دلایل ریزش مو و درمان آن

دلایل ریزش مو متعدد است و برای درمان قطعی باید از دلیل اصلی ریزش موهایتان اطلاع داشته باشید. امتحان کردن روش های مختلف درمان ریزش مو بدون در نظر داشتن دلایل آن ممکن است به موهای شما آسیب های جدی تری وارد کند. در ادامه ی این مطلب ما قصد داریم به دلایل ریزش مو و روش های درمان مناسب هر کدام بپردازیم.

ریزش موی ارثی

هم مردان و هم زنان دچار این نوع ریزش مو می شوند که یکی از شایع ترین دلایل ریزش مو در سراسر جهان است. ریزش موی ارثی صرف نظر از اینکه در مرد یا زن ایجاد شود با اصطلاح پزشکی ( آلوپسی آندروژنیک ) شناخته می شود.

ریزش موی ارثی به این معناست که شما ژن هایی را به ارث برده اید که باعث می شوند فولیکول های مو کوچک شده و در نهایت رشد مو را متوقف می کند. فولیکول مو محل رویش مو است و آسیب دیدن آن می تواند یکی از دلایل ریزش مو باشد. کوچک شدن فولیکول های مو می تواند از همان نوجوانی شروع شود اما معمولا در میانسالی شروع می شود. در زنان اولین علامت قابل توجه ریزش موی ارثی معمولا کم پشتی یا خالی شدن یک قسمت مو است.

آیا درمان ریزش موی ارثی امکان پذیر است؟

بله، درمان می تواند به توقف یا کند شدن ریزش مو کمک کند. همچنین ممکن است به رشد مجدد مو نیز منجر شود. هرچه درمان زودتر شروع شود نتیجه بهتری خواهد داشت و باید بدانید بدون درمان شما همچنان ریزش مو خواهید داشت.

دلایل ریزش مو

سن یک از دلایل ریزش مو

یکی دیگر از دلایل ریزش مو افزایش سن است. گاهی اوقات رشد مو در اثر افزایش سن کند می شود و یا در برخی موارد فولیکول های مو رشد مو را متوقف می کنند که باعث نازک شدن موهای سر ما می شود. در طی این فرآیند موها نیز شروع به از دست دادن رنگ خود می کنند. در ریزش مو بر اثر افزایش سن، خط موی یک زن به طور طبیعی شروع به عقب نشینی می کند.

آیا ریزش مو بر اثر افزایش سن قابل درمان است؟

اگر به موقع شروع به درمان کنید بله، می توانید این روند را کند یا متوقف سازید.

دلایل ریزش مو

بیماری آلوپسی آره آتا

یکی دیگر از دلایل ریزش مو  بیماری آلوپسی آره آتا (Alopecia areata) است. در این بیماری سیستم ایمنی بدن به فولیکول های مو حمله می کنند و باعث ریزش مو می شوند. بر اثر این بیماری ممکن است شما موهای خود را در هر نقطه از بدن از جمله سر، داخل بینی و گوش خود را از دست دهید. برخی از افراد نیز مژه یا ابروهای خود را از دست می دهند.

آیا ریزش مو بر اثر (آلوپسی آره آتا) قابل درمان است؟

در بعضی موارد بله. در واقع اگر موهای شما به خودی خود رشد نکنند ممکن است به تحریک ریشه مو برای رشد مجدد نیاز داشته باشید.

شیمی درمانی

شیمی درمانی  یکی از دلایل ریزش مو افراد مبتلا به سرطان است. اگر شیمی درمانی می کنید ممکن است در عرض چند هفته از شروع درمان همه یا بیشتر موهای خود را از دست بدهید. البته استفاده از کلاه خنک کننده قبل، در حین و بعد از هر جلسه شیمی درمانی ممکن است به جلوگیری از ریزش مو کمک کند.

آیا رشد مجدد مو در این شرایط امکان پذیر است؟

موها معمولا طی چند ماه پس از اتمام شیمی درمانی دوباره رشد می کنند. متخصصان پوست می توانند برای کمک به رشد سریع مو رشد داروهایی را به شما ارائه دهند.

زایمان، بیماری یا سایر عوامل استرس زا

یکی دیگر از دلایل ریزش مو که بسیار شایع است زایمان، بیماری یا سایر عوامل استرس زا است. چند ماه پس از زایمان، بهبودی از بیماری یا جراحی ممکن است موهای بیشتری در برس یا بالش خود مشاهده کنید. این مسئله همچنین می تواند پس از یک دوره پراسترس در زندگی شما مانند طلاق یا مرگ یکی از عزیزان رخ دهد.

آیا رشد مجدد مو پس از ریزش به دلیل استرس امکان پذیر است؟

اگر استرس متوقف شود بدن شما دوباره تنظیم می شود و ریزش بیش از حد موها متوقف می شود. هنگامی که ریزش متوقف می شود اکثر افراد می بینند که موهایشان طی 6 تا 9 ماه دوباره حالت طبیعی خود را پیدا می کنند.

ریزش مو با رنگ کردن مو

رنگ کردن مو یا صاف و فر کردن آن با مواد شیمیایی می تواند از دیگر دلایل ریزش مو شما باشد. مواد شیمایی مختلف می تواند به موهایتان آسیب برساند و با گذشت زمان این آسیب ها می تواند منجر به ریزش مو شود.

آیا رشد مجدد مو در این شرایط امکان پذیر است؟

شما می توانید نحوه مراقبت از موهای خود را تغییر دهید و این کار می تواند تا حد زیادی از ریزش مو جلوگیری کند. هنگامی که به یک فولیکول مو آسیب می رسانید مو نمی تواند از آن فولیکول رشد کند. داشتن فولیکول های آسیب دیده زیاد می تواند باعث ایجاد ریزش سکه ای و دائم مو شود.

مدل مو (آلوپسی کششی)

اگر اغلب موهایتان را محکم به عقب می کشید و می بندید کشیدن مداوم آن می تواند منجر به ریزش دائمی مو شود. نام پزشکی این بیماری ( آلوپسی کششی ) است که یکی از دلایل ریزش مو در خانم ها محسوب می شود.

آیا درمان ریزش مو بر اثر آلوپسی کششی امکان پذیر است؟

بله، شما می توانید با تغییر مدل موی خود از ریزش مو بر اثر آلوپسی کششی جلوگیری کنید.

ریزش مو با مشکلات هورمونی

یکی دیگر از دلایل ریزش مو در خانم ها مشکلات هورمونی است. علت شایع این عدم تعادل سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) در بانوان است. قطع برخی از انواع قرص های جلوگیری از بارداری می تواند باعث عدم تعادل هورمونی موقت شود.

آیا درمان ریزش مو بر اثر مشکلات هورمونی امکان پذیر است؟

بله، درمان مشکلات هورمونی ممکن است به شما کمک کند.

دلایل ریزش مو

عفونت پوست سر

عفونت و قارچ پوست سر می تواند منجر به ایجاد پوسته و گاهی اوقات ملتهب شدن پوست سر شما شود، این التهابات می توانند یکی از دلایل ریزش مو باشند.

آیا رشد مجدد مو پس از درمان این بیماری امکان پذیر است؟

بله، درمان می تواند به شما کمک کند از شر عفونت و قارچ پوست سر و ریزش موی ناشی از آن خلاص شوید.

دارو

یک عارضه جانبی احتمالی برخی از داروها ریزش مو است. اگر فکر می کنید دارویی باعث ریزش موی شما شده است از پزشکی که آن را تجویز کرده است سوال کنید که آیا ریزش مو از عوارض جانبی احتمالی آن هست یا خیر. قبل از صحبت با پزشک ضروری است که مصرف دارو را قطع نکنید. قطع ناگهانی برخی از داروها می تواند مشکلات جدی در سلامتی شما ایجاد کند.

آیا درمان این مشکل امکان پذیر است؟

بله، در اکثر موارد قطع مصرف دارو ریزش مو را متوقف می کند.

 

مقالات مرتبط:

شامپوهای بدون سولفات

برای سلامت موی بلند چه ترفندهایی به کار ببریم

0 دیدگاه

  • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه