علت تنگی نفس چیست ؟ علائم و تشخیص آن

وقتی نمی توانید نفس بکشید یا هوای کافی وارد ریه های خود کنید اصطلاحا دچار تنگی نفس شده اید. این عارضه می تواند نشانه ای هشدار دهنده از یک مشکل جدی سلامتی باشد که بلافاصله به درمان نیاز دارد. در واقع بهتر است سریعا به دنبال این باشید که علت تنگی نفس چیست و آن را رفع کنید.

اگر فرد بالغ و سالمی هستید، در هر دقیق 20 بار نفس می کشید  و این تقریبا 30000 تنفس در روز. یک تمرین سخت یا سرماخوردگی ممکن است هر از چند گاهی شما را دچار اختلال در تنفس کند اما تقریبا هرگز نباید تنگی نفس داشته باشید. اگر تنگی نفس مداوم دارید بهتر است با اورژانس یا پزشک خود تماس بگیرید.

علائم تنگی نفس

پیش از بررسی علت تنگی نفس چیست بد نیست ابتدا در مورد علائم اولیه آن اطلاعاتی کسب کنید.

از نفس افتادن

احساس سفتی در ناحیه قفسه سینه

احساس کمبود اکسیژن و نیاز به هوا

عدم توانایی در نفس کشیدن عمیق

احساس خفگی

تنگی نفس می تواند حاد و ناگهانی یا مزمن و طولانی مدت باشد. تنگی نفس حاد در عرض چند دقیقه یا چند ساعت شروع می شود و ممکن است با علائم دیگری مانند تب، بثورات پوستی یا سرفه همراه باشد. تنگی نفس مزمن با انجام کارهای روزمره مانند راه رفتن از اتاق به اتاق دیگر یا ایستادن طولانی مدت می تواند اتفاق بیفتد. گاهی اوقات تنگی نفس با موقعیت های خاص بدن بهتر یا بدتر می شود. به عنوان مثال دراز کشیدن به صورت صاف می تواند باعث تنگی نفس در افرادی شود که انواع خاصی از بیماری های قلبی و ریوی دارند. پیگیری علائم شما می تواند به پزشک کمک کند تا بفهمد چه مشکلی دارید تا بهترین روش درمانی را به شما توصیه کند.

علت تنگی نفس چیست

علت تنگی نفس چیست ؟ 

پس از بررسی علائم اولیه قصد داریم به بررسی پاسخ سوال علت تنگی نفس چیست بپردازیم. شرایط بسیاری می توانند باعث تنگی نفس شوند. شایع ترین دلایل تنگی نفس کوتاه مدت عبارتند از:

اختلالات اضطرابی

آسم

لخته شدن خون در ریه ها که اصطلاحا (آمبولی ریوی) نامیده می شود.

آسیب دیدن دنده ها

جمع شدن مایعات اضافی در اطراف قلب شما

خفگی

آسیب های ریوی

حمله قلبی

نارسایی قلبی

مشکلات ضربان نامنظم قلب

تعداد کم گلبول های قرمز خون که (کم خونی) نیز نامیده می شود.

ذات الریه و سایر عفونت های تنفسی

بارداری

واکنش آلرژیک شدید معروف به آنافیلاکسی

از دست دادن خون ناگهانی و زیاد

_برخی از دلایل شایع تنگی نفس طولانی مدت عبارتند از:

جمع شدن مایع در اطراف ریه ها

آسم

چاقی زیاد

بیماری انسدادی مزمن ریوی (COPD)  از جمله آمفیزم

سارکوئیدوز تجمع مجموعه ای از سلولهای التهابی در بدن

بیماری قلبی از جمله نارسایی احتقانی قلب

التهاب بافت اطراف قلب

فشار خون بالا در ریه ها که (فشار خون ریوی) نیز نامیده می شود.

زخم ریه ها

کاردیومیوپاتی یا سفتی عضله قلب

جمله سرطان ریه

سل

اگر هیچ کدام از مشکلات ذکر شده را ندارید و همچنان تنگی نفس شما ادامه دارد، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

 

علت تنگی نفس چیست

روش های تشخیص تنگی نفس

پزشک شما را معاینه می کند و با دقت به ریه های شما گوش می دهد. ممکن است نیاز باشد شما یک آزمایش عملکرد ریه به نام (اسپیرومتری) برای اندازه گیری میزان هوای داخل و خارج ریه ها و بررسی سرعت عمل آن، انجام دهید. این آزمایش می تواند به تشخیص آسم و COPD کمک کند. سایر آزمایشاتی که ممکن است برای یافتن علت تنگی نفس انجام دهید عبارتند از:

اکسیمتری پالس

 پزشک دستگاهی را برای اندازه گیری میزان اکسیژن خون به انگشت یا لاله گوش شما می بندد.

آزمایش خون

آزمایش خون می تواند کم خونی یا عفونت را نشان دهد و علاوه بر این لخته خون یا مایعات را در ریه های شما شناسایی کند.

رادیوگرافی قفسه سینه یا سی تی اسکن

 با رادیوگرافی قفسه سینه یا سی تی اسکن پزشکان می توانند ببینند که آیا به ذات الریه، لخته شدن خون در ریه یا سایر بیماری های ریوی مبتلا هستید یا خیر. در سی تی اسکن چندین عکس اشعه ایکس گرفته شده از زوایای مختلف برای ایجاد یک تصویر کامل جمع می شود و به پزشکان کمک می کند زاویه دید دقیق تری داشته باشند.

الکتروکاردیوگرام (EKG)

 الکتروکاردیوگرام سیگنال های الکتریکی را از قلب شما اندازه گیری می کند تا ببیند آیا شما دچار حمله قلبی شده اید یا خیر و با استفاده از آن می فهمید که قلب شما چقدر سریع می زند و آیا ریتم سالمی دارد یا نه.

درمان تنگی نفس

برای اینکه پاسخ کاملی به پرسش علت تنگی نفس چیست بدهیم بد نیست پس از بررسی علل مختلف به روش های درمان تنگی نفس نیز اشاره کنیم. برای درمان تنگی نفس، آرامش فرد و محیط ممکن است بسیار کمک کننده باشد. البته که بخش عمده درمان تنگی نفس به علت ایجاد تنگی نفس بستگی دارد. به عنوان مثال اگر مبتلا به آسم هستید ممکن است نیاز باشد از یک دستگاه استنشاقی استفاده کنید تا مشکل تنگی نفس شما رفع شود. اگر مایعی در ریه های شما وجود داشته باشد، ممکن است بنا به تشخیص پزشک، نیاز به تخلیه آن باشد. اگر عفونت یا لخته خون باعث تنگی نفس شما شده باشد ممکن است به دارو نیاز داشته باشید.

زندگی با تنگی نفس

امیدواریم تا اینجا پاسخ سوال خود را مبنی بر اینکه علت تنگی نفس چیست، گرفته باشید. در ادامه قصد داریم به نکاتی برای سازگاری و زندگی با تنگی نفس بیان کنیم.

شما اغلب می توانید با ورزش قدرت ریه خود را افزایش دهید. از پزشک خود بپرسید چه فعالیت هایی برای شما مناسب است. اگر سیگار می کشید آن را ترک کنید، زیرا سیگار کشیدن برای تنفس و سلامت کلی شما مضر است.

سعی کنید از هوای آلوده مانند بخارات شیمیایی یا دود دور باشید. اگر به مکانی سفر می کنید که در ارتفاعات زیادی قرار دارد ممکن است زمان زیادی نیاز باشد تا به آن عادت کنید.

چه موقع باید برای درمان تنگی نفس به دکتر مراجعه کرد؟

تنگی نفس عارضه ای نیست که بتوان آن را نادیده گرفت. در صورت تغییر علائم و در صورت بدتر شدن مشکل پس از استفاده از دستگاه استنشاق بهتر است با پزشک خود تماس بگیرید. اگر دچار عوارض زیر هستید بهتر است سریعا به پزشک مراجعه کنید:

ورم در پاها و مچ پا

احساس مشکل در تنفس در حالت خوابیده

تب بالا، لرز و سرفه

شنیدن صدای سوت غیرمعمول

خس خس در هنگام تنفس

احساس تنگی نفس همراه با درد قفسه سینه

احساس حالت تهوع یا غش

کبود شدن لب ها یا نوک انگشتان

 

محصولات مرتبط:

اسپری اکسیژن تنفسی فومن شیمی

 

دستگاه اکسیژن سنج پالس اکسیمتر

 

0 دیدگاه

  • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه