علائم بیماری ام اس

افراد مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس یا همان بیماری ام اس اولین علائم خود را در سنین 20 تا 40 سالگی نشان می دهند. معمولا علائم بهتر می شوند اما بعد دوباره اود می کنند. برخی از علائم بیماری ام اس می آیند و می روند در حالی که برخی دیگر ثابت می مانند.

هیچ دو نفری علائم بیماری ام اس را دقیقا به شکل یکسان ندارند. ممکن است یک علامت را داشته باشید و ماه ها یا سال ها بدون هیچ علائم دیگری زندگی کنید. یک مشکل نیز می تواند فقط یک بار اتفاق بیفتد، برطرف شود و هرگز برنگردد. برای برخی از افراد علائم بیماری ام اس در طی چند هفته یا چند ماه بدتر می شود. بهتر است آنچه را که برای شما اتفاق می افتد پیگیری کنید. این کار به پزشک شما کمک می کند بیماری شما را کنترل کند و بفهمد که روند درمان شما چگونه پیش می رود.

علائم بیماری ام اس

علائم اولیه بیماری ام اس

برای بسیاری از افراد اولین علائم بیماری ام اس همان چیزی است که پزشکان به آن سندرم جدا شده بالینی (CIS) می گویند، این قسمت از علائم عصبی معمولاً 24 ساعت طول می کشد. بیماری التهابی که در آن غلاف‌های میلین سلول‌های عصبی در مغز و نخاع آسیب می‌بینند، ممکن است از پزشک خود بشنوید که این واکنش را مایع زدایی می نامد. روند مایع زدایی باعث ایجاد زخم یا زخم هایی می شود که، رد و بدل  شدن سیگنال های بین مغز و بدن شما را تضعیف می کند. دو نوع CIS وجود دارد:

قسمت تک کانونی: شما یک علامت دارید.

اپیزود چند کانونی: بیش از یک علامت دارید.

شایع ترین علائم در CIS عبارتند از:

نوریت بینایی: این شرایط به عصبی که چشم شما را به مغز متصل می کند آسیب می رساند. معمولا فقط روی یک چشم تأثیر می گذارد اما در موارد نادر هر دو را درگیر می کند.

علائم نوریت بینایی:

تاری دید(رنگ ها کسل کننده به نظر می رسند)

درد در چشم به ویژه هنگامی که آن را حرکت می دهید.

بی حسی و سوزن سوزن شدن که معمولاً روی پاهای شما تأثیر می گذارد.

احساسی مانند شوک الکتریکی هنگام حرکت دادن سر یا گردن

بی حسی، اغلب در صورت شما

مور مور

همه افراد مبتلا به CIS به ام اس مبتلا نخواهند شد. اگر در مغز خود ضایعاتی به دلیل از دست دادن میلین داشته باشید احتمال ابتلا شدن به آن بیشتر است. اگر CIS یا سایر علائم بیماری ام اس را داشته باشید پزشک آزمایشی به نام MRI انجام می دهد و از مغز شما عکس می گیرد تا به دنبال علائم دیگر باشد.

شایع ترین علائم بیماری ام اس

مشکلات مثانه و روده : در علائم بیماری ام اس تکرر ادرار و مشکلات روده مانند یبوست شایع است.

عدم هماهنگی دست و پا: بیماری ام اس می تواند با مشکلات زیر همراه باشد:

مشکل در راه رفتن

دشواری برای حفظ تعادل

تغییراتی در راه رفتن

سرگیجه: ممکن است احساس سبکی در ناحیه ی سر و گیجگاه کنید.

تغییرات عاطفی و افسردگی: سازگاری با این مشکل که شما یک بیماری مزمن دارید دشوار است چه رسد به بیماری که پیش بینی آن سخت باشد و مشکلات جسمی به بار آورد. ترس از ناشناخته ها می تواند شما را مضطرب کند. به علاوه این بیماری به رشته های عصبی مغز آسیب می رساند و این علائم از بیماری ام اس می تواند احساسات شما را تحت تأثیر قرار دهد، در نتیجه تغییرات عاطفی و افسردگی کاملا محتمل است.

مشکلات چشم: علاوه بر نوریت بینایی که همراه با CIS است ام اس می تواند باعث مشکلات بینایی زیر شود:

نیستاگموس: حرکات غیرارادی چشم

دیپلوپیا: دو بینی

خستگی: ممکن است خیلی احساس خستگی کنید. این حس غالبا بعد از ظهر بروز می کند و باعث ضعف عضلات، کندی فکر یا خواب آلودگی می شود. این مشکل معمولا به میزان کاری که انجام می دهید ارتباطی ندارد. برخی از افراد مبتلا به ام اس می گویند که حتی پس از یک خواب خوب شبانه نیز احساس خستگی می کنند.

اسپاسم عضلات: علائم بیماری ام اس معمولا روی عضلات پای شما تأثیر می گذارند. این علائم تقریبا میان نیمی از مبتلایان به ام اس مشترک است. ممکن است احساس سفتی خفیف یا اسپاسم شدید و دردناک داشته باشید.

مشکلات جنسی: این موارد شامل خشکی واژن در زنان و مشکلات نعوظ در مردان است. زنان و مردان ممکن است کمتر در برابر لمس واکنش نشان دهند و یا در رسیدن به ارگاسم مشکل داشته باشند.

مشکلات گفتاری: ام اس می تواند باعث مکث طولانی بین کلمات شود. علاوه بر این ممکن است با پیشرفت بیماری مشکلات بلع نیز داشته باشید.

مشکلات تفکر: یکی دیگر از علائم بیماری ام اس، مشکل در اندیشیدن است و ممکن است گاهی اوقات تمرکز برای شما دشوار شود. این عارضه احتمالا به معنای کند شدن تفکر، ضعف توجه یا حافظه فازی است. برخی از افراد مشکلات شدیدی دارند که انجام کارهای روزمره را دشوار می کند اما این موارد نادر است. بیماری ام اس معمولا توانایی شما در خواندن و درک مکالمه را تغییر نمی دهد.

لرزش: حدود نیمی از افراد مبتلا به ام اس به این عارضه مبتلا هستند. یکی از شایع ترین علائم بیماری ام اس لرزش جزئی یا بسیار شدید بدن است که انجام فعالیت های روزمره  را دشوار می کند.

مشکل در راه رفتن: ام اس می تواند باعث ضعف یا اسپاسم عضلات شود که راه رفتن را سخت می کند. مشکلات تعادل، بی حس شدن پا و خستگی نیز ممکن است اتفاق بیفتد.

احساسات غیرمعمول: علاوه بر احساس سوزن سوزنی که بخشی از CIS است ، درد خارش، سوزش یا حس پارگی شدید رگ ها نیز ممکن است رخ دهد.

علائم بیماری ام اس

علائم ثانویه بیماری ام اس

عدم توانایی تخلیه مثانه که می تواند منجر به عفونت مثانه شود.

اگر در راه رفتن مشکلی دارید و غالباً خسته هستید و فعالیت شما کمتر شده است باید بدانید این مشکل می تواند به عضلات صدمه بزند، تنفس شما را دچار مشکل کند و حتی بر تراکم استخوان شما تأثیر بگذارد. پزشکان می توانند علائم ثانویه را درمان کنند اما هدف این است که با درمان علائم اولیه از آنها جلوگیری شود.

علائم بیماری ام اس

عوارض جانبی بیماری ام اس

اگر ام اس راه رفتن یا رانندگی را برای شما سخت کند ممکن است نتوانید کارهای خود را به خوبی انجام دهید. از آنجا که رفت و آمد سخت است و صحبت با مردم در مورد زندگی با یک بیماری مزمن دشوار است ممکن است مانند گذشته اجتماعی نباشید.

حتی احتمال دارد افسرده شوید، این یکی از مهمترین عوارض بیماری ام اس است که در مغز و زندگی شما ایجاد می شود.

از آنجا که بیماری ام اس بسیار متفاوت است بهتر است خود را با افراد دیگری که به آن مبتلا هستند مقایسه نکنید، زیرا تجربه شما احتمالاً متفاوت خواهد بود. اکثر افراد یاد می گیرند که علائم بیماری ام اس خود را مدیریت کنند و می توانند زندگی پرتحرک و شادی را ادامه دهند، در نتیجه نباید در ابتدای راه ناامید شوید.

 

0 دیدگاه

  • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه