نکاتی درباره علائم اختلال دو قطبی

اختلال دو قطبی می تواند یک مشکل روانی در طول زندگی باشد که عمدتا بر روحیه تأثیر می گذارد. این اختلال بر احساس شما تأثیر می گذارد و خلق و خوی می تواند به طور گسترده و ناگهانی تغییر کند. عمده ترین احساسی را که در این اختلال تجربه می کنید، می توان به دو بخش شیدایی و افسردگی تقسیم کرد. از علائم اختلال دو قطبی این است که احتمالا در اوقات شیدایی احساس خوبی دارید. وقتی خلق و خوی شما تغییر می کند، ممکن است تغییراتی در سطح انرژی یا نحوه عملکرد خود مشاهده کنید.به اختلال دو قطبی افسردگی جنون نیز گفته می شود.

علائم اختلال دو قطبی می تواند شدید باشد تا حدی که بخش هایی از زندگی شما مانند کار، مدرسه و روابط را تحت تأثیر قرار دهد. ممکن است قبل از 20 سالگی به اختلال دوقطبی مبتلا شوید اما بعد از 40 سالگی به ندرت بروز کند. قبل از اینکه پزشک تشخیص دهد می توانید علائم اختلال دو قطبی را داشته باشید. یک پزشک ممکن است قبل از تشخیص اختلال دو قطبی بگوید که شما دچار مشکل دیگری مانند افسردگی هستید.

انواع مختلف اختلال دو قطبی کدامند؟

انواع مختلفی از اختلال دو قطبی وجود دارد:

اختلال دو قطبی I

تشخیص اختلال دو قطبی I به این معنی است که حداقل یک دوره شیدایی داشته اید که بیش از یک هفته طول بکشد. 90٪ افراد در این دوره افسردگی نیز خواهند داشت. در صورت عدم درمان دوران شیدایی به طور کلی ممکن است 3-6 ماه طول بکشد. دوره های افسردگی به طور کلی 6-12 ماه بدون درمان ادامه خواهند داشت.

اختلال دو قطبی II

تشخیص اختلال دو قطبی II به معنای معمول بودن علائم افسردگی است. حداقل 1 دوره افسردگی اساسی داشته اید. و حداقل 1 دوره هیپومانیا (نیمه‌شیدایی یا شیدایی خفیف ) به جای مانیا (شیدایی).

اختلال دو قطبی I یا II با ویژگی های مختلف

علائم شیدایی یا هیپومانیا و افسردگی را همزمان تجربه خواهید کرد. ممکن است این حالت "حالت دو قطبی مخلوط" خوانده شود و همزمان با بی قراری و بیش فعالی احساس غم و اندوه و ناامیدی کنید.

اختلال دو قطبی I یا II همراه با چرخش سریع

چرخش سریع در علائم اختلال دو قطبی به این معنی است که شما در یک دوره 12 ماهه 4 دوره یا بیشتر افسردگی و شیدایی هیپومانیک داشته اید.

دو قطبی I یا II با الگوی فصلی

الگوی فصلی به این معنی است که، افسردگی، شیدایی یا هیپومانیا شما به طور منظم به همین ترتیب در فصول تحت تأثیر قرار می گیرد. به عنوان مثال ممکن است دریابید که هر زمستان یک دوره افسردگی دارید اما شیدایی شما به طور منظم از یک الگوی پیروی نمی کند.

سیکلوتیمیا

تشخیص اختلال سیکلوتایمیک به این معنی است که حداقل به مدت 2 سال دوره های منظم هیپومانیا و افسردگی را تجربه خواهید کرد. شما دو قطبی تشخیص داده نخواهید شد زیرا علائم شما خفیف تر است. البته سیکلوتیمیا می تواند به اختلال دو قطبی تبدیل شود.

علائم اختلال دوقطبی

علائم اختلال دو قطبی

اگر هنوز با پرسش علائم اختلال دو قطبی چیست رو به رو هستید، باید همچنان به مطالعه ی این مطلب ادامه دهید. علائم اختلال دو قطبی می تواند مقابله با زندگی روزمره را دشوار کند. علاوه بر این می تواند بر روابط و کار شما تأثیر بدی بگذارد. انواع مختلف علائم اختلال دو قطبی در زیر شرح داده شده است:

(شیدایی)

علائم شیدایی می تواند شامل موارد زیر باشد:

1.احساس خوشبختی یا هیجان حتی اگر اوضاع برای شما خوب پیش نرود.

2.پر از ایده های جدید و هیجان انگیز هستید.

3.مدام از یک ایده به سراغ ایده دیگر می روید.

4.شنیدن صداهایی که دیگران نمی توانند بشنوند.

5.تحریک پذیرتر از حد نرمال هستید.

6.احساس خیلی بهتری نسبت به خود دارید.

7.خیلی سریع صحبت کردن  و داشتن افکار رقابتی

8.به راحتی حواس پرت می شوید .

9.باید برای تمرکز روی یک موضوع تلاش کنید.

10.قادر به خوابیدن نیستید .

11.افکار غیر واقعی و رویاپردازی مفرط دارید.

12.گرفتن تصمیمات غیر عادی یا بزرگ بدون اینکه به آنها فکر کنید .

13.انجام کارهایی که به طور معمول انجام نمی دهید و باعث مشکل می شود. مانند:

صرف مقدار زیادی پول، داشتن رابطه جنسی گاه به گاه با افراد مختلف، استفاده از مواد مخدر یا الکل، قمار، تصمیم گیری های غیرعاقلانه کاری

(افسردگی)

علائم اختلال دو قطبی در حالت افسردگی می تواند شامل موارد زیر باشد:

1.احساس ناخوشی

2.داشتن انرژی کم و احساس خستگی

3.احساس ناامیدی یا منفی بودن

4.احساس گناه، بی ارزش بودن یا درماندگی

5.علاقه کمتری به کارهایی که معمولا دوست دارید انجام دهید، دارید.

6.مشکل در تمرکز

7.احساس بی قراری یا تحریک پذیری

8.بیش از حد خوابیدن یا ناتوانی در خواب

10.احساس گرسنگی زیاد یا کمتر از حد معمول

11.کاهش یا افزایش وزن

12.داشتن افکار مرگ یا خودکشی و یا اقدام به خودکشی

روان پریشی

از دیگر علائم اختلال دو قطبی روان پریشی است. گاهی اوقات ممکن است در طی یک دوره شدید شیدایی یا افسردگی علائم روان پریشی داشته باشید. علائم روان پریشی می تواند موارد زیر باشد:

توهم: یعنی اینکه ممکن است شما چیزهایی را که در آنجا نیستند بشنوید، ببینید یا احساس کنید  

هذیان: یعنی ممکن است شما مواردی را که واقعیت ندارند باور کنید و معمولا افراد دیگر باورهای شما را غیرمعمول می دانند.

علائم روان پریشی در اختلال دو قطبی می تواند خلق و خوی شما را نشان دهد. به عنوان مثال اگر یک دوره شیدایی باشید، ممکن است باور داشته باشید که از قدرت خاصی برخوردار هستید یا توسط دولت تحت نظارت هستید. اگر در دوره افسردگی باشید ممکن است نسبت به کاری که فکر می کنید انجام داده اید بسیار احساس گناه کنید. ممکن است احساس کنید که از دیگران بدتر هستید یا احساس کنید که وجود ندارید.

علائم اختلال دوقطبی

چه عواملی باعث اختلال دو قطبی می شود؟

عوامل ژنتیکی

اگر فردی در خانواده نزدیک شما مانند پدر و مادر، برادر یا خواهر مبتلا به اختلال دو قطبی باشد 5 برابر بیشتر احتمال دارد که شما نیز به اختلال دو قطبی مبتلا شوید.

عدم تعادل شیمیایی مغز

مواد شیمیایی مختلف در مغز شما بر روحیه و رفتار شما تأثیر می گذارد. کم یا زیاد شدن این مواد شیمیایی می تواند شما را دچار شیدایی یا افسردگی کند.

فاکتورهای محیطی

حوادث استرس زای زندگی می تواند علائم اختلال دو قطبی را تحریک کند.

 

مقالات مرتبط:

8 نکته برای حفظ سلامت روان

0 دیدگاه

  • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه