وسواس فکری چیست ؟ عوامل و علائم آن

وسواس فکری چیست سوالی است که امروزه زیاد با آن در مباحث روانشناسی رو به رو می شویم. وسواس فکری مجموعه ای از افکار است که به طور معمول تکرار می شود و اغلب با قضاوت های منفی همراه است. بسیاری اوقات ناتوانی در کنترل این افکار پایدار و ناراحت کننده وجود دارد، و شدت آن می تواند خفیف اما آزار دهنده و فراگیر و ناتوان کننده باشد. این افکار می تواند قضاوتی ناراحت کننده درباره ی خود باشد، مانند "من به اندازه کافی خوب نیستم" یا نگرانی در مورد جزئیات کوچک مانند فراموشی در خاموش کردن اجاق گاز یا قفل کردن درب خانه، تا تکرار افکار جدی تری مانند ترس از ابتلا به یک بیماری مهلک یا آسیب رسیدن به عزیزانمان باشد. در ادامه ی این مطلب ما قصد داریم به سوال وسواس فکری چیست ، یک پاسخ دقیق و کامل بدهیم.

وسواس فکری چیست

وسواس فکری چیست ؟

وسواس فکری می تواند بر خلق و خو و عملکرد شما تأثیر بگذارد. هنگامی که افکار مزاحم به ذهن ما وارد می شوند، به طور کلی اولین واکنش ما ناراحتی و پریشانی است و به دنبال تلاش برای رفع این افکار ناخواسته و مزاحم هستیم. طبیعت انسانی این است که وقتی چیزی بد است از آن دوری کنیم، به عنوان مثال اجاق گاز داغ است، بنابراین ما آن را لمس نمی کنیم. اما وسواس فکری مشکل متفاوتی است و به همین دلیل است که افراد در مواجهه جدی تر با این مشکل با سوال وسواس فکری چیست رو به رو می شوند.

هنگامی که سعی می کنیم از یک وسواس فکری فرار کنیم مغز ما مدام ناخواسته به ما یادآوری می کند تا فراموش نکنیم که داشتیم به چه چیزی فکر می کردیم. این همان اصلی است که گفته می شود درباره چیزی فکر نکنید و فکر بعدی ما دقیقاً همان چیزی می شود که قرار نیست درباره آن فکر کنیم. به عنوان مثال فرض کنید به شما بگویند به "فیل صورتی" فکر نکنید، شما الان مشغول فکر کردن به چه چیزی هستید؟ درست است، فیل صورتی!

در وسواس فکری باید در نظر داشته باشید که مانند همه افکار آنچه که ما در حال فکر کردن به آن هستیم، به خودی خود معنی ندارد. همانطور که دیپاک چوپرا می گوید "افکار فقط تصاویر ذهنی زودگذر هستند. اینها هیچ نتیجه ای ندارند تا زمانی که شما تصمیم بگیرید آنها را مهم تلقی کنید." در ادامه ی این مطلب قصد داریم علاوه بر بررسی وسواس فکری چیست به نکاتی برای درمان آن بپردازیم.

الگوها را بشناسید و آنها را بررسی کنید.

برای بررسی اینکه وسواس فکری چیست بد نیست به الگوها و افکار تکرار شونده مزاحم نیز بپردازیم. برای جلوگیری از وسواس فکری در وهله اول مهم است که این افکار را شناسایی کنید. این کار در نگاه اول ساده به نظر می رسد اما کمی پیچیده تر از آن است که فکر می کنید.

چوپرا می گوید: "ما باید الگوهای آزاردهنده را تشخیص دهیم برای اینکه بتوانیم آنها را تغییر دهیم." بیشتر ما وقتی در یک حلقه شناختی گیر می کنیم مشکل ما به یک عادت کاملا ثابت، تبدیل می شود. وسواس فکری شبیه ناخن جویدن یا چک کردن شبکه های اجتماعی هر چند دقیقه یک بار است که کاملا ناخودآگاه اتفاق می افتد. دفعه بعدی که دچار وسواس فکری شدید با خود بگویید "بس است".

از موضوعاتی که ذهن شما در وسواس فکری به آن مشغول است حرف بزنید. سعی کنید آنها را یادداشت کنید، شما می توانید این افکار را بررسی کنید تا بفهمید که چگونه ذهن شما را تحریک کرده است و چگونه در حال حاضر باید به آنها پاسخ دهید.

هنگامی که وسواس فکری شما به صورت موقت از بین رفت سعی کنید علت اصلی افکار آزار دهنده ی خود را شناسایی کنید تا دیدگاهی نسبت به آنها کسب کنید.

وسواس فکری چیست

بپذیرید که افکار عمدتا از کنترل شما خارج هستند.

برای یافتن راه های درمان وسواس فکری بهتر است بپذیرید که افکار عمدتا از کنترل شما خارج هستند. گام بعدی برای جلوگیری از وسواس فکری پذیرش است، به یاد داشته باشید که افکار فقط تصورات شما هستند و از یک سری نورون هایی که در مغز تولید می شوند شکل می گیرند. همانطور که یاد می گیریم وسواس فکری را بپذیریم، فرصت بیشتری برای متوقف کردن آن خواهیم داشت.

در واقع تلاش برای جلوگیری سرکوب یا فرار از این افکار ناخواسته ، در خدمت تقویت آن ها است و باعث بدتر و بدتر شدن آنها می شود. پذیرش به جای کنترل و اجتناب کلید درمان وسواس فکری است. منظور ما از پذیرش، انصراف یا عدم تلاش برای بهبود آن نیست اما بهتر است از فشار و تمرکز روی حذف یک فکر آزاردهنده اجتناب کنید.

برای پذیرش وسواس فکری سعی کنید خود را در زمان حال نگه دارید و نسبت به آنچه انجام می دهید و می خواهید واقع بین باشید. در واقع می توانید هنگامی که متوجه شدید در مورد گذشته وسواس دارید یا نگران آینده هستید از خود سوال زیر را بپرسید. آیا اکنون می توانم در مورد این فکر مزاحم کاری انجام دهم؟ اگر پاسخ مثبت است مشخص کنید چه کاری می توانید انجام دهید و آن را انجام دهید و اگر پاسخ منفی است تمام تلاش خود را برای پذیرفتن آنچه هست انجام دهید.

مراقبه و ذهن آگاهی را آغاز کنید.

وسواس فکری بسیار ناخوشایند است و دلیل آن چرخش عواطف است که با پیدایش افکار ناگهانی همراه است. در حالی که شما تلاش می کنید فکرهای آزاردهنده را با نامگذاری و پذیرش آنها به چالش بکشید، استفاده از تمرینات مراقبه و ذهن آگاهی، می تواند پاسخ های منفی احساسی ناشی از آنها را کاهش دهد.

در روانشناسی امروز روانشناس معروف شیث مایرز ذهن آگاهی را چنین تعریف می کند: پاکسازی ذهن و تمرکز بر احساس ذهن و بدن در لحظه.

هر وقت دچار وسواس فکری شدید تمرینات تنفس عمیق را انجام دهید و نفس آرام بکشید، نفس خود را حبس کنید و تا 4 بشمارید، سپس می توانید تا 4 شماره نفس عمیق بکشید.

وسواس فکری چیست

در صورت نیاز با یک متخصص تماس بگیرید.

شاید نیاز باشد برای گرفتن یک پاسخ دقیق برای سوال وسواس فکری چیست به متخصص مراجعه کنید. فکر کردن، یک قسمت از طبیعت انسان است اما افکار آزار دهنده می توانند مشخصه انواع بیماری های روانی و به ویژه وسواس فکری عملی و طیف وسیعی از اختلالات اضطرابی باشند. اگر متوجه شدید که با افکار وسواسی مزاحم و مداوم دست و پنجه نرم می کنید، یا فقط می خواهید برای مدیریت وسواس فکری اندکی تلاش کنید، بهتر است با یک متخصص بهداشت روان تماس بگیرید.

 

0 دیدگاه

  • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه