درمان یبوست کودکان عوامل و علائم آن

درمان یبوست کودکان چندان سخت نیست اما بهتر است ابتدا ببینیم یبوست دقیقا به چه معناست. یبوست را می توان به صورت های زیر تعریف کرد:

بیش از سه روز از آخرین دفع گذشته باشد.

دفع مدفوع بزرگ، سخت و دردناک باشد.

حرکات ناقص روده و انباشته شدن مدفوع با وجود حرکات روزانه روده

بسیاری از کودکان ممکن است دچار یبوست شوند و دلایلی مانند دور بودن از خانه، تغییر در خوردن، آشامیدن یا با شروع مدرسه و فعالیت های دیگر ممکن است باعث یبوست شود. اجتناب از اجابت مزاج در مدرسه که منجر به یبوست می شود در کودکان بسیار عادی و معمول است. در صورت برخورد با این عوامل می توان به راحتی اقدام به درمان یبوست کودکان کرد. یبوست مزمن معمولا طی ماه ها یا سال ها ایجاد می شود. اکثر کودکان حداقل به شش ماه درمان نیاز دارند.

درمان یبوست کودکان

نشانه های یبوست در کودکان

دل درد

کاهش اشتها یا اختلال در غذا خوردن

احساس سیر بودن

مقدار کمی خون روی دستمال توالت یا قسمت خارجی مدفوع باشد

نشت مدفوع به داخل لباس زیر

عفونت های ادراری مکرر

البته بد نیست بدانید یبوست علائم زیر را ایجاد نمی کند:

سردرد

بوی بد دهان

مشکلات یادگیری

پشتیبان گیری از سموم در جریان خون

پارگی روده بزرگ یا روده

علائم یبوست در کودکان چیست؟

قبل از بررسی راه های درمان یبوست کودکان باید در مورد علائم و عوارض آن نیز صحبت کنیم. کودکانی که یبوست مزمن دارند به تدریج دچار کشیدگی راست روده می شوند. راست روده کشیده شده با یک پلاگین مدفوع پر می شود. با گذشت زمان عضلات کشیده شده راست روده نمی توانند تمام مدفوع را خارج کنند. مدفوع مایع به پایین می رود و می تواند به زیر لباس ها نفوذ کند بدون اینکه کودک از وجود مدفوع در راست روده یا قرار گرفتن در معرض آن مطلع شود. این امر هم برای کودک و هم برای خانواده ناامیدکننده خواهد بود. اما درمان یبوست کودکان می تواند به کودک در حل مشکل کمک کند. یبوست یک بیماری مزمن است که پیشرفت آن زمان بر بوده و اصلاح آن نیز زمان بر است. اگر درمان خیلی زود متوقف شود یا خیلی سریع مشکل برطرف شود ممکن است مجدد شدت آن اتفاق بیفتد.

دلایل بروز یبوست در کودکان چیست؟

کودکان نوپا اغلب پس از یک حرکت روده ای دردناک سعی می کنند مدفوع خود را نگه دارند. آنها اغلب پاها را ضربدری می کنند و سفت و سخت می شوند. آنها مصمم هستند که تجربه دردناک دیگری را تجربه نکنند و اغلب می توانند مدفوع خود را برای روزها حفظ کنند. این کار البته منجر به سخت شدن روده ی بزرگ می شود. این تجربه آنها را متقاعد می کند که اجابت مزاج امری است که باید از آن اجتناب شود.

کودکانی که دوره های آموزش توالت رفتن را می گذرانند ممکن است نخواهند بازی را متوقف و به توالت بروند. همچنین ممکن است از استفاده از سرویس بهداشتی غیر از سرویس بهداشتی که قبلا استفاده کرده اند هراس داشته باشند. بسیاری از کودکان مایل به دفع مدفوع در مدرسه یا مهد کودک جدید نیستند. اگر پیش بینی این مشکلات را داشته باشید و به موقع با آنها مقابله کنید می توانید در رفع یبوست حاصل از گرفتگی مدفوع در این شرایط کمک کنید.

در واقع در درمان یبوست کودکان عوامل بسیاری دخیل است. برخی از کودکان هنگام تلاش برای بیرون راندن مدفوع در یادگیری شل کردن بدن خود مشکل دارند. این کار کودکان ممکن است همزمان فشار و نگه داشته و دفع مدفوع را با مشکل روبرو کنند.

درمان یبوست کودکان

روش هایی برای درمان یبوست کودکان

1.به طور منظم کودک را به سرویس بهداشتی ببرید.

2.اضطراب کمتری در مورد داشتن دفع مدفوع داشته باشید.

3.رفتار بازدارنده مدفوع آنها را کاهش دهید.

4.با فرزند خود در مورد این مشکل درگیری کمتری داشته باشید.

5.با کودک همراهی کنید.

الگوی مدفوع طبیعی در سنین مختلف چیست؟

برای اقدام به درمان یبوست کودکان باید با الگوی مدفوع طبیعی در سنین مختلف آشنا باشید. الگوی مدفوع با توجه به سن و رژیم غذایی کودک متفاوت است. نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند ممکن است از چندین مدفوع آبکی یا شل در روز تا 10 بار بدون مدفوع متفاوت باشد. در یک تا سه ماهگی، مدفوع آنها غالباً خمیری می شود و کمتر اتفاق می افتد. در 1 سالگی اکثر کودکان حداقل هر یک تا سه روز یک بار مدفوع انجام می دهند.

نوزادان معمولاً هنگام دفع مدفوع یا گاز، گریه می کنند، سر و صدا می کنند، قرمز می شوند و به مدت چند دقیقه این کار را تکرار می کنند. اگر نوزاد به خوبی رشد می کند و معاینه فیزیکی طبیعی است به احتمال زیاد این یک الگوی رفتاری است و یک بیماری نیست.

کودکان به طور معمول از سه بار در روز تا هر سه روز یک بار مدفوع دفع می کنند. فرم و رنگ مدفوع آنها ممکن است در روزهای مختلف متفاوت باشد. تغییر در رنگ مدفوع مگر اینکه قرمز، سیاه یا سفید باشد، به معنی مشکلی نیست. این فقط به این معنی است که باکتری های طبیعی روده بزرگ بر روی رنگ های مختلف غذایی تأثیر می گذارند. حتی گاهی اوقات مدفوع قرمز، سیاه یا سفید می تواند نتیجه آنچه کودک خورده یا نوشیده، باشد مانند بسیاری از آب میوه های قرمز یا ژله.

هضم از معده شروع می شود در جایی که غذا با آب میوه های گوارشی مخلوط می شود. غذا به آرامی از معده خارج می شود و به روده کوچک منتقل می شود و در آنجا با مایعات بیشتری مخلوط می شود. سپس پس از جذب مواد مغذی به عنوان مایع آبکی به روده بزرگ منتقل می شود. کار روده بزرگ جذب آرام آب است. مدفوع نرم و تشکیل شده به راست روده وارد می شود و آن را کشیده می کند و تمایل به اجابت مزاج ایجاد می کند. برای داشتن احساس اجابت مزاج باید آگاهانه عضلاتی را که مدفوع را نگه داشته اند شل کنیم و سپس مدفوع را به بیرون فشار دهیم.

اگر کودک مدفوع را عقب نگه دارد یا نتواند طی چند روز مدفوع کند راست روده از مدفوع پر می شود. با گذشت زمان عضلات راست روده کشیده شده و باعث می شود که آنها قادر به دفع مدفوع نباشند و کودک تمایل به دفع مدفوع را از دست می دهد.

مقالات مربط:

مسواک زدن کودک و اهمیت آن در سلامتی دهان کودک

0 دیدگاه

  • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه