگران بهره می برند تا به خواسته های خود برسند.

در تشخیص نیازها و احساسات دیگران ناتوان هستند.

به دیگران حسادت می کنند و معتقدند دیگران به آنها حسادت می کنند.

رفتاری متکبرانه یا مغرورانه دارند.

اصرار بر داشتن بهترین چیزها دارند.

علاوه بر این افراد مبتلا به اختلال شخصیت خودشیفته در پذیرش هر چیزی که به عنوان انتقاد می شنوند مشکل دارند. در ادامه ی پاسخ به علائم خودشیفتگی چیست، باید گفت:

وقتی توجه خاصی دریافت نمی کنند بی تاب یا عصبانی می شوند.

مشکلات فردی قابل توجهی دارند.

با عصبانیت یا تحقیر واکنش نشان می دهند.

در بروز احساسات و کنترل رفتار خود مشکل دارند.

برای مقابله با استرس و سازگار شدن با تغییرات مشکلات عمده ای را تجربه می کنند.

احساس افسردگی و بدخلقی می کنند.

احساسات درونی ناامنی، شرم، آسیب پذیری و تحقیر دارند.

علل ابتلا به اختلال شخصیت خودشیفته

بخش مهمی از بررسی پرسش علائم خودشیفتگی چیست، شناخت علل ابتلا به اختلال شخصیت خودشیفته است. در حقیقیت مشخص نیست که چه عواملی باعث اختلال شخصیت خودشیفته در یک فرد می شود. همانند رشد شخصیت و سایر اختلالات بهداشت روان، علت بروز اختلال شخصیت خودشیفته نیز بسیار پیچیده است. ابتلا به اختلال شخصیت خودشیفته ممکن است به موارد زیر مرتبط باشد:

محیط

عدم تطابق در روابط والدین و کودک با تحسین یا انتقاد بیش از حد که با تجربه کودک سازگار نیست

ژنتیک

 ویژگی های ارثی

نوروبیولوژی

ارتباط بین مغز و رفتار و تفکر

عوامل خطر ساز در ابتلا به اختلال شخصیت خودشیفته

در ادامه ی پاسخگویی به سوال علائم خودشیفتگی چیست بد نیست بدانید اختلال شخصیت خودشیفته مردان را بیشتر از زنان تحت تأثیر قرار می دهد و این بیماری اغلب در نوجوانی یا اوایل بزرگسالی آغاز می شود. البته باید به خاطر داشته باشید که اگرچه برخی از کودکان ممکن است صفات خودشیفتگی را نشان دهند، اما این صفات ممکن است به سادگی جز فاکتورهای سن آنها باشد و به این معنا نیست که آنها به بیماری اختلال شخصیت خودشیفته مبتلا هستند.

اگرچه علت اختلال شخصیت خودشیفته مشخص نیست اما برخی از محققان تصور می کنند که کودکان آسیب پذیر از نظر زیست شناختی، فرزندانی که بیش از حد محافظت می شوند و یا از آنها غفلت می شود بیشتر در معرض ابتلا به این اختلال هستند. ژنتیک و نوروبیولوژی نیز ممکن است در بروز اختلال شخصیت خودشیفته نقش داشته باشد.

علائم خودشیفتگی چیست

عوارض ابتلا به اختلال شخصیت خودشیفته

بخش مهمی از بررسی سوال علائم خودشیفتگی چیست، بررسی عوارض ابتلا به این اختلال است. عوارض اختلال شخصیت خودشیفته می تواند شامل موارد زیر باشد:

مشکلات در برقراری رابطه

مشکلات در محل کار یا مدرسه

افسردگی و اضطراب

مشکلات سلامتی جسمی

سو مصرف مواد مخدر یا الکل

افکار یا رفتار خودکشی

علائم خودشیفتگی چیست و چگونه از آن جلوگیری کنیم ؟

برای اینکه پاسخ کاملی به پرسش علائم خودشیفتگی چیست بدهیم قصد داریم در پایان به بیان نکاتی در جهت جلوگیری از ابتلا به اختلال شخصیت خودشیفته، بپردازیم. از آنجا که علت ابتلا و بروز اختلال شخصیت خودشیفته ناشناخته است هیچ راه شناخته شده ای برای جلوگیری از این بیماری وجود ندارد. با این حال رعایت نکات زیر ممکن است به شما کمک کند:

برای مشکلات روحی و روانی کودکان در اسرع وقت به مشاور و روانپزشک کنید.

در کلاس های خانواده درمانی شرکت کنید تا روش های سالم برقراری ارتباط یا کنار آمدن با درگیری ها یا ناراحتی های عاطفی را بیاموزید.

در کلاس های آموزشی والدین شرکت کنید و در صورت نیاز از درمانگران یا مددکاران اجتماعی راهنمایی بگیرید.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم ؟

افراد مبتلا به اختلال شخصیت خودشیفته معمولا اعتقادی بر اینکه مشکلی دارند، ندارند، بنابراین احتمال دارد که به دنبال درمان نباشند. اگر شخصا به دنبال درمان های غیر حرفه ای باشند به احتمال زیاد دچار علائم افسردگی و یا سو مصرف مواد مخدر یا الکل یا مشکلات روانی دیگر خواهند شد.

اگر حس می کنید دارای علائم اختلال شخصیت خودشیفته هستید یا غرق در غم و اندوه هستید باید با یک پزشک معتمد یا یک مشاور و یا روان درمانگر تماس بگیرید. دریافت یک درمان اصولی و مناسب می تواند زندگی شما را لذت بخش تر کند.

مقالات مرتبط:

برای درمان افسردگی چه باید کرد؟

0 دیدگاه

  • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه