نکاتی درباره درد قاعدگی و درمان

قاعدگی زمانی اتفاق می افتد که رحم به صورت ماهانه مخاط و دیواره ی خود را فرو بریزد. در نتیجه مقداری از درد، گرفتگی و ناراحتی در دوران قاعدگی طبیعی است اما درد بیش از حد که باعث می شود کار یا مدرسه را از دست بدهید درست نیست. قاعدگی دردناک دیسمنوره نیز نامیده می شود و ما در ادامه ی این مطلب قصد داریم به نکاتی در مورد درد قاعدگی و درمان آن بپردازیم.

انواع دیسمنوره

دیسمنوره یا همان قاعدگی دردناک دو نوع دارد. دیسمنوره اولیه در افرادی اتفاق می افتد که قبل و هنگام قاعدگی درد دارند. اگر دوره ی عادی داشته اید و در اواخر دوره قاعدگی احساس درد می کنید، ممکن است علائم دیسمنوره ثانویه باشد. در شرایطی که رحم یا سایر اندام های لگن را تحت تأثیر قرار می دهند، مانند آندومتریوز یا فیبروم رحم، می تواند باعث دردناک تر شدن دوران قاعدگی شما شود. برای رفع درد قاعدگی و درمان آن ابتدا باید علت را پیدا کنند.

علل درد در دوران قاعدگی

همانطور که گفتم اولین گام در تسکین درد قاعدگی و درمان آن شناسایی علت دقیق آن است. البته همیشه نمی توان علت دوره های قاعدگی دردناک را تشخیص داد. داشتن بعضی از ویژگی ها در بعضی از افراد باعث می شود بیشتر در معرض قاعدگی های دردناک قرار بگیرند.  این ویژگی ها عبارتند از:

زیر 20 سال بودن

داشتن سابقه خانوادگی دوره های دردناک

سیگار کشیدن

خونریزی شدید در دوران قاعدگی

قاعدگی نامنظم

رسیدن به بلوغ قبل از 11 سالگی

هورمونی به نام پروستاگلاندین باعث انقباضات عضلانی در رحم شما می شود که کمک می کند دیواره های رحم فرو بریزند، این انقباضات می تواند باعث درد و التهاب شود. سطح پروستاگلاندین درست قبل از شروع قاعدگی افزایش می یابد.

اگر همچنان در مورد درد قاعدگی و درمان آن کنجکاو هستید بد نیست بدانید دوره های قاعدگی دردناک می تواند نتیجه یک بیماری زمینه ای باشد، مانند:

درد قاعدگی و درمان

سندرم قبل از قاعدگی PMS

 PMS  یک بیماری شایع است که در اثر تغییرات هورمونی در بدن رخ می دهد و زمان بروز آن 1 تا 2 هفته قبل از شروع قاعدگی است. علائم آن به طور معمول پس از شروع خونریزی از بین می روند.

آندومتریوز

آندومتریوز یک وضعیت پزشکی دردناک است که در آن سلول های مخاط رحم در سایر قسمت های بدن رشد می کنند، معمولا در لوله های رحمی، تخمدان ها یا بافت پوشاننده لگن.

فیبروم در رحم

 فیبروم ها تومورهای غیرسرطانی هستند که می توانند رحم را تحت فشار قرار دهند یا قاعدگی و درد غیرطبیعی ایجاد کنند، اگرچه اغلب علائمی ایجاد نمی کنند.

بیماری التهابی لگن PID

PID عفونت لوله های رحمی یا تخمدان است که اغلب توسط باکتری های منتقله از راه جنسی ایجاد می شود و باعث التهاب اندام های تولید مثل و درد می شود.

آدنومیوز

آدنومیوز یک بیماری نادر است که در آن پوشش داخلی رحم به سمت دیواره عضلانی رحم رشد می کند و باعث التهاب، فشار و درد می شود. همچنین می تواند دوره های قاعدگی طولانی تر یا سنگین تری ایجاد کند.

تنگی دهانه رحم

تنگی دهانه رحم یک وضعیت نادرمی باشد، که در آن دهانه رحم به قدری کوچک یا باریک است که جریان قاعدگی را کند می کند و باعث افزایش فشار در داخل رحم می شود که باعث درد می شود.

درد قاعدگی و درمان

درد قاعدگی و درمان های خانگی

برای رفع درد قاعدگی و درمان آن روش های خانگی می توانند مفید باشند. انواع درمان های خانگی که باید در خانه امتحان کنید:

از پد گرم کننده در ناحیه لگن یا پشت خود استفاده کنید.

شکم خود را ماساژ دهید.

حمام گرم بگیرید.

ورزش بدنی منظم انجام دهید.

وعده های غذایی سبک و مقوی بخورید.

از تمرین تکنیک های آرام سازی یا یوگا کمک بگیرید.

مصرف داروهای ضد التهابی مانند ایبوپروفن را چند روز قبل از قاعدگی آغاز کنید.

مصرف ویتامین ها و مکمل ها را جدی بگیرید. مانند:

ویتامین B-6

ویتامین B-1

ویتامین E

اسیدهای چرب امگا 3

کلسیم

منیزیم

پاها را بالا بیاورید یا در حالی که زانوها را خم کرده دراز بکشید.

مصرف نمک، الکل، کافئین و شکر را کاهش دهید تا از نفخ شکم جلوگیری کنید.

برای درد قاعدگی و درمان آن چه موقع با پزشک تماس بگیریم؟

اگر درد قاعدگی در توانایی شما برای انجام کارهای اساسی هر ماه تداخل ایجاد می کند ممکن است وقت آن رسیده باشد که با یک متخصص زنان صحبت کنید. اگر علائم زیر را دارید بهتر است با پزشک خود صحبت کنید.

ادامه درد پس از قرار دادن IUD

حداقل سه دوره قاعدگی دردناک

عبور لخته های خون

گرفتگی عضلات همراه با اسهال و حالت تهوع

درد لگن هنگام قاعدگی

بد نیست بدانید گرفتگی ناگهانی یا درد لگن می تواند از نشانه های عفونت باشد. یک عفونت درمان نشده می تواند باعث ایجاد بافت زخمی شود که به اندام های لگن آسیب برساند و منجر به ناباروری شود. اگر علائم زیرا را دارید ممکن است نشانه هایی ازعفونت باشد، در نتیجه سریعا به دنبال پزشک باشید:

تب

درد شدید لگن

درد ناگهانی، به خصوص اگر ممکن است باردار باشید.

ترشحات واژن با بوی بد

درد قاعدگی و درمان

تشخیص علل درد قاعدگی و درمان آن

وقتی می خواهید علت اصلی قاعدگی دردناک را دریابید، پزشک سابقه پزشکی شما را گرفته و معاینه فیزیکی می کند. این معاینه لگن برای بررسی هر گونه ناهنجاری در سیستم تولید مثل و جستجوی علائم عفونت است. اگر پزشک شما فکر کند یک اختلال زمینه ای باعث ایجاد علائم شما شده است ممکن است آزمایشات تصویربرداری را انجام دهد. این آزمایش ها می تواند شامل موارد زیر باشد:

سونوگرافی

سی تی اسکن

MRI

بسته به نتایج آزمایشات تصویربرداری پزشک ممکن است تجویز لاپاراسکوپی کند.

درمان پزشکی درد قاعدگی

برای رفع درد قاعدگی و درمان آن همواره راهکارهای پزشکی وجود دارد و اگر درمان در خانه، درد قاعدگی شما را تسکین نمی دهد می توانید از گزینه های درمانی پزشکی استفاده کنید. درمان به شدت و علت اصلی درد شما بستگی دارد. اگر PID یا عفونت های مقاربتی (STI) باعث درد شما شود پزشک برای رفع عفونت آنتی بیوتیک تجویز می کند. پزشک همچنین ممکن است داروهایی را تجویز کند که شامل موارد زیر است:

داروهای ضد التهابی

می توانید این داروها را بدون نسخه پزشک پیدا کنید یا از پزشک خود بخواهید داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی ، تجویز کند.

سایر مسکن ها

این گزینه شامل مسکن های بدون نسخه مانند استامینوفن یا داروهای ضد درد قوی تر است.

داروهای ضد افسردگی

داروهای ضد افسردگی گاهی برای کاهش برخی از تغییرات خلقی مرتبط با PMS تجویز می شوند.

استفاده از روش های کنترل بارداری هورمونی

دکتر شما همچنین ممکن است پیشنهاد کند که کنترل بارداری هورمونی را انجام دهید. کنترل بارداری هورمونی به صورت قرص، پچ، حلقه واژن، تزریق، ایمپلنت یا IUD در دسترس است. هورمون ها از تخمک گذاری جلوگیری می کنند که می تواند دردهای قاعدگی شما را کنترل کند.

جراحی

جراحی می تواند مشکل آندومتریوز یا فیبروم رحم شما را درمان کند. اگر سایر روش های درمانی موفقیت آمیز نباشد این گزینه نیز عملی است. این جراحی هرگونه آندومتریوز، فیبروم رحم یا کیست را از بین می برد.

محصولات مرتبط:

کاپ قاعدگی

قرص برطرف کننده اختلالات قاعدگی و یائسگی

0 دیدگاه

  • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه