فلوکستین چیست و چه عوارضی دارد

کپسول خوراکی فلوکستین به عنوان یک داروی عمومی در دسترس است و گاهی با نام های تجاری Prozac و Prozac Weekly شناخته می شود. فلوکستین به سه شکل وجود دارد: کپسول، قرص و محلول و همه ی اشکال آن از طریق دهان مصرف می شوند. اگر بخواهیم پاسخ کوتاهی به سوال فلوکستین چیست بدهیم باید گفت کپسول خوراکی فلوکستین برای درمان انواع مختلف افسردگی، وسواس، برخی اختلالات خوردن و حملات پنیک استفاده می شود. اما ما قصد نداریم به همین پاسخ کوتاه در جواب فلوکستین چیست بسنده کنیم، برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد این دارو مطالعه ی ادامه ی این مطلب را به شما توصیه می کنیم.

فلوکستین چیست ؟

فلوکستین به عنوان یک داروی عمومی در دسترس است. داروهای عمومی معمولا هزینه کمتری نسبت به نسخه های پزشکی دارند. این کپسول خوراکی ممکن است به عنوان بخشی از یک درمان ترکیبی استفاده شود یعنی ممکن است لازم باشد آن را با داروهای دیگر مصرف کنید. فلوکستین برای درمان دوره های افسردگی مربوط به اختلال دو قطبی I و افسردگی های مقاوم در برابر درمان، باید همراه با اولانزاپین استفاده شود.

چرا فلوکستین تجویز می شود؟

برای اینکه دقیقا بدانیم فلوکستین چیست بد نیست در مورد موارد تجویز آن نیز اطلاعاتی کسب کنیم. کپسول خوراکی فلوکستین برای درمان موارد زیر استفاده می شود:

افسردگی

اختلال وسواس فکری عملی

پرخوری عصبی

حمله های ناگهانی

فلوکستین چه تاثیری بر بدن دارد؟

در ادامه پاسخ به سوال فلوکستین چیست باید به نحوه ی عملکرد آن در بدن بپردازیم. کپسول خوراکی فلوکستین متعلق به گروهی از داروها است که مهارکننده های انتخابی جذب مجدد سروتونین (SSRI) نامیده می شوند. این دارو شامل گروهی از داروها می شود که به روشی مشابه عمل می کنند و اغلب برای درمان بیماری های مشابه استفاده می شوند. فلوکستین با افزایش میزان سروتونین (یک ماده طبیعی در بدن) در مغز شما کار می کند. سروتونین به حفظ تعادل سلامت روان کمک می کند. افزایش سروتونین به درمان علائم افسردگی، وسواس، پرخوری عصبی و حملات پنیک کمک می کند.

عوارض جانبی فلوکستین

مهمترین قسمت پاسخ به سوال فلوکستین چیست بررسی عوارض احتمالی آن است. کپسول خوراکی فلوکستین باعث خواب آلودگی نمی شود اما می تواند عوارض جانبی دیگری ایجاد کند. عوارض جانبی شایع فلوکستین، شامل موارد زیر می باشد:

خواب های عجیب و غریب

کاهش میل جنسی و مشکل در ارگاسم

کاهش اشتها

اضطراب و عصبی بودن

ضعف

اسهال

دهان خشک

سوهاضمه

آنفولانزا

اختلال نعوظ

مشکل خواب

حالت تهوع

گلو درد

ترشحات آبکی بینی

خواب آلودگی

تعریق و گر گرفتگی

لرزش بدن

خمیازه زیاد

اگر این اثرات خفیف باشد ممکن است طی چند روز یا چند هفته از بین بروند. اگر شدت آنها بیشتر است ممکن است از بین نروند و شما باید با پزشک خود صحبت کنید.

فلوکستین چیست

عوارض جانبی جدی فلوکستین

عوارض جانبی جدی مصرف فلوکستین و علائم آن می تواند شامل موارد زیر باشد:

تحریک احساسات و احساس بی قراری

توهم

مشکلات دو بینی

افزایش ضربان قلب

رفلکس های زیاد

تب

حالت تهوع

استفراغ

اسهال

خونریزی غیرطبیعی یا کبودی

علائم شیدایی مانند:

افزایش انرژی

مشکل شدید در خوابیدن

افکار رقابتی

انجام رفتارهای پر خطر

ارائه ایده های بزرگ غیر معمول

احساس خوشبختی یا تحریک پذیری بیش از حد

بیشتر یا سریعتر از حالت عادی صحبت کردن

تشنج

کاهش سطح نمک خون

سردرد

ضعف

گیجی

مشکل در تمرکز

مشکلات حافظه

احساس ناپایداری

فلوکسین چیست

فلوکستین و تداخل دارویی

اگر بخواهیم کامل تر به سوال فلوکستین چیست پاسخ دهیم بررسی موارد تداخل دارویی آن نیز مهم است. کپسول خوراکی فلوکستین می تواند با سایر داروها، ویتامین ها یا گیاهان دارویی مختلف تداخل ایجاد کند. تداخل زمانی است که ماده ای نحوه کار دارو را تغییر می دهد و این می تواند مضر باشد و یا از عملکرد خوب دارو جلوگیری کند.

برای جلوگیری از تداخل دارویی، پزشک باید تمام داروهای شما را با دقت مدیریت کند. حتما در مورد تمام داروهایی که مصرف می کنید به پزشک خود بگویید. نمونه هایی از داروهایی که می توانند باعث تداخل با فلوکستین شوند در زیر ذکر شده است و بهتر است این داروها را با فلوکستین مصرف نکنید. انجام این کار می تواند اثرات خطرناکی در بدن شما ایجاد کند. نمونه هایی از این داروها عبارتند از:

  1. مهارکننده های مونوآمین اکسیداز (MAOI) مانند ایزوکارباکسازید، فنلزین و ترانیل سیپرومین. اگر MAOI مصرف می کنید یا در دو هفته گذشته مصرف MAOI را متوقف کرده اید نباید فلوکستین مصرف کنید. در طی پنج هفته پس از قطع فلوکستین نیز MAOI مصرف نکنید. مصرف بیش از حد این داروها می تواند عوارض جانبی جدی و تهدید کننده زندگی ایجاد کند. علائم این تداخل شامل تب بالا، اسپاسم عضلانی مداوم است که نمی توانید آن را کنترل کنید.

2.در طی پنج هفته پس از قطع فلوکستین، تیوریدازین مصرف نکنید. مصرف این داروها با هم می تواند مشکلات جدی در ضربان قلب ایجاد کند.

3.مصرف آمفتامین ها با فلوکستین ممکن است خطر ابتلا به سندرم سروتونین را که می تواند کشنده باشد افزایش دهد. علاوه بر این مصرف داروهای بنزودیازپین ها مانند تریازولام و میدازولام با هم ممکن است باعث آرامش و خواب آلودگی بیشتر شود.

4.مصرف وارفارین و فلوکستین با هم ممکن است باعث افزایش خونریزی شود.

5.مصرف داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDs) با فلوکستین ممکن است باعث افزایش خونریزی شود.

6.مصرف آسپرین و فلوکستین با هم ممکن است باعث افزایش خونریزی شود.

7.داروهایی که توسط آنزیم CYPD2D6 تجزیه می شوند مانند آریپیپرازول، دکسترومتورفان و ریسپریدون مصرف این داروها با فلوکستین ممکن است خطر سندرم سروتونین، مشکلات ریتم قلب و حرکات غیرارادی عضلات را افزایش دهد.

8.مصرف فنی توئین با فلوکستین ممکن است باعث گیجی، سرگیجه و تب شود. همچنین ممکن است در رفتار خود تغییراتی داشته باشید. این تغییرات شامل عصبانیت، تحریک پذیری یا غم و اندوه خواهد بود.

فلوکستین چیست

نحوه مصرف فلوکستین

در پایان بررسی پاسخ سوال فلوکستین چیست قصد داریم به اهمیت نحوه مصرف آن بپردازیم. کپسول خوراکی فلوکستین برای درمان کوتاه مدت و طولانی مدت پرخوری عصبی، افسردگی اساسی و وسواس فکری عملی استفاده می شود. اما اگر این دارو را طبق تجویز دارو مصرف نکنید خطرات جدی به دنبال خواهد داشت. مصرف نامنظم این دارو باعث می شود اثرگذاری آن خنثی شود. بهتر است بدون اینکه ابتدا با پزشک خود مشورت کنید مصرف این دارو را قطع نکنید. قطع سریع این دارو ممکن است علائم جدی ایجاد کند. مانند موارد زیر:

اضطراب

تحریک پذیری

نوسانات خلقی

بی قراری

تغییر در عادات خواب شما

سردرد

تعریق

حالت تهوع

سرگیجه

0 دیدگاه

  • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه