زگیل تناسلی چیست ؟ علائم و درمان آن

این روزها اگر در مورد بیماری های مقاربتی جستجو کنید احتمالا زیاد با سوال زگیل تناسلی چیست مواجه خواهید شد. زگیل های تناسلی توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شوند و زنان و مردان را تحت تأثیر قرار می دهد، اما زنان در معرض عوارض بیشتری هستند. زگیل های تناسلی قابل درمان هستند اما ممکن است دوباره برگردند، مگر اینکه عفونت زمینه ای آن نیز درمان شود.

زگیل تناسلی چیست و چطور درمان می شود؟

زگیل های تناسلی جوش و برآمدگی های نرم هستند که در اندام تناسلی ظاهر می شود و می توانند باعث درد، ناراحتی و خارش شوند. زگیل های تناسلی یک عفونت منتقله از راه مقاربتی، ناشی از برخی از گونه های کم خطر ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) است. البته  زگیل های تناسلی با انواع پرخطر آن می توانند، منجر به دیسپلازی (Dysplasia)دهانه رحم و سرطان شوند. زنان و مردان فعال جنسی در معرض عوارض HPV از جمله زگیل های تناسلی هستند. عفونت HPV به ویژه برای خانم ها خطرناک است زیرا برخی از انواع HPV می توانند باعث سرطان دهانه رحم شوند. تنها درمان این عفونت، کلیدی در کنترل آن می باشد.

علائم زگیل تناسلی

اجازه دهید ابتدا از علائم زگیل تناسلی شروع کنیم. زگیل های تناسلی از طریق فعالیت جنسی از جمله رابطه دهانی، واژینال و مقعد منتقل می شوند، البته ممکن است چندین هفته یا چند ماه پس از رابطه دچار عفونت و زگیل نشوید. زگیل های تناسلی همیشه برای چشم انسان قابل مشاهده نیستند. ممکن است بسیار کوچک و رنگ پوست یا کمی تیره باشند. قسمت برجسته ی آن ممکن است شبیه گل کلم باشد و در اثر لمس احساس صاف یا کمی دست انداز داشته باشد. ممکن است به صورت خوشه ای از زگیل ها یا فقط یک زگیل ایجاد شوند. زگیل تناسلی در مردان ممکن است در مناطق زیر ظاهر شود:

آلت تناسلی

کیسه بیضه

کشاله ران

ران

داخل یا اطراف مقعد

برای زنان این زگیل ها ممکن است در نواحی زیر ظاهر شوند:

داخل واژن یا مقعد

خارج از واژن یا مقعد

روی دهانه رحم

زگیل تناسلی همچنین ممکن است در لب، دهان، زبان یا گلو شخصی که با دهان تماس جنسی داشته است ظاهر شود. حتی اگر زگیل های تناسلی را مشاهده نکنید باز هم ممکن است علائمی ایجاد کنند، مانند:

ترشحات واژن

خارش

خون ریزی

سوزش

در صورت گسترش یا بزرگ شدن زگیل های تناسلی این شرایط می تواند ناخوشایند یا حتی دردناک باشد.

زگیل تناسلی چیست

علت ایجاد زگیل تناسلی چیست؟

در ادامه ی پاسخ به سوال زگیل تناسلی چیست، بد نیست در مورد علل ایجاد آن نیز صحبت کنیم. بیشتر موارد زگیل تناسلی توسط HPV ایجاد می شود. 30 تا 40 گونه از ویروس HPV وجود دارد که به طور خاص دستگاه تناسلی را تحت تأثیر قرار می دهد اما فقط تعداد کمی از این گونه ها باعث ایجاد زگیل های تناسلی می شوند. ویروس HPV از طریق تماس پوست به پوست بسیار قابل انتقال است به همین دلیل به عنوان یک STI در نظر گرفته می شود. در حقیقت HPV به قدری رایج است که منابع معتبر مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) می گویند، اکثر افراد فعال جنسی در برخی موارد به آن مبتلا می شوند. با این حال این ویروس همیشه منجر به عوارضی مانند زگیل تناسلی نمی شود. در واقع در بیشتر موارد ویروس خود به خود از بین می رود و هیچ مشکلی برای سلامتی ایجاد نمی کند.

 زگیل های تناسلی معمولاً ناشی از گونه های HPV است که با کشیدگی هایی که باعث ایجاد زگیل روی دست ها یا سایر قسمت های بدن شما می شوند متفاوت است. یک زگیل نمی تواند از دست کسی به دستگاه تناسلی منتقل شود و بالعکس.

زگیل تناسلی چیست

عوامل خطر زگیل تناسلی

بخشی از زگیل تناسلی به بررسی عوامل خطر یا ریسک فاکتورهای آن برمیگردد.هر فرد فعال جنسی در معرض ابتلا به HPV قرار دارد. با این حال زگیل های تناسلی بیشتر در افرادی دیده می شود که:

زیر 30 سال هستند.

روابط جنسی پر خطر و متعدد دارند.

دارای سیستم ایمنی ضعیف هستند.

فرزندان مادری هستند که هنگام زایمان، ویروس داشته است.

زگیل های تناسلی چگونه تشخیص داده می شوند؟

برای تشخیص این بیماری، پزشک در مورد سلامتی و سابقه جنسی شما سوال می کند. این سوالات شامل علائمی است که شما تجربه کرده اید و اینکه آیا بدون کاندوم به رابطه جنسی از جمله رابطه دهانی پرداخته اید یا خیر. پزشک همچنین معاینه فیزیکی را در هر نواحی که احتمال وجود زگیل در آن وجود دارد انجام می دهد.

از آنجا که زگیل می تواند در اعماق بدن زنان ایجاد شود ممکن است لازم باشد پزشک معاینه لگن انجام دهد. آنها ممکن است از یک محلول اسیدی ملایم استفاده کنند که به دیده شدن بیشتر زگیل کمک می کند.همچنین ممکن است پزشک، آزمایش پاپ اسمیر را انجام دهد که شامل گرفتن یک سوآب از ناحیه، برای به دست آوردن سلول ها از دهانه رحم شما می باشد.

درمان زگیل تناسلی

در پایان قصد داریم به روش های درمان آن بپردازیم. در حالی که زگیل های تناسلی قابل مشاهده، اغلب با گذشت زمان از بین می روند ولی ویروس HPV می تواند در سلول های پوستی شما باقی بماند. این بدان معناست که ممکن است در طول زندگی خود چندین بار با علائم آن مواجه شوید. بنابراین کنترل علائم مهم است، زیرا شما می خواهید از انتقال ویروس به دیگران جلوگیری کنید. گفته شده زگیل های تناسلی حتی در صورت مشاهده نشدن زگیل یا علائم دیگر به دیگران نیز منتقل می شوند.

ممکن است برای تسکین علائم دردناک یا به حداقل رساندن ظاهر آنها نیاز باشد زگیل های تناسلی را درمان کنید. با این حال شما نمی توانید زگیل های تناسلی را با استفاده از درمان های بدون نسخه و خانگی درمان کنید. پزشک شما ممکن است درمان موضعی زگیل را تجویز کند که ممکن است شامل موارد زیر باشد:

imiquimod (آلدرا)

پودوفیلین و پودوفیلوکس (کندیلوکس)

تری کلرواستیک اسید یا TCA

اگر زگیل های قابل مشاهده با گذشت زمان برطرف نشوند ممکن است برای برداشتن آنها به جراحی جزئی نیاز داشته باشید.

پزشک شما همچنین می تواند زگیل ها را از طریق این روش ها برطرف کند:

1. الکترو کوتر یا سوزش زگیل با جریان الکتریکی

2.جراحی روش فریز کردن

3.لیزر درمانی

4.برداشتن یا قطع زگیل

5.تزریق داروی اینترفرون

 

0 دیدگاه

  • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه