مکمل های غذایی و عملکرد ورزشی : مقدمه و ویتامین ها

مقدمه :

مکمل های غذایی توسط ورزشکاران در سراسر جهان استفاده می شود. در ایالات متحده ، قانون بهداشت و آموزش مکمل رژیم غذایی مکمل های غذایی را به عنوان چیزی که به رژیم اضافه شده است ، تعریف کرده است ، به طور عمده 1- ویتامین ، 2 - مواد معدنی ، 3 - اسید آمینه ، 4 - گیاهان دارویی یا گیاه شناسی ، و 5 - متابولیت ها / ترکیبات / عصاره ها یا ترکیبی از هر یک از این مواد. علاوه بر محصولات غذایی واقعی مورد هدف ورزشکاران و افراد فعال جسمی ، بسیاری از شرکت ها مکمل های غذایی را برای ورزشکاران به بازار عرضه کرده اند ، غالباً با این ادعا که ممکن است عملکرد ورزشی بهبود یابد. این اولین بار در یک سری از شش مقاله است که در مورد کلاسهای اصلی مکمل های غذایی ذکر شده در بالا ، بحث می کند. تمرکز اصلی بر تأثیر چنین مکمل های غذایی برای تقویت ورزش یا عملکرد ورزشی با پوشش مختصر ایمنی ، قانونی بودن و اخلاق محوری خواهد بود.

ویتامین ها: نظریه ارگوژنیک

عملکرد ویتامین ها در بدن انسان به عنوان تنظیم کننده های متابولیک ، بر تعدادی از فرآیندهای فیزیولوژیکی مهم برای ورزش یا عملکرد ورزشی تأثیر می گذارد. به عنوان مثال ، بسیاری از ویتامین های گروه B در فرآوری کربوهیدرات و چربی ها برای تولید انرژی دخیل هستند ، یک نکته مهم در هنگام ورزش با شدت متفاوت است. چندین ویتامین B نیز برای کمک به تشکیل هموگلوبین در گلبولهای قرمز ، که یک عامل اصلی تحویل اکسیژن به عضلات در طی تمرینات استقامتی هوازی است ، ضروری است. علاوه بر این ، ویتامین های C و E به عنوان آنتی اکسیدان ها ، برای جلوگیری از آسیب اکسیداتیو در ساختار و عملکرد سلول و خارج سلولی در طول تمرینات ورزشی ، از نظر تئوریکی بهینه سازی رقابت را مهم می کنند. جزئیات کامل عملکرد و ویتامین های مورد نیاز در چندین رساله اخیر از آکادمی ملی علوم موجود است

کمبود ویتامین قطعاً می تواند عملکرد ورزش را مختل کند. دریافت روزانه کمتر از یک سوم RDA برای چندین ویتامین B مثل ( B1 و B2 و B6 ) و ویتامین C ، حتی در صورت مکمل دیگر ویتامین ها در رژیم غذایی ، ممکن است به کاهش قابل توجهی در VO2max و بی هوازی در حدود کمتر از چهار هفته منجر شود. با این حال ، اکثر مطالعات نشان می دهند که ورزشکارانی که رژیم های غذایی کم کالری دارند و حاوی RDA از همه مواد مغذی هستند ، کمبودهای ویتامین یا مواد معدنی کمی دارند . با این وجود ، داده های اخیر بررسی نشان می دهد که ویتامین ها رایج ترین مکمل های غذایی در بین گروه های مختلف ورزشی هستند . آیا مکمل ویتامین در بالا که توسط یک رژیم غذایی مناسب ، سالم و متعادل تهیه می شود می تواند باعث افزایش ورزش یا ورزش شود؟

مکمل های ویتامین : اثربخشی

تقریبا مطالعاتی برای ارزیابی پتانسیل های ergogenic  ویتامین هر فرد ، و همچنین خواص ویتامین ها و مواد وابسته از جمله ویتامین های گروه B ، ترکیبات مولتی ویتامین ، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها انجام شده است.

ویتامین های گروه B و کولین :

از آنجا که بسیاری از ویتامین های B در متابولیسم کربوهیدرات ها ، چربی و پروتئین دخیل هستند ، پتانسیل های ارگونوژنیک آنها بصورت جداگانه و ترکیبی مورد بررسی قرار گرفته است. به طور کلی ، اگرچه کمبود ویتامین های B ممکن است عملکرد ورزشی هوازی و بی هوازی را مختل کند ، اما به نظر نمی رسد که مکمل ها باعث تقویت عملکرد در افراد سالم می شوند. مکمل نیاسین ممکن است متابولیسم چربی را تحت تأثیر قرار دهد ، و مانع از انتشار اسیدهای چرب آزاد (FFA) از بافت چربی و افزایش اتکا به مصرف کربوهیدرات ها می شود ، احتمالاً منجر به کاهش زودرس گلیکوژن ماهیچه ای می شود. برخی تحقیقات نشان داده اند که مکمل اضافی نیاسین در واقع ممکن است عملکرد استقامت هوازی را مختل کند . اعتقاد بر این است که ویتامین های B1 ، B6 و B12 در تشکیل سروتونین ، یک انتقال دهنده عصبی مهم درگیر در آرامش تأثیر می گذارد. برخی تحقیقات با دوزهای زیاد (60 تا 200 برابر RDA) از این ویتامین ها ، افزایش در کنترل حرکتی خوب و عملکرد در تیراندازی با تپانچه را نشان داده است. برخی دیگر اظهار داشته اند كه این اثر مفید با نقش این ویتامین ها در ترویج پیشرفت انتقال دهنده های عصبی كه باعث ایجاد آرامش می شوند ارتباط دارد . تحقیقات اضافی برای ارزیابی این تأثیرات بر عملکرد در ورزشهای دقیق وابسته به کنترل حرکتی خوب مورد تحسین قرار گرفته است. با این حال ، باید توجه داشت که چنین دوزهایی می توانند از ویتامین B6 بالاتر از حد قابل تحمل مصرف بالا (UL) تجاوز کنند.

کولین ، یک آمین ، به طور طبیعی در غذاهای متنوعی یافت می شود و RDA آن با ویتامین های گروهی گروه بندی می شود . کولین در تشکیل استیل کولین ، یک انتقال دهنده عصبی نقش دارد که کاهش آن در سیستم عصبی ممکن است تئوریزه شود تا یک عامل مؤثر در ایجاد خستگی باشد. از آنجا که میزان کولین پلاسما پس از دویدن ماراتن به طور قابل توجهی کاهش یافته است ، مکمل کولین برای جلوگیری از خستگی تئوریزه شده است. تحقیقات نشان داده است که مکمل کولین باعث افزایش سطح کولین خون در حالت استراحت و در هنگام ورزش طولانی مدت می شود ، و برخی تحقیقات مقدماتی و آزمایشگاهی نشان داده اند که افزایش سطح کولین پلاسما با کاهش قابل ملاحظه ای برای اجرای 20 مایل همراه است. با این حال ، سایر تحقیقات آزمایشگاهی به خوبی کنترل شده نشان داده است که مکمل کولین ، اگرچه سطح کولین پلاسما را افزایش می دهد ، اما بر روی تست های دوچرخه سواری بی هوازی مختصر و با شدت زیاد و یا در کارهای تمرینی هوازی طولانی تر تأثیر نمی گذارد. به عنوان مثال ، مکمل کولین ، اگرچه کولین پلاسما را در دونده های ماراتن افزایش می دهد ، اما هیچ تأثیری در زمان ماراتن پیش بینی شده یا واقعی ندارد .

مولتی ویتامین

مولتی ویتامین و مینرال ها :

بررسی کلی این دیدگاه را تأیید می کند که مکمل های مولتی ویتامین و مواد معدنی برای ورزشکاران یا سایر افراد فعال بدنی که در یک رژیم غذایی متعادل با کالری کافی قرار دارند ضروری نیست. به عنوان مثال ، مطالعات متعددی مکمل های مولتی ویتامین / مواد معدنی را در طی دوره های طولانی فراهم کرده است و هیچ تأثیر معنی داری بر روی آزمایش های آزمایشگاهی و ورزشهای خاص بر عملکرد فیزیکی گزارش نکرده است . در یکی از جامع ترین مطالعات ، Telford  تأثیر مکمل های ویتامین ، طولانی مدت (7 تا 8 ماه) (100 تا 5000 برابر RDA) را بر عملکرد ورزشکاران ورزشکارهای سطح ملی در تمرین در استرالیا ارزیابی کردند. این ورزشکاران بر روی انواع کارهای خاص ورزشی و همچنین تستهای متداول قدرت ، بی هوازی و استقامت هوازی آزمایش شدند. آنها هیچ تأثیر معنی داری از پروتکل مکمل بر اندازه گیری عملکرد بدنی در مقایسه با ورزشکارانی که ویتامین و مواد معدنی RDA با رژیم غذایی طبیعی دریافت شده اند ، گزارش نکردند.

آنتی اکسیدان ها : 

ویتامین های آنتی اکسیدان شامل ویتامین های C ، E و بتاکاروتن هستند ، در حالی که کوآنزیم Q10 (CoQ10) یک لیپید با خصوصیات ویتامین است. ویتامین های آنتی اکسیدانی به دلیل وجود پتانسیل هایشان در تقویت عملکرد ورزش یا جلوگیری از آسیب بافت عضلانی ناشی از ورزش ، بطور جداگانه و جمعی مورد مطالعه قرار گرفته اند.

آنتی اکسیدان ها و عملکرد ورزشی :

نشان داده شده است که مکمل ویتامین C باعث بهبود عملکرد بدنی در افراد با کمبود ویتامین C می شود ، اما چندین بررسی عمده از این نتیجه گیری کلی حمایت می کنند که مکمل ویتامین C باعث افزایش عملکرد جسمی در افراد دارای تغذیه خوب نمی شود .

نشان داده شده است که ویتامین E باعث افزایش استفاده از اکسیژن در حین ورزش در ارتفاع می شود  ، اما به نظر نمی رسد در شرایط سطح دریا یک ارگونوژن مؤثر باشد. یک بررسی جدید نشان داد که اگرچه مکمل ویتامین E ممکن است باعث افزایش غلظت ویتامین E در بافت یا سرم شود ، اما بیشتر شواهد نشان می دهد که هیچ تأثیر قابل توجهی در تمرین ، عملکرد و یا میزان بهبودی بعد از ورزش در ورزشکاران تفریحی یا نخبه وجود ندارد . CoQ10 که به نام اوبیوکینون نیز شناخته می شود ، یک آنتی اکسیدان است و ممکن است جذب اکسیژن را در میتوکندری قلب بهبود بخشد و از آن برای درمان بیماری های قلبی عروقی از روش درمانی استفاده می شود. از لحاظ تئوریکی ، بهبود مصرف اکسیژن در قلب و عضلات اسکلتی می تواند عملکرد استقامت هوازی را بهبود بخشد. فقط اطلاعات محدودی در دسترس است ، اما این مطالعات نشان داده اند که مکمل CoQ10 به افراد جوان و مسن سالم ، پراکسیداسیون لیپیدها ، ضربان قلب ، جذب اکسیژن حداکثر ، آستانه بی هوازی یا عملکرد استقامت دوچرخه سواری را تحت تأثیر قرار نمی دهد. یک مطالعه گزارش داد که مکمل CoQ10 با آسیب بافت عضلانی همراه است و در واقع اختلال در عملکرد دوچرخه سواری در مقایسه با درمان با دارونما وجود دارد . به طور کلی ، یک بررسی اخیر نتیجه گرفت که شواهد محدودی وجود دارد مبنی بر اینکه مکمل های غذایی با آنتی اکسیدان ها عملکرد انسان را بهبود می بخشد.

آنتی اکسیدان ها و آسیب بافت های عضلانی :
 

آزمایشات نشان می دهد ورزش شدید ممکن است گونه های واکنش پذیر اکسیژن (ROS) را تا حدی تولید کند که سیستم های دفاعی آنتی اکسیدانی بافت را تحت الشعاع خود قرار دهد. نتیجه آن استرس اکسیداتیو است و یک نتیجه احتمالی آسیب اکسیداتیو به بافت های عضلانی است. جلوگیری از آسیب بافت عضله در طول تمرینات ورزشی ممکن است به بهینه سازی اثر تمرین و عملکرد ورزشی رقابتی نهایی کمک کند. مطالعات بیشماری پتانسیل مکمل ویتامین آنتی اکسیدان را برای جلوگیری از آسیب بافت عضلانی ناشی از ورزش ارزیابی کرده اند ، و چندین بررسی گسترده ادبیات موجود را ارزیابی کرده اند. با این حال ، دیدگاه های داوران تا حدی متفاوت است.

دیلی ویتامین سایتک

نتیجه گیری :

به طور کلی متخصصان اعلام میکنند که مصرف مکمل های مولتی ویتامین و مواد معدنی برای همه افراد لازم و ضروری نیست و بیشتر توصیه میکنند گیاه خواران ، زنان باردار و سالمندان نیاز به مصرف این نوع مکمل ها دارند .

همچنین بیان میکنند که ورزشکارانی که نیاز به تمرین های شدید یا رژیم های غذایی شدید دارند یا کسانی که رژیم های غذایی خود را به طور متعادل رعایت نمی کنند با توجه به موارد گفته شده و نیازهای نامبرده شده نیاز به مصرف مولتی ویتامین دارند .

به علاوه افرادی که تقاضای بدنی آن ها مجاب میکند مکمل های مولتی ویتامین مصرف کنند مثل فعالیت های بدنی یا کاری زیاد در طول روز ، می توانند از این مکمل ها استفاده کنند .

افراد عادی یا گیاه خواران می توانند مولتی ویتامین های روزانه مصرف کنند . 

با توجه به نیاز بازار جهانی و افراد جامعه برای سالمندان نیز بنا به نیاز بدن آن ها مولتی ویتامین مخصوص سالمندان یا مولتی ویتامین بالای 50 سال نیز تولید گردیده است .

ورزشکاران با توجه به نیاز بدنی آن ها مکمل ویتامین مختص آنان نیز تولید گردیده است که برندهای شناخته شده ای مثل سایتک نوتریشن و.... تولید میکنند که از شناخته شده ترین محصول در این حوزه می توان به مولتی دیلی سایتک اشاره نمود .

0 دیدگاه

  • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه