نکاتی درباره انواع لنز چشم طبی

لنز چشم طبی تقریبا برای همه کسانی که نیاز به عینک دارند اما نمی خواهند تمام مدت عینک روی چشمانشان باشد و یا تحت عمل جراحی لیزیک قرار بگیرند گزینه ی فوق العاده ای است. اگر قصد خرید یک لنز چشم طبی را دارید اما در مورد آن مطمئن نیستید، پیشنهاد ما به شما مطالعه ی این مطلب است زیرا قصد داریم در ادامه ی این مطلب به نکاتی در مورد خرید، نگهداری و مزایای استفاده از لنز چشم طبی بپردازیم.

انواع لنز چشم طبی

اولین نکته در هنگام خرید لنز چشم طبی این است که چه لنزی برای شما مناسب است. پنج نوع لنز چشم طبی وجود دارد که براساس نوع ماده لنز ساخته شده می توان آنها را به موارد زیر تقسیم کرد.

لنزهای نرم هیدروژل

این نوع لنز چشم طبی از پلاستیک های ژل مانند و حاوی آب ساخته می شوند که هیدروژل نامیده می شوند. این لنزها بسیار نازک و انعطاف پذیر بوده و با سطح چشم مطابقت دارند. لنزهای هیدروژل در اوایل دهه 1970 میلادی معرفی شدند و یکی از بهترین لنزهای چشم طبی محسوب می شوند. تنها گزینه جایگزین در آن زمان لنزهای تماسی سخت، ساخته شده از پلاستیک PMMA بودند و سازگاری با آنها معمولا هفته ها طول می کشید و بسیاری از افراد نمی توانستند از آنها با موفقیت استفاده کنند.

لنزهای هیدروژل سیلیکون

این لنزها نوعی پیشرفته از لنزهای چشم طبی نرم هستند که منفذ بیشتری نسبت به لنزهای هیدروژل معمولی دارند و حتی اکسیژن بیشتری را به قرنیه می رسانند. لنزهای تماسی هیدروژل سیلیکون که در سال 2002 معرفی شدند اکنون جز محبوب ترین لنزهایی هستند که در ایالات متحده مورد استفاده قرار می گیرند.

لنز چشم طبی

لنزهای نفوذپذیر به گاز

لنز سخت نافذ اکسیژن یا لنزهای تماسی نفوذپذیر به گاز که لنزهای GP یا RGP نیز نامیده می شوند. لنز چشم طبی سفت و سختی هستند که مانند لنزهای PMMA به نظر می رسند و در چشم احساس می شوند، اما منفذدارهستند و اجازه می دهند اکسیژن از آنها عبور کند. از زمان معرفی آنها در سال 1978 لنزهای تماسی نفوذپذیر به گاز اساسا جایگزین لنزهای غیر منفذدار PMMA شده اند. مصرف کنندگان GP معمولا دید واضح تری نسبت به تماس های هیدروژل نرم و سیلیکونی دارند، خصوصا اگر مشکل آستیگماتیسم چشم داشته باشند. معمولا هنگام شروع استفاده از لنزها مدتی طول می کشد تا چشمان شما با این لنزهای نفوذ پذیر گاز سازگار شود، اما پس از این دوره سازگاری اولیه خواهید دید. لنزهای GP به اندازه لنزهای هیدروژل راحت و قابل استفاده هستند.

لنز چشم طبی ترکیبی

این لنزها به منظور راحتی در استفاده لنزهای هیدروژل نرم یا سیلیکونی و لنزهای نفوذپذیر گاز طراحی شده اند. لنزهای ترکیبی دارای یک منطقه مرکزی نفوذپذیر از گاز سفت و سخت هستند که توسط ماده هیدروژل یا سیلیکون احاطه شده اند. با وجود این ویژگی ها تنها درصد کمی از مردم ایالات متحده از لنز چشم طبی ترکیبی استفاده می کنند، شاید به این دلیل که استفاده این لنزها دشوارتر است و جایگزینی آنها با لنزهای هیدروژل نرم و سیلیکونی، چندان مقرون به صرفه نیست.

لنزهای PMMA از یک ماده پلاستیکی سخت و شفاف به نام پلی متیل متاکریلات ساخته شده اند که به عنوان جایگزین شیشه در پنجره های نشکن استفاده می شود و با مارک های تجاری Lucite ، Perspex و Plexiglas به فروش می رسد. لنزهای PMMA نور را به خوبی منتقل می کنند اما اکسیژن را به چشم منتقل نمی کنند و سازگاری با آنها دشوار است. در نتیجه پزشکان آنها را با لنزهای GP جایگزین کرده اند و امروزه به ندرت تجویز می شوند.

در سال 2017 ، 64 درصد از لنزهای چشم طبی تجویز شده در ایالات متحده لنزهای سیلیکونی هیدروژل بوده و به دنبال آن لنزهای نرم هیدروژل 22 درصد، لنزهای نفوذپذیر گاز 11 درصد، لنزهای ترکیبی 2 درصد و لنزهای PMMA  1 درصد را به خود اختصاص داده اند.

لنز چشم طبی

دوام انواع لنز چشم طبی

تا سال 1979 همه کسانی که از لنزهای چشم طبی استفاده می کردند باید آن را شبانه و قبل از خواب از چشم خارج و تمیز می کردند. اما تولید لنز چشم طبی با ماندگاری بالا و قابلیت استفاده طولانی مدت باعث شد که دارندگان بتوانند با لنز چشم طبی در چشمان خود بخوابند. در حال حاضر دو نوع لنز بر اساس مدت زمان استفاده طبقه بندی می شوند:

لنز چشم  موقت و روزانه که باید شب و قبل از خواب از چشم خارج شود.

لنز چشم طولانی مدت که می توان آنها را در حین خواب نیز در چشم نگه داشت و معمولا به مدت هفت روز متوالی و بدون برداشتن آن می توانید از آنها استفاده کنید. علاوه بر این لنزهای هفتگی بعضی از لنزها را می توانید به مدت یک تا سه ماه به راحتی و به صورت مداوم استفاده کنید.

البته باید بدانید حتی با مراقبت مناسب، لنز چشم طبی شما باید مرتبا تعویض شوند تا از تجمع آلودگی هایی که خطر عفونت چشم را افزایش می دهند جلوگیری شود. شما باید لنزهای خود را با توجه به تاریخ مصرفشان تعویض نمایید:

لنزهای یکبار مصرف را باید بعد از یک بار مصرف دور بیندازید و استفاده ی مجدد آنها می تواند برای سلامت چشم شما خطرناک باشد.

لنزهای یکبار مصرف روزانه را نیز باید پس از یک روز استفاده دور بیندازید.

لنزهای سه ماهه و شش ماه، این لنزها را نیز دقیقا پس از سه یا شش ماه باید دور بیندازید و استفاده ی بیشتر از آنها ابدا توصیه نمی شود.

لنز چشم طبی

انواع طرح های لنز چشم طبی

لنز چشم طبی بسته به هدف مورد نظر در انواع طرح ها تولید می شود:

لنز چشم طبی کروی

این لنزها قدرت یکسانی را در کنترل ورود نور به چشم دارند، تا نزدیک بینی یا دور بینی را اصلاح کنند.

لنز چشم طبی  Toric

این نوع از لنزها برای اصلاح آستیگماتیسم و ​​همچنین نزدیک بینی یا دور بینی طراحی شده اند.

لنز طبی چند کانونی

این لنزها برای اصلاح نزدیک بینی، دوربینی و  پیرچشمی مورد استفاده قرار می گیرند. برخی از لنزهای چند کانونی می توانند آستیگماتیسم را نیز اصلاح کنند.

لنز طبی رنگی

این نوع از لنزهای چشم طبی رنگی هستند که برای تغییر یا تشدید رنگ چشم شما طراحی شده اند.

همه این لنزها می توانند به صورت سفارشی برای چشم هایی که دچار مشکلات خاص هستند طراحی و ساخته شوند.

محصولات مرتبط:

خرید مایع لنز

 

0 دیدگاه

  • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه