ندول تیروئید چیست و چگونه درمان می شود

گاهی اوقات بافت طبیعی تیروئید شروع به رشد می کند و باعث تشکیل یک یا چند گره می شود که به آن ندول یا گره تیروئید گفته می شود. سرطان تیروئید بزرگترین نگرانی هنگام تشکیل ندول است اما خوشبختانه احتمال وقوع آن کم است. در ادامه ی این مطلب ما قصد داریم به بررسی جنبه های مختلف  پرسش ندول تیروئید چیست بپردازیم و در مورد بروز و درمان آن اطلاعاتی به شما بدهیم.

ندول تیروئید چیست ؟

ندول تیروئید نتیجه ی رشد غیر معمول سلول های تیروئید درغده تیروئید است. تیروئید بخشی از سیستم غدد درون ریز است که از غده هایی تشکیل شده است که هورمون های مختلفی را در جریان خون ترشح می کند. تیروئید اندامی یا غده ای به شکل پروانه است که در جلوی گردن، درست در زیر سیب آدم قرار دارد. غده تیروئید که از لوب های راست و چپ متصل به استخوان (یا پل) تشکیل شده است هورمون های تیروئید را تولید و آزاد می کند. هورمون های تیروئید عملکردهای مانند تنظیم دمای بدن، هضم و عملکردهای قلب را کنترل می کنند.

علل شکل گیری ندول تیروئید چیست ؟

برای اینکه پاسخ دقیق تری به پرسش ندول تیروئید چیست بدهیم قصد داریم ابتدا از عوامل بروز آن در بدن صحبت کنیم. گاهی اوقات تیروئید شروع به رشد بیش از حد می کند و باعث ایجاد یک یا چند گره می شود. البته علت این اتفاق معلوم نیست، اما بزرگترین نگرانی فرد بیمارهنگام تشکیل ندول سرطان است. خوشبختانه سرطان تیروئید بسیار نادر است و در کمتر از 5 درصد کل ندول ها دیده می شود. ندول تیروئید بیشتر در افرادی که سابقه خانوادگی ندول دارند و در افرادی که ید کافی ندارند ایجاد می شوند، زیرا برای تولید هورمون تیروئید به ید نیاز است.

ندول تیروئید چیست

انواع ندول تیروئید

ندول های کلوئیدی

ندول های کلوئیدی یک یا چند گره ناشی از رشد بیش از حد طبیعی بافت تیروئید هستند. البته این ندول ها خوش خیم هستند و منجر به سرطان نمی شوند. ندول های کلوئیدی ممکن است بزرگ شوند اما فراتر از غده تیروئید گسترش نمی یابند.

کیست های تیروئید

کیست های تیروئید ندول هایی هستند که پر از مایع یا تا حدی جامد هستند.

ندول های التهابی

این ندول ها در نتیجه التهاب مزمن و طولانی مدت غده تیروئید ایجاد می شوند و ممکن است باعث درد شوند.

گواتر چند سلولی

 گاهی اوقات بزرگ شدن تیروئید به دلیل ندول های زیادی تشکیل شده است که معمولا خوش خیم هستند.

عملکرد بیش از حد ندول های تیروئید

 این ندول ها بدون توجه به مکانیسم های کنترل بازخورد طبیعی بدن به طور مستقل هورمون تیروئید تولید می کنند که ممکن است منجر به ایجاد پرکاری تیروئید شود.

سرطان تیروئید

کمتر از 5 درصد ندول های تیروئید سرطانی هستند.

ندول تیروئید چیست

علائم ابتلا به ندول تیروئید چیست ؟

در ادامه ی بررسی پرسش ندول تیروئید چیست قصد داریم به علائم بروز آن در بدن بپردازیم. اگر سوال چگونه بفهمم ندول تیروئید دارم برای شما مطرح است بهتر است بدانید بیشتر ندول های تیروئید هیچ علامتی ندارند. با این حال اگر چندین یا یک ندول تیروئید بزرگ دارید ممکن است بتوانید آنها را ببینید. گرچه نادر است اما ندول ها می توانند ساختارهای دیگر گردن را تحت فشار قرار دهند و علائمی ایجاد کنند، از جمله:

مشکل در بلع یا تنفس

گرفتگی صدا یا تغییر صدا

درد در گردن

گواتر (بزرگ شدن غده تیروئید)

عملکرد بیش از حد گره های تیروئید می تواند منجر به تولید بیش از حد هورمون های تیروئید شود که به آن پرکاری تیروئید نیز گفته می شود. علائم پرکاری تیروئید عبارتند از:

تحریک پذیری / عصبی بودن

ضعف عضلانی / لرزش

دوره های قاعدگی سبک یا از دست رفته

کاهش وزن

مشکل خوابیدن

بزرگ شدن غده تیروئید

مشکلات بینایی یا سوزش چشم

حساسیت به گرما (مشکل در برخورد با گرما)

کم یا زیاد شدن اشتها

تنگی نفس

خارش پوست

موهای کم پشت

برافروختگی پوست (قرمز شدن ناگهانی صورت، گردن یا قسمت فوقانی قفسه سینه)

تپش قلب (ضربان قلب سریع یا نامنظم)

ندول های تیروئید همچنین ممکن است با سطح پایین هورمون تیروئید یا کم کاری تیروئید همراه باشد. علائم کم کاری تیروئید عبارتند از:

احساس خستگی

دوره های قاعدگی مکرر و سنگین

فراموشی

افزایش وزن

پوست و موی خشک، درشت و ریزش مو

صدای خشن

مشکل در مقابله با دمای سرد

ضعف / تحریک پذیری

یبوست

افسردگی

تورم

عوامل خطر بروز ندول تیروئید چیست ؟

عوامل خطر برای ایجاد ندول های تیروئید عبارتند از:

سابقه خانوادگی

داشتن والدین یا خواهر و برادرانی که ندول تیروئید یا سایر سرطان های غدد درون ریز داشته اند، احتمال ابتلا به ندول را افزایش می دهد.

سن

با افزایش سن احتمال ایجاد ندول تیروئید افزایش می یابد.

جنسیت

زنان بیشتر از مردان به ندول تیروئید مبتلا می شوند.

قرار گرفتن در معرض اشعه ایکس

سابقه قرار گرفتن در معرض اشعه ایکس به سر و گردن خطر ابتلا به ندول تیروئید را افزایش می دهد.

ندول تبروئید چیست

ندول تیروئید چگونه تشخیص داده می شود؟

گاهی اوقات ممکن است بتوانید ندول تیروئید را احساس کنید یا ممکن است پزشک در حین معاینه آن را کشف کند. با این حال پزشک شما معمولا باید یک یا چند آزمایش زیر را برای شناسایی ندول تیروئید تجویز کند:

آزمایش سطح هورمون تیروئید

این آزمایش خون میزان هورمون های ترشح شده توسط تیروئید را بررسی می کند. البته ممکن است سطح هورمون ها حتی در صورت وجود ندول نیز طبیعی باشد بنابراین پزشک شما احتمالا آزمایشات دیگری را نیز تجویز می کند.

سونوگرافی تیروئید

در این آزمایش از امواج صوتی برای تعیین جامد بودن یک ندول یا کیست پر از مایع استفاده می شود. بد نیست بدانید خطر سرطان تیروئید در ندول های جامد بیشتر است. در این آزمایش رشد ندول ها نیز بررسی می شود.

نمونه برداری از غده تیروئید

با این آزمایش پزشک با استفاده از یک سوزن بسیار نازک نمونه سلول ها را از یک یا چند ندول تیروئید می گیرد. سپس نمونه ها به آزمایشگاه ارسال می شوند تا مشخص شود آنها سرطانی هستند یا خیر. با این حال اگر نتایج آزمایش نتیجه ای نداشته باشد پزشک ممکن است این آزمایش را تکرار کند. همچنین ممکن است پزشک برای تشخیص دقیق شما عمل جراحی برای برداشتن ندول ها را انجام دهد.

اسکن تیروئید

در این آزمایش مقدار کمی ید رادیواکتیو به صورت خوراکی به بیمار داده می شود. پزشک بررسی می کند که چه مقدار ید رادیواکتیو توسط ندول ها جذب می شود و چه مقدار توسط بافت طبیعی تیروئید جذب می شود. این اطلاعات بیشتر در مورد ندول های تیروئید فراهم است و به دکتر کمک می کند تا احتمال سرطان را تعیین کند.

درمان ندول تیروئید چیست؟

درمان به نوع ندول تیروئید بستگی دارد. گزینه های درمان عبارتند از:

بدون درمان و در انتظار بهبود

اگر ندول ها سرطانی نباشند شما و پزشک می توانید تصمیم بگیرید که در این زمان نیازی به درمان ندارید. شما به طور منظم به پزشک خود مراجعه خواهید کرد تا بتواند هرگونه تغییر در گره ها را مشاهده کند.

ید رادیواکتیو

پزشک شما ممکن است از ید رادیواکتیو برای درمان ندول های تیروئید و گواتر با عملکرد بیش از حد با چندین ندول استفاده کند. ید رادیواکتیو به غده تیروئید جذب شده و باعث جمع شدن گره ها می شود. زنان باردار و زنانی که قصد بارداری دارند نباید این روش درمانی را داشته باشند.

عمل جراحي

جراحی برای بیرون آوردن ندول ها بهترین درمان برای گره هایی است که سرطانی هستند و باعث علائم انسدادی می شوند.

 

مقالات مرتبط:

کم کاری تیروئید چیست و چه علائم و روش درمانی دارد

0 دیدگاه

  • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه