معرفی واکسن های کرونا

معرفی واکسن های کرونا

در چند ماهه ی اخیر ترکیبی از سازندگان داروهای قدیمی و استارتاپ های کوچک با برنامه هایی، برای تولید واکسن یا درمان هایی که عفونت ناشی از ویروس کرونا را هدف قرار می دهند، پیش قدم شده اند. COVID-19 که برای اولین بار در ماه دسامبر 2020 در ووهان چین کشف شد، تا اواسط ماه مه تقریباً 4.6 میلیون نفر را در سراسر جهان بیمار کرده و بیش از 300000 نفر را کشته است. سازمان غذا و دارو مجوز استفاده اضطراری مصرف برای هیدروکسی کلروکین سولفات و کلروکین فسفات در ماه مارس برای درمان بیماران COVID-19 را صادر کرده است.در واقع ما برای درمان کرونا به واکسن نیاز داریم. واکسن های مختلف با رویکردهای مختلف در این یکساله توسط شرکت های معتبر تولید شده اند و ما در این مطلب قرار است به معرفی واکسن های کرونا بپردازیم.

معرفی واکسن کرونا

1.واکسن نواواکس (Novavax)

اجازه دهید معرفی واکسن های کرونا را با واکسن Novavax شروع کنیم. نواواکس (NASDAQ: NVAX) ظرفیت تولید تقریباً 2.75 میلیارد دوز در اولین سری را از آن خود کرده است. با 167 میلیون دلار پول نقد، نواواکس ظرفیت تولید 1 میلیارد دوز واکسن را در سال آینده به دست آورد. نواواکس در ماه بعد با AGC Biologics و PolyPeptide Group قرارداد منعقد کرد که در آن توافق کردند که یک ماده کمکی به نام Matrix-M را که برای واکسن مورد نیاز است تولید کند. این ماده تاثیر بسیاری بر افزایش ایمنی بدن بیمار دارد. در ماه ژوئیه نواواکس با FUJIFILM Diosynth Biotechnologies قرارداد بست که توانایی تولید سالانه 500 تا 600 میلیون دوز را دارد. علاوه بر این با غول دارویی Takeda Pharmaceutical با تولید 250 میلیون دوز در ژاپن موافقت کرد و Serum Institute در هند نیز قصد دارد 1 میلیارد دوز از این واکسن مصوب را برای استفاده در هند و سراسر آسیا تولید کند. دولت ایالات متحده همچنین 100 میلیون دوز NVX-CoV2373 را با قیمت 1.6 میلیارد دلار پیش خرید کرده است.

معرفی واکسن های کرونا

2.واکسن AstraZeneca

در لیست معرفی واکسن های کرونا واکسن AstraZeneca در رتبه دوم قرار دارد. غول دارویی اروپایی  آسترا زنکا(NASDAQ: AZN) قراردادهایی برای تولید حداکثر 2 میلیارد دوز از واکسن های خود در سال آینده منعقد کرده است. ایالات متحده در حال حاضر 300 میلیون دوز از این واکسن ها را به قیمت 1.2 میلیارد دلار پیش خرید کرده است. این شرکت با 20 شرکت تولیدی در سراسر جهان، قرارداد (CMO) و توافق نامه امضا کرده است. AstraZeneca مانند نواواکس با Serum Institute هند توافق کرده است تا پس از تأیید مقامات نظارتی 1 میلیارد دوز واکسن آنها را تولید کند البته به نظر می رسد که این تعداد تولید دائماً در حال افزایش است. گزارش های اخیر حاکی از آن است که هدف نهایی AstraZeneca تولید حداکثر 3 میلیارد دوز در سال 2021 است.

معرفی واکسن های کرونا

3.واکسن جانسون و جانسون (Johnson & Johnson)

در ماه مارس هنگامی که ویروس کرونا در ایالات متحده آمریکا به خود شناسایی شد شرکت جانسون و جانسون (NYSE: JNJ) یکی از اولین شرکت های دارویی بود که کمک مالی عمده ای از دولت فدرال دریافت کرد. در حالی که این شرکت هنوز در حال انجام آزمایشات این واکسن بر روی حیوانات بود، مدیر ارشد آن پل استوفلز، گفته است که این شرکت هدف تحویل 1 میلیارد دوز واکسن COVID-19 در سال 2021 را دارد. در لیست معرفی واکسن های کرونا، واکسن Johnson & Johnson بسیار معتبر و شناخته شده است.

معرفی واکسن کرونا

4.واکسن تولید مشترک Sanofi و GlaxoSmithKline

در ماه جولای شرکت های Sanofi (NASDAQ: SNY) و GlaxoSmithKline ( NYSE:  GSK) قراردادی 2.1 میلیارد دلاری ، برای 100 میلیون دوز واکسنی که شرکت ها بر روی آن همکاری می کنند با دولت فدرال آمریکا منعقد کردند. Sanofi  شریک اصلی ، هفته گذشته آزمایشات بالینی فاز 1 تولید واکسن کرونا را آغاز کرد. این دو شرکت قصد دارند تا سالانه 1 میلیارد دوز واکسن به صورت داخلی و از طریق توافق نامه های CMO خارجی، تولید کنند.

معرفی واکسن کرونا

5.واکسن Moderna

در میان لیست معرفی واکسن های کرونا واکسن تولید شرکت Moderna نیز بسیار شناخته شده است. در ماه مه  شرکت بیوتکنولوژی مدرنا (NASDAQ: MRNA) یک قرارداد بزرگ تولید 10 ساله با گروه Lonza برای تولید واکسن COVID-19 و واکسن های آینده امضا کرد. این شرکت امیدوار است موفق شود ظرفیت تولید خود را به 1 میلیارد دوز در سال برساند.

در جلسه کنفرانس تلفنی سه ماهه دوم سال جاری مدیر عامل شرکت Moderna ،استفان بانسل گفته است: "از نظر ظرفیت آنچه قبلاً گفته ایم را تأیید می کنم یعنی برای سال 2021 ، 500 میلیون دوز در سال واکسن تولید خواهیم کرد. تیم ما به سختکوشی و تلاش در مورد تست روش های مختلف ادامه می دهد. ما از تجهیزات پردازش جدید گرفته تا فرمول های نو برای یافتن راهی برای رسیدن به تولید 1 میلیارد دوز در سال استفاده می کنیم. این شرکت در ماه آگوست یک قرارداد 1.5 میلیارد دلاری با دولت ایالات متحده برای ارائه 100 میلیون دوز بسته است.

معرفی واکسن کرونا

6.واکسن Pfizer و BioNTech

معروف ترین نام در لیست معرفی واکسن های کرونا متعلق به واکسن فایرز است. Pfizer در حال همکاری با شرکت آلمانی( BioNTech NASDAQ: BNTX) برای تولید واکسن COVID-19 است. این دو شرکت مانند شرکت Moderna بر تولید واکسن mRNA متمرکز شده اند. البته این همکاری می تواند چالش های جدی در تولید و توزیع برای آنها به همراه داشته باشد زیرا واکسن فایزر هنگام حمل و نگهداری باید در دمای منفی 94 درجه فارنهایت و به صورت منجمد نگه داشته شود. و پس از ذوب شدن گفته می شود که باید ظرف 24 ساعت استفاده شود. این ممکن است فرصت های توزیع واکسن را حتی در صورت تأیید محدود کند.

در کنفرانس تلفنی آوریل مدیر عامل شرکت Pfizer آلبرت بورلا گفتند که این شرکت "میلیون ها دوز واکسن قابل استفاده تا پایان سال 2020 تولید می کند." اگر این واکسن موفق به کسب تأییدیه FDA شود Pfizer به سرعت ظرفیت تولید بالقوه آن را به صدها میلیون دوز در سال 2021 ، افزایش می دهد. دولت ایالات متحده 100 میلیون دوز را به قیمت 1.95 میلیارد دلار پیش خرید کرده است.

 

مقالات مرتبط:

کرونا چند ساعت روی لباس می ماند ؟

0 دیدگاه

  • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه