راه هایی برای حفظ سلامت ناخن ها

سلامت ناخن ها با عملکرد بدن شما ارتباط مستقیمی دارد. آیا تا به حال به ناخن شکننده یا بی رنگ خود نگاه کرده و پرسیده اید که چرا به این شکل به نظر می رسد؟ خوب باید بدانید که سلامت ناخن ها با عملکرد بدن شما در مناطق دیگر ارتباط تنگاتنگی دارند.

برای عموم مردم عدم سلامت ناخن ها اغلب نشان دهنده مصرف کم مواد غذایی یا هضم ضعیف آنها است. ناخن های شکننده، ضعیف و پوسته پوسته شده شایع ترین مشکلات حوزه ی سلامت ناخن هستند. ناخن ها به طور معمول سالم، صاف و بدون تغییر رنگ هستند اما اگر دچار تغییر در بافت و رنگ شدند باید در مورد وضعیت سلامتی خود و ناخن هایتان دقیق تر شوید.

سلامت ناخن ها

چه عواملی باعث تغییر بافت ناخن ها می شوند؟

شکنندگی

ناخن های خشک و شکننده که ممکن است به راحتی بشکنند یکی از مشکلات ناخن است که معمولا افراد بابت آن به پزشک مراجعه می کنند. این مشکل بیشتر درزنان دیده می شوند. ناخن های شکننده که به طور رسمی Onychoschizia نامیده می شوند معمولا در اثر خیس شدن و خشک شدن مکرر ناخن های شما ایجاد می شوند ، بنابراین هنگام خیس کردن دست ها مانند زمان شستن ظرف ها باید از دستکش استفاده کنید. علاوه بر این که کم کاری تیروئید و کمبود آهن می تواند باعث ضعف و شکنندگی ناخن ها شود.

برای درمان این مشکل و حفظ سلامت ناخن ها می توانید از لوسیون هایی استفاده کنید که حاوی آلفا هیدروکسی اسید یا لانولین هستند. اگر این راه حل جواب نداد بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

نازکی یا ضعف ناخن

اینکه ناخن ها به راحتی خرد می شوند یا قبل از بلند شدن سریعا می شکنند مشکل رایجی در خانم ها است. ناخن های نرم ممکن است در اثر قرار گرفتن بیش از حد در برابر رطوبت یا مواد شیمیایی ایجاد شوند. در واقع دلیل عمده ی بروز این مشکل استفاده از مواد شوینده، مایعات تمیز کننده، کاشت ناخن و استفاده از پاک کننده لاک ناخن هستند.

برای درمان این مشکل بهتر است از استفاده مواد شیمیایی بدون دستکش خودداری کنید. مدت زمانی را بدون لاک یا کاشت ناخن بگذرانید تا به ناخن هایتان فرصت بازیابی دهید. ضعف ناخن ها به احتمال زیاد با کمبود ویتامین های گروه B، کلسیم، آهن یا اسیدهای چرب همراه است. اما بهتر است از آهن به عنوان مکمل استفاده نکنید مگر اینکه بدانید دچار کمبود آن هستید. در عوض شروع به مصرف یک مولتی ویتامین کنید که شامل کلسیم و ویتامین های گروه B است. انجام این مراقبت ها به طور کلی در سلامت ناخن ها موثر هستند.

سلامت ناخن ها

لایه لایه شدن

این امر به احتمال زیاد ناشی از برخورد ضربه خارجی به ناخن است. علاوه بر این اگر دستان خود را بیش از حد در آب غوطه ور کنید ممکن است ناخن هایتان پس از مدتی لایه لایه شوند.

برای فهمیدن اینکه آیا لایه لایه شدن ناخن یک علت داخلی یا خارجی دارد می توانید ناخن های پای خود را نیز بررسی کنید. اگر ناخن های پای شما نیز لایه لایه شده اند ممکن است یک علت داخلی مانند کمبود آهن دلیل آن باشد. اگر نه، احتمالا به یک علت خارجی دچار این مشکل شده اید.

اگر فکر می کنید این مشکل داخلی است برای بازیابی سلامت ناخن ها می توانید به رژیم غذایی خود آهن را با مصرف عدس، گوشت قرمز، غلات غنی شده یا پوست سیب زمینی پخته شده اضافه کنید. همچنین می توانید بیوتین مصرف کنید. اگر علت آن خارجی است پس از هر فعالیتی که ممکن است باعث خشک شدن ناخن ها شود با استفاده از لوسیون ناخن های خود را مرطوب نگه دارید. در حین ظرفشویی نیز حتما باید دستکش بپوشید.

برجستگی های سطح ناخن

آیا تا به حال به برجستگی هایی شبیه موج های افقی یا عمودی کمی روی ناخن های خود توجه کرده اید؟ برجستگی های عمودی عموما بر روی ناخن وجود دارند و از نوک ناخن به کوتیکول می روند و تا زمانی که با علائم دیگری مانند تغییر رنگ همراه نباشند خوش خیم محسوب می شوند. از طرف دیگر برجستگی های افقی روی سطح ناخن می تواند نشانه یک مشکل جدی تر باشد.

برای یافتن علت اصلی این مشکل به پزشک مراجعه کنید. برجستگی های عمودی می توانند نشان دهنده کم خونی و فقر آهن باشند، در حالی که خطوط افقی می توانند به یک بیماری زمینه ای مانند بیماری کلیوی اشاره داشته باشند که در واقع می توانند رشد ناخن را تا زمان درمان مشکل، متوقف کنند.

چرا ناخن ها تغییر رنگ می دهند؟

زرد

زرد شدن ناخن ها نسبتا شایع است و معمولا توسط یکی از این دو عامل ایجاد می شود: عفونت یا واکنش به محصولی که از آن استفاده کرده اید، مانند لاک ناخن.

نگران نباشید زیرا ناخن های جدید شما باید دوباره شفاف رشد کنند اما بسیاری از درمان های طبیعی مانند روغن درخت چای یا ویتامین E برای مقابله با عفونت ها نیز وجود دارد. یک مولتی ویتامین هم ممکن است به درمان این مسئله و حفظ سلامت ناخن ها کمک کند. می توانید برای حل این موارد با پزشک مشورت کنید اما اگر رنگ آن باقی بماند ممکن است نشانه یک مشکل بزرگتر باشد.

خطوط سیاه

خطوط سیاه که ممکن است به رنگ قهوه ای یا قرمز تیره به نظر برسند علائم خونریزی مویرگی هستند. محتمل ترین علت بروز آن ضربه دیدن ناخن شما است و می توانید انتظار داشته باشید این التهاب رگ های خونی زیر ناخن با گذشت زمان و رشد ناخن ناپدید شوند.

سلامت ناخن ها

لکه های سفید

لکه های سفید پراکنده روی ناخن ها که معمولا از سن مدرسه شروع می شوند می توانند کمبود روی را نشان دهند و معمولا مصرف 30 میلی گرم روی در روز به مدت سه ماه آن را درمان می کند. سایر علل احتمالی عبارتند از:

یک واکنش آلرژیک

عفونت قارچی

آسیب به ناخن

چگونه سلامت ناخن های خود را حفظ کنیم؟

بدن ما باهوش است بنابراین وقتی دچار کمبود ویتامین و مواد معدنی هستیم ناخن ها و موهای ما آن را نشان می دهند. خوردن انواع غذاهای کامل معمولا به شما ویتامین ها، مواد معدنی و مواد مغذی مورد نیاز ناخن ها را می رساند. در واقع یک راه حل ساده برای حفظ سلامت ناخن ها این است که شروع به مصرف یک مولتی ویتامین با کیفیت کنید. به طور کلی اگر ناخن ها خود به خود و بدون هیچ علائم اضافی در حال رشد هستند معمولا جای نگرانی نیست.

 

0 دیدگاه

  • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه