کرونا چند ساعت روی لباس می ماند ؟

کرونا چند ساعت روی لباس می ماند ؟

با فرض اینکه از خانه برای انجام کارهای مختلف بیرون می روید ممکن است این سوال برای شما پیش آمده باشد که کرونا چند ساعت روی لباس می ماند. به هر حال لباس همان چیزی است که به طور معمول بسیاری از اعضای بدن شما را از هر چیز دیگری دور نگه می دارد و یقینا در دوران کرونا این مسئله که باید چه وقت و چطور لباس هایتان را بشویید برای شما ابهام برانگیز شده است. طبق تحقیقات این ویروس تا سه ساعت در هوا، چهار ساعت روی مس، 24 ساعت روی مقوا و روی پلاستیک و فولاد ضد زنگ دو تا سه روز باقی می ماند. اما متاسفانه همچنان حرف دقیقی در مورد اینکه کرونا چند ساعت روی لباس می ماند، زده نشده است.

در نتیجه ما نزدیک ترین بافت به پارچه را برای تخمین زمانی که کرونا روی لباس باقی می ماند در نظر گرفته ایم. نزدیک ترین بافت به پارچه، بافت کاغذ است زیرا هر دو می توانند از الیاف جذب کننده رطوبت باشند. ویروس برای زنده ماندن به مقداری رطوبت نیاز دارد، بدون رطوبت ویروس به سرعت خشک شده و دیگر دوام نخواهد داشت. بنابراین آیا جواب سوال کرونا چند ساعت روی لباس می ماند، 24 ساعت است، شاید. البته باید به خاطر داشته باشید که لباس ها لزوماً همه پارچه نیستند. ممکن است قطعات فلزی یا پلاستیکی مانند دکمه ها و زیپ داشته باشند.

سپس این سوال پیش می آید که اگر لباس ها خیس و مرطوب بمانند چه اتفاقی می افتد؟ ممکن است به دلیل باران، عرق یا اشک بیش از حد خیس باشند و به سرعت خشک نشوند برای مدت طولانی تری ویروس داشته باشند؟

کرونا چند ساعت روی لباس می ماند

ماندگاری کرونا بر پارچه های مختلف

دانشمندان دریافته ‌اند که پارچه ‌های پلی استر بیشترین خطر انتقال ویروس را دارند به گونه ‌ای که ویروس کرونا پس از سه روز همچنان بر روی این پارچه وجود داشته و می ‌تواند به سایر سطوح نیز منتقل شود. علاوه بر این در این مطالعه ذکر شده است که ویروس کرونا روی پارچه های 100 درصد پنبه ۲۴ ساعت دوام آورده ، این در حالی است که بر روی پارچه‌ های پلی ‌کتان فقط ۶ ساعت زنده می ماند.

 در طی این تحقیقات دکتر لایرد رییس گروه تحقیقات بیماری‌های عفونی در دانشگاه DMU به دولت انگلیس توصیه کرده است که لباس‌های فرم کارکنان مراقبت ‌های بهداشتی باید در بیمارستان‌ها با رعایت استاندارد‌های صنعتی و توسط خشکشویی های صنعتی شسته شود.

کرونا چند ساعت روی لباس می ماند

نحوه شستشو لباس های آلوده به کرونا

باید دقت کنید که اگر فاصله اجتماعی خوبی را در خارج از خانه خود با دیگران حفظ کرده اید و با چیزی که می تواند آلوده باشد تماس نداشتید احتمال دارد لباس شما آلوده نشده باشد. اما اگر فرد بیماری یا شی آلوده به لباس شما نزدیک شود آلودگی می تواند رخ دهد. فرد بیمار با سرفه، عطسه یا نفس نفس زدن به اندازه کافی نزدیک لباس شما نیز می تواند لباس شما را آلوده کند.

اگر به آلودگی مشکوک هستید پس از قرار گرفتن در معرض آلودگی احتمالی لباس های خود را در بیاورید. هنگام درآوردن لباس ها سعی کنید صورت خود را لمس نکنید و چیزهای دیگر را با لباس آلوده نکنید. بعد از اینکه لباس از بدن شما خارج شد آن را در مکانی امن قرار دهید که به طور بالقوه نتواند چیزهای دیگر را آلوده کند. هر زمان دست زدن به هر لباسی که ممکن است ویروس داشته باشد چه لباس شما باشد و چه شخص دیگری به عنوان مثال شخصی که می دانید دچار کرونا است، توصیه های مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) را برای دست زدن به لباس های در آلوده دنبال کنید. در صورت امکان از دستکش یکبار مصرف استفاده کنید و بلافاصله پس از استفاده، دستکش را درون سطل زباله بیندازید. اگر فقط دستکش غیر یکبار مصرف دارید آنها را مخصوص موقعیت هایی که در حال لمس یا ضد عفونی کردن چیزهایی هستند که ممکن است ویروس داشته باشند نگه دارید.

بعداً از دستکش های آلوده برای کارهای دیگر مانند پخت و پز یا شستشو استفاده نکنید. اگر دستکش در دسترس ندارید هنگام دست زدن به لباسشویی و لباس ها  دستان خود را از صورت خود دور نگه دارید و بلافاصله پس از لمس لباسشویی دستان خود را کاملا بشویید. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها همچنین توصیه می کنند از تکاندن لباس های احتمالا آلوده که می تواند ویروس و سایر چیزهای کوچک را در هوا بپاشد جلوگیری کنید. اگر فکر می کنید ممکن است لباسشویی یا محل های رفت و آمد شما توسط لباس هایتان آلوده شده باشند حتما آنها را ضدعفونی کنید. اگر حس می کنید بدن شما نیز آلوده شده است دوش بگیرید و از مواد شوینده غیر تخصصی بر روی پوست خود استفاده نکنید.

هنگامی که لباس مشکوک در ماشین لباسشویی قرار گرفت دمای آب را روی گرمترین درجه ای که لباس می تواند تحمل می کند تنظیم کنید. از مقادیر مناسب مواد شوینده لباس استفاده کنید. استفاده از مواد شوینده لباس می توانند ساختار ویروس را مختل کنند بنابراین شستن لباس های دیگر با لباس هایی که احتمالاً آلوده شده اند موردی ندارد. پس از شستشو لباس های خود را کاملا خشک کنید زیرا می تواند به عنوان یک روش اضافی برای از بین بردن ویروس کرونا از روی لباس باشد.

در ادامه ی بررسی سوال کرونا چند ساعت روی لباس می ماند به یک سری لباس بر میخوریم که شرایط خاص تری دارند. به عنوان مثال کفش: کفش شما احتمالا کاملا از پارچه ساخته نشده است. چه کسی می داند کفش شما هنگام راه رفتن در کف خیابان و سایر سطوح ممکن است چه چیزی هایی را به خود جذب کند. علاوه بر این بسیاری از کفش ها نمی توانند به راحتی وارد ماشین لباسشویی و شسته شوند. در نتیجه بهتر است وقتی نمی توانید به راحتی و با خیال راحت کفش های خود را بشویید آنها را دربیاورید و در بیرون از محل زندگی خود بگذارید. کیف پول و کیف دستی شما نیز از این قاعده مستثنی نیستند و اگر حس می کنید ممکن است بر اثر برخورد با سطوح آلوده به ویروس آلوده شده باشند بهتر است برای حداقل 24 ساعت آنها را دور از دسترس قرار دهید.

0 دیدگاه

  • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه