گلوکوم چشم چیست و علائم آن

اگر بخواهیم پاسخ سریع و کوتاهی به سوال گلوکوم چشم چیست بدهیم باید گفت گلوکوم نوعی بیماری چشمی است که می تواند به عصب بینایی شما آسیب برساند. عصب بینایی اطلاعات بینایی را از چشم به مغز می رساند. گلوکوم معمولا نتیجه فشار غیر عادی داخل چشم شما است. با گذشت زمان افزایش فشار می تواند بافت عصبی بینایی شما را فرسایش دهد که ممکن است منجر به کاهش بینایی یا حتی کوری شود. در نتیجه زمان در شناسایی و درمان آن بسیار مهم است. در ادامه ی این مطلب ما قصد داریم پاسخ پرسش گلوکوم چشم چیست و جوانب مختلف آن را بررسی کنیم.

 

علائم گلوکوم چیست؟

برای اینکه به دقت سوال گلوکوم چشم چیست را بررسی کنیم اجازه دهید از علائم اولیه آن شروع کنیم.

علائم اولیه این بیماری به دو صورت ظاهر می شود که شامل:

گلوکوم زاویه باز اولیه

شایع ترین نوع گلوکوم، گلوکوم زاویه باز اولیه است و به جز کاهش تدریجی بینایی هیچ نشانه و علامتی ندارد. به همین دلیل مهم است که شما سالانه معاینات چشم را انجام دهید تا چشم پزشک یا متخصص چشم شما هر گونه تغییر در بینایی شما را شناسایی و کنترل کند.

گلوکوم بسته با زاویه حاد

این نوع گلوکوم که به عنوان گلوکوم زاویه بسته نیز شناخته می شود و یک مشکل اورژانسی است. حتما در صورت مشاهده علائم زیر بلافاصله به پزشک مراجعه کنید :

درد شدید چشم

حالت تهوع

استفراغ

قرمزی در چشم شما

اختلالات ناگهانی بینایی

دیدن حلقه های رنگی در اطراف چراغ ها

تاری دید ناگهانی

 

چه عواملی باعث گلوکوم می شوند؟

بخش مهمی از پاسخ پرسش گلوکوم چشم چیست آشنایی با عوامل ایجاد کننده آن است. پشت چشم شما به طور مداوم مایع شفافی ایجاد می کند، با ساخت این مایع قسمت جلوی چشم شما مرطوب می شود. سپس از طریق کانال هایی در قرنیه و عنبیه چشم شما این مایع خارج می شود. اگر این کانال ها مسدود شده یا به طور نسبی انسداد داشته باشند ممکن است فشار طبیعی چشم شما که فشار داخل چشم (IOP) نامیده می شود، افزایش یابد و با افزایش IOP ممکن است عصب بینایی شما آسیب ببیند و در نهایت این آسیب ممکن است به تدریج موجب از دست دادن بینایی شود.

اینکه چه چیزی باعث افزایش فشار در چشم شما می شود همیشه مشخص نیست، اما با این حال پزشکان معتقدند یک یا چند مورد از این عوامل ممکن است نقش داشته باشند:

گشاد شدن چشم

مسدود شدن کانال های خروجی چشم

داروهایی مانند کورتیکواستروئیدها

کاهش جریان خون در عصب بینایی

فشار خون بالا

گلوکوم چشم چیست

 

انواع گلوکوم چیست؟

در این بخش به پنج نوع عمده از گلوکوم می پردازیم:

 

گلوکوم زاویه باز (مزمن)

گلوکوم با زاویه باز یا مزمن هیچ علائم و نشانه ای ندارد جز کاهش تدریجی بینایی. این از دست دادن ممکن است به قدری کند باشد که قبل از آشکار شدن علائم دیگر آسیب جبران ناپذیری به بینایی شما وارد شده باشد. طبق تحقیقات موسسه ملی چشم (NEI) این عارضه شایع ترین نوع گلوکوم است.

 

گلوکوم زاویه بسته (حاد)

اگر به طور ناگهانی جریان مایع درون چشم شما مسدود شود، تجمع سریع مایعات ممکن است باعث افزایش شدید، سریع و دردناک فشار عصب بینایی شود.

 

گلوکوم مادرزادی

در کودکان متولد شده با گلوکوم مادرزادی نقصی در زاویه چشم آنها وجود دارد که باعث کاهش یا جلوگیری از تخلیه طبیعی مایع درون چشم می شود. گلوکوم مادرزادی معمولا با علائمی مانند کدر شدن چشم، گشادی بیش از حد یا حساسیت به نور بروز می کند.

 

گلوکوم ثانویه

گلوکوم ثانویه اغلب عارضه جانبی ناشی از آسیب دیدگی یا مشکل دیگری مانند آب مروارید یا تومورهای چشم است.

 

گلوکوم ناشی از فشار طبیعی

در برخی موارد فشار طبیعی چشم بدون هیچ دلیلی افزایش می یابد و به عصب بینایی آسیب می رساند. علت این امر مشخص نیست اما با این حال حساسیت شدید یا کمبود جریان خون در عصب بینایی شما ممکن است عاملی در بروز این نوع گلوکوم باشد.

 

چه کسانی در معرض خطر ابتلا به گلوکوم قرار دارند؟

در ادامه ی بررسی پاسخ سوال گلوکوم چشم چیست بد نیست بدانید براساس منبع معتبر سازمان بهداشت جهانی (WHO) گلوکوم دومین علت نابینایی در سراسر جهان است. عوامل خطر ابتلا به گلوکوم عبارتند از:

سن

افراد بالای 60 سال در معرض خطر ابتلا به گلوکوم هستند.

نژاد

آفریقایی-آمریکایی ها یا مردم آفریقایی تبار به طور قابل توجهی بیشتر از سایر نژادها به گلوکوم مبتلا می شوند.

مشکلات چشم

التهاب مزمن چشم و قرنیه های نازک می تواند منجر به افزایش فشار در چشم شما شود. آسیب دیدگی یا ضربه به چشم نیز می تواند باعث افزایش فشار چشم و بروز گلوکوم شود.

سابقه خانوادگی

برخی از انواع گلوکوم ممکن است در خانواده ها به صورت ارثی دیده شود. اگر والدین یا مادربزرگ  شما مبتلا به گلوکوم زاویه باز باشند،  شما نیز در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستید.

سایر مشکلات جسمی

افراد مبتلا به دیابت و مبتلایان به فشار خون و بیماری قلبی در معرض خطر ابتلا به گلوکوم قرار دارند.

استفاده از داروی خاص

استفاده از کورتیکواستروئیدها به مدت طولانی می تواند خطر ابتلا به گلوکوم ثانویه را افزایش دهد.

گلوکوم چگونه تشخیص داده می شود؟

سوال گلوکوم چگونه تشخیص داده می شود نیز بخش مهمی از پاسخ پرسش گلوکوم چشم چیست است. برای تشخیص گلوکوم چشم پزشک یک معاینه چشم انجام می دهد و ممکن است برای بررسی دقیق تر آزمایشات زیر را پیشنهاد کند.

  • بررسی تاریخچه پزشکی
  • تست تونومتری برای اندازه گیری فشار داخل چشم
  • تست پچیمتری جهت بررسی قطر قرنیه
  • تست پرایمتری برای تست میدان بینایی
  • بررسی عصب بینایی

گلوکوم چشم چیست

گلوکوم چگونه درمان می شود؟

امیدواریم تا به اینجا پاسخ سوال خود را مبنی بر اینکه گلوکوم چشم چیست دریافت کرده باشید. اما آیا درمانی برای گلوکوم وجود دارد؟ هدف از درمان گلوکوم کاهش IOP برای جلوگیری از کاهش بینایی اضافی است. به طور معمول پزشک شما با تجویز قطره چشمی گلوکوم را درمان می کند اما اگر این درمان جواب نداد یا به درمان پیشرفته تری نیاز بود، ممکن است پزشک یکی از روش های درمانی زیر را پیشنهاد کند:

 

دارو درمانی

درمان گلوکوم بسته به زاویه متفاوت است. اما چندین دارو برای کاهش IOP موجود است. این داروها به صورت قطره چشمی یا قرص موجود است اما مصرف آن به صورت قطره رایج تر است. پزشک شما ممکن است یکی یا ترکیبی از آنها را تجویز کند.

 

عمل جراحي

اگر یک کانال مسدود یا کند باعث افزایش IOP شود ممکن است پزشک برای ایجاد مسیر تخلیه مایعات یا از بین بردن موانعی که مسئول افزایش مایعات هستند، جراحی را پیشنهاد کند.

گلوکوم چشم چیست

 

آیا فرد مبتلا به گلوکوم نابینا خواهد شد؟

اگر بتوان افزایش فشار داخل چشم را متوقف کرد و فشار را به حالت طبیعی بازگرداند، می توان کاهش دید را کند یا حتی متوقف کرد. با این حال چون هیچ درمانی برای گلوکوم وجود ندارد برای تنظیم IOP احتمالا تا پایان عمر به درمان نیاز خواهید داشت. متأسفانه بینایی از دست رفته در اثر گلوکوم قابل بازیابی نیست.

 

آیا می توان از گلوکوم پیشگیری کرد؟

نمی توان از گلوکوم پیشگیری کرد اما شما می توانید با انجام معاینات چشم پزشکی منظم روند شناسایی و درمان آن را تسریع کنید.

 

محصولات مرتبط:

قرص ویژن شاری بهبود سلامت چشم و بینایی

0 دیدگاه

  • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه