روش هایی برای از بین بردن جوش سر سیاه

جوش سر سیاه تقریبا یک مشکل عمومی برای همه است. معمولا سعی می کنیم این جوش ها را با فشار دادن تخلیه و تمیز کنیم اما متاسفانه همیشه مانند قارچ رشد کرده و تمام شدنی نیستند. اگر شما هم چنین مشکلی دارید و دنبال راه حلی برای از بین بردن جوش سر سیاه هستید مطالعه این مطلب می تواند برایتان مفید باشد.

جوش سرسیاه دقیقاً چیست؟

برای از بین بردن جوش سر سیاه ابتدا باید بدانیم جوش سرسیاه دقیقاً چیست. جوش های سر سیاه فقط ترکیبی اکسید شده از روغن و سلول های مرده پوست است که در منافذ نشسته اند و قرار گرفتن در معرض هوا باعث اکسید شدن و سیاه شدن آنها می شود. جوش سیاه یک کومدون باز است.

(Comedone یک اصطلاح علمی برای ضایعه آکنه است.) کومدون ها دو نوع مختلف دارند: باز (جوش های سرسیاه) و بسته (جوش های سر سفید). بد نیست بدانید جوش های سرسیاه با باز شدن محل رشد فولیکول مو صورت و ناشی از تجمع سبوم و روغن ظاهر می شوند. به عبارت دیگر جوش سرسیاه در واقع یک فولیکول مو است که با سلول های مرده پوست، چربی و باکتری مسدود می شود و به شکلی گسترده در سطح پوست پخش می شود. هنگامی که چربی ها به هوای آزاد برخورد می کنند اکسید شده و آن را سیاه می کند.

از بین بردن جوش سر سیاه

روش از بین بردن جوش سر سیاه چیست؟

برای از بین بردن جوش سر سیاه یا هر نوع آکنه دیگر دو راه وجود دارد. شما می توانید در خانه از روش های خانگی استفاده کنید و یا برای موارد شدیدتر یا درمان آکنه مزمن می توانید به یک متخصص پوست مراجعه کنید. البته برای پیدا کردن بهترین راه برای از بین بردن جوش سر سیاه بهتر است به پزشک مراجعه کنید زیرا این مشکل عوامل مختلفی دارد. اما ما قصد داریم در ادامه به بعضی از روش های خانگی موثر برای از بین بردن جوش سر سیاه اشاره کنیم.

  1. برای جوش های سرسیاه خفیف اسکراب اسید سالیسیلیک را امتحان کنید.

جاشوا زایچنر متخصص پوست و مدیر تحقیقات آرایشی و بالینی در بیمارستان Mount Sinai در شهر نیویورک توضیح می دهد: "اگر جوش های سرسیاه دارید ماده اصلی مصرفی شما باید اسید سالیسیلیک باشد." این اسید هیدروکسی بتا به از بین بردن روغن اضافی و لایه برداری سلول ها از سطح پوست کمک می کند. اسکراب ملایم صورت را امتحان کنید که به نوعی مانند یک سلاح برای مبارزه با جوش های سرسیاه عمل می کند و دو برابر لایه برداری انجام می دهد. زایچنر می گوید: "ترکیب لایه برداری فیزیکی از اسکراب ها همراه با لایه برداری شیمیایی از اسید سالیسیلیک می تواند به پاکسازی منافذ پوست کمک کند."

  1. برای جوش های سرسخت از کرم رتینوئید استفاده کنید.

ماركباین می گوید: "رتینوئیدها می توانند با كاهش چسبندگی سلول هایی كه منافذ پوست را مسدود می كنند و همچنین با تسریع در سرعت برگرداندن و بازسازی پوست به از بین بردن جوش سر سیاه و پاکسازی منافذ پوست كمك كنند." در حالی که افسانه های زیادی در مورد رتینول وجود دارد اما حقیقت اصلی در مورد این ماده تشکیل دهنده این است که درصد مناسب آن می تواند کاملاً پوست شما را دگرگون کند.

  1. برای موارد حاد ممکن است مصرف داروی خوراکی آکنه لازم باشد.

در صورت عدم موفقیت در از بین بردن جوش سر سیاه با موارد قبل ممکن است متخصص پوست برای کمک به رفع این مشکلات داروی خوراکی تجویز کند. زایچنر می گوید: "اگر داروهای موضعی کار خود را انجام ندهند داروهایی مانند قرص های جلوگیری از بارداری و اسپیرونولاکتون تولید چربی پوست را کاهش می دهند و می توانند جوش های سرسیاه را به طور موثر درمان کنند." وی افزود: "این داروها شما را از شر جوش های سرسیاه خلاص می کنند و از بروز جوش های جدید در آینده نیز جلوگیری می كنند."

داروهای ضد بارداری خوراکی و اسپیرونولاکتون بر روی هورمون ها کار می کنند تا به کاهش تولید چربی در پوست کمک کنند. مصرف این قرص ها برای افرادی که گاهی جوش سر سیاه دارند چندان توصیه نمی شود زیرا بیشتر برای افراد با آكنه متوسط ​​تا شدید مناسب است.

  1. پوست خود را مرطوب نگه دارید.

برای از بین بردن جوش سر سیاه مهم است که پوست خود را مرطوب نگه دارید. مرطوب کردن یک مرحله مهم در هر روتین روزانه مراقبت از پوست است حتی اگر پوست مستعد آکنه داشته باشید. متخصص پوست، فنتون توضیح می دهد: "همه این روش ها ممکن است چربی طبیعی را از روی پوست برداشته و باعث خشک شدن آن شوند." در نتیجه شما به مرطوب کننده مناسب نیاز دارید. در واقع اگر برای از بین بردن جوش سر سیاه از محصولات لایه بردار استفاده می کنید باید همواره پوست خود را مرطوب نگه دارید. اگر پوست چربی دارید به دنبال یک آبرسان مناسب باشید.

نکته مهم به خصوص برای کسانی که پوست حساس دارند: اگر کرم رتینوئید خیلی پوست شما را خشک می کند سعی کنید آن را روی مرطوب کننده (یا حتی بین لایه های مرطوب کننده) بمالید. برای از بین بردن جوش سر سیاه همیشه از مرطوب کننده های غیر دارویی استفاده کنید، که به طور خاص برای مسدود نشدن منافذ پوست فرموله شده اند.

از بین بردن جوش سر سیاه

  1. یک روتین پاکسازی پوست داشته باشید.

یک راه دائمی برای از بین بردن جوش سر سیاه، تمیز نگه داشتن صورت است. لایه برداری، لایه فوقانی سلول های مرده پوست را از بین می برد. بنابراین شما به طور موثر از انسداد سلول های قدیمی پوست تا آلودگی و آرایش بر روی صورت جلوگیری می کنید. برای لایه برداری دو روش وجود دارد که شما می توانید از آنها استفاده کنید، لایه برداری مکانیکی و لایه برداری شیمیایی. لایه برداری مکانیکی شامل استفاده فیزیکی از برس های تمیزکننده روی پوست است و لایه برداری شیمیایی انواع شوینده های صورت می باشد. بنابراین می توانید با برس تمیز کننده صورت اسکراب و شوینده را روی صورت خود بمالید تا لایه آلوده سطح پوست از بین برود.

البته باید مراقب باشید که بیش از حد لایه برداری نکنید زیرا این امر می تواند موجب التهاب بیشتر صورت شما شود و لکه ها را بدتر کند. اگر از آکنه یا پوست مستعد چربی لایه برداری می کنید یک بار در هفته کافی است.

مقالات مرتبط:

هر آنچه که باید درباره درمان جوش صورت بدانید !

نکاتی برای حفظ سلامتی پوست صورت

0 دیدگاه

  • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه