نکاتی درباره تفاوت استرس و اضطراب

اضطراب و استرس هر دو می توانند باعث مشکلات عمده سلامت روحی و جسمی شوند. هر دو واکنش و احساسات عادی هستند و هر یک می توانند غیرقابل کنترل شوند و به پشتیبانی حرفه ای نیاز دارند. در ادامه ی این مطلب ما قصد داریم به بررسی تفاوت استرس و اضطراب بپردازیم.

استرس و اضطراب احساسات یا واکنش های غیرطبیعی نیستند. همه ما این موارد را در زمان های مختلف و به دفعات مختلف تجربه می کنیم. هرکدام از آنها می توانند در زندگی شما طاقت فرسا و مختل کننده باشند اما با این وجود تفاوت های مهمی بین آنها وجود دارد. نکته قابل توجه این است که اضطراب می تواند یک بیماری روانی خاص باشد و تبدیل به، نوعی اختلال اضطرابی شود. صرف نظر از اینکه مشکلات شما به استرس، اضطراب یا هر دو مربوط باشد مهم است که بدانید چه موقع باید از کمک های تخصصی استفاده کنید. درمان می تواند به شما کمک کند احساسات و واکنش های خود را کنترل کنید و عوارض استرس و اضطراب را در زندگی کاهش دهید.

استرس چیست؟

در بررسی تفاوت میان استرس و اضطراب اجازه دهید ابتدا به تعریف استرس بپردازیم. استرس یک واکنش کاملا طبیعی بدن در برابر نوعی تغییر، تقاضا یا تهدید است. واکنش شما می تواند یک مولفه جسمی، عاطفی یا ذهنی داشته باشد. هر کس در زندگی خود درجاتی از استرس را تجربه می کند. هر فرد ممکن است به عوامل استرس زا واکنش متفاوتی نشان دهد، برخی واکنش های شدیدتری نسبت به دیگران دارند. عوامل استرس زا بالقوه که می توانند یکبار یا مداوم باشند شامل موارد زیر است:

1.فشار ناشی از مسئولیت در خانه، محل کار یا مدرسه

2.مشکلات مالی

3.شلوغ بودن محیط

4.یک تغییر بزرگ یا ناگهانی مانند طلاق، مرگ یا از دست دادن شغل

5.یک تجربه آسیب زا مانند سواستفاده یا تصادف رانندگی

استرس می تواند هم خوب باشد و هم بد. استرس خوب به شما انگیزه می دهد تا وظایف خود را انجام دهید و روی فعالیت های خود تمرکز کنید. استرس طاقت فرسا و مزمن برای سلامت روان و جسم مناسب نیست. وقتی استرس ادامه یابد می تواند باعث افسردگی، درد جسمی، مشکل خواب، مشکلات گوارشی، انزوا، تغییر در رژیم غذایی و وزن و حتی بیماری های قلبی شود.

تفاوت استرس و اضطراب

اضطراب چیست؟

در بررسی تفاوت استرس و اضطراب قصد داریم به توضیح اضطراب بپردازیم. اضطراب نیز یک امر طبیعی در بدن است. این احساس ناشی از ترس، نگرانی یا عصبی بودن می باشد و ممکن است قبل از یک آزمون بزرگ مضطرب شوید.

اضطراب وقتی مشکل ساز می شود که از کنترل خارج شود و زندگی شما را به طرز قابل توجهی به صورت منفی تحت تأثیر قرار دهد. اضطراب بیش از حد می تواند مشکلاتی مشابه استرس مزمن ایجاد کند، مانند پریشانی عاطفی و علائم جسمی. اضطراب زیاد یا یک اختلال اضطرابی ممکن است شما را از انجام کارهایی مانند ملاقات با دوستان، رفتن به محل کار یا امتحان یک چیز یا کار جدید باز دارد.

آیا من دچار استرس یا اضطراب هستم؟

فهم تفاوت استرس و اضطراب در اینجا اهمیت پیدا می کند. این احتمال وجود دارد که شما کمی از هر دو را تجربه کرده باشید اما ممکن است یکی از آنها برای شما طاقت فرسا باشد. در ادامه قصد داریم به بررسی تفاوت استرس و اضطراب بپردازیم تا در شناسایی آنها به شما کمک کند:

استرس اکثرا منبع خارجی دارد ، مانند مسئولیت های زیاد یا یک پروژه کاری پرمخاطره.

از طرف دیگر عامل اضطراب بیشتر درونی است. در واقع اگر عوامل استرس زا را از بین ببرید و هنوز احساس خستگی و پریشانی کنید احتمالا با اضطراب دست و پنجه نرم می کنید.

استرس یک واکنش بیش از حد، به یک موقعیت خاص است. موقعیت های خاص، استرس زا هستند و برای هر کسی ایجاد می شود، مانند برخورد با مقدمات مرگ یکی از عزیزان.

اضطراب بیشتر یک واکنش بزرگ است. اگر نگرانی و پریشانی که در یک موقعیت خاص احساس می کنید غیرعادی یا بیش از حد یا فراتر از واکنش های افراد دیگر باشد ممکن است اضطراب باشد تا استرس.

اضطراب باعث می شود که نتوانید فعالیت کنید. عبور از اغلب شرایط استرس زا دشوار است اما در نهایت قابل کنترل است. اختلالات اضطرابی می تواند شما را کاملا از مدیریت کارهای عادی و روزمره محروم کند. اگر تا جایی ناتوان می شوید که قادر به کار کردن نیستید یا دچار حمله می شوید، ممکن است اختلال اضطراب حاد داشته باشید.

در ادامه ی بررسی و مقایسه ی تفاوت استرس و اضطراب باید گفت اضطراب باعث ایجاد ترس از اتفاقاتی می شود که اتفاق نیفتاده یا وجود ندارند. استرس پاسخی است به آنچه اتفاق می افتد یا فشاری است که احساس می کنید. اضطراب می تواند کاملاً درونی باشد و واکنشی به هر چیزی که در واقعیت وجود دارد نباشد. به عنوان مثال با یک اختلال اضطرابی ممکن است احساس ترس و نگرانی عمومی داشته باشید، حتی اگر چیزی پیش نیاید که شما را نگران کند.

علائم خاص ممکن است بیانگر یک اختلال اضطرابی باشد، اگر علائم مشخص و خاصی داشته باشید این علائم ممکن است نشانگر ابتلا به اختلال اضطراب باشد یا حداقل مسئله شما فراتر از استرس ساده باشد. سطح بالای استرس و اضطراب در موقعیت های اجتماعی ممکن است نشان دهنده یک اختلال اضطراب اجتماعی باشد.

تفاوت استرس و اضطراب

برای درمان استرس یا اضطراب به کمک حرفه ای نیاز دارم؟

اگر استرس یا اضطراب شما را تحت فشار قرار داده است و زندگی شما را تسخیر کرده و از فعالیت های روزمره شما جلوگیری می کند، می توانید از برخی از درمان های حرفه ای بهره مند شوید. در اینجا برخی از علائم مشخص تر وجود دارد که نشان می دهد اضطراب یا استرس در زندگی شما کنترل نشده است و نیاز به درمان دارد.

استرس یا اضطراب در بخش های مهم زندگی شما تاثیرگذار است از جمله روابط، کار، مدرسه و مسئولیت ها. واکنش ها و احساساتی که احساس می کنید طاقت فرسا هستند باعث پریشانی قابل توجه در شما می شوند یا کنترل و کاهش آنها دشوار و غیرممکن است.

شما همچنین دارای مشکلات سلامتی جسمی خواهید شد که ممکن است مربوط به استرس و اضطراب باشد.

سایر موارد مربوط به بهداشت روانی نیز وجود دارد که هم ناشی از استرس و هم نگرانی است. این موارد می تواند شامل افسردگی، سو مصرف مواد یا هر چیز دیگری باشد که شما را نگران می کند.

ممکن است استرس یا اضطراب شما منجر به افکار خودآزاری، ناامیدی یا خودکشی شود.

درمان استرس بیش از حد یا اختلال اضطراب در دسترس است و بسیار موثر است. شما ممکن است برای مدیریت بیماری های زمینه ای یا عوارض ناشی از استرس به مراقبت های پزشکی نیازمند شوید. اقدامات درمانی می تواند راهکارهای مفیدی برای کنترل استرس، کنار آمدن با استرس و اضطراب و تغییر الگوهای فکری و رفتاری که باعث بهتر شدن سلامت روان می شوند، به شما بیاموزد.

یکی از بهترین کارهایی که درمان استرس یا اضطراب می تواند برای شما انجام دهد این است که شما ابزارهای لازم برای تمرین سلامت روان را در اختیار خواهید داشت. با استفاده از این ابزارها می توانید استرس را در زندگی خود به حداقل برسانید، استرس را در صورت بروز مدیریت کنید و وقتی اضطراب شما را تحت فشار قرار می دهد آرامش خود را حفظ کنید.

 

0 دیدگاه

  • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه