کرونا تا چند روز قابل انتقال است ؟

اجازه دهید قبل از پرداختن به سوال کرونا تا چند روز قابل انتقال است به بررسی واقعیت هایی از این ویروس جدید ناشناخته بپردازیم. تا امروز بیش از 100 میلیون نفر در جهان تحت تأثیر COVID-19 یا ویروس همه گیر کرونا قرار گرفته اند. از این تعداد بیش از 60 میلیون نفر در حال بهبودی هستند در حالی که بیش از 2 میلیون نفر از افرادی که در معرض این بیماری قرار گرفته اند جان خود را از دست داده اند. این آمار و ارقام در کشور ما تا این لحظه به این صورت است:

تعداد کل مبتلایان: یک میلیون و ششصد و شصت هزار نفر

تعداد کل بهبود یافتگان: یک میلیون و چهارصد و چهل هزار نفر

تعداد فوت شدگان: شصت هزار نفر

چرا کرونا تبدیل به یک پاندمی شد؟

در واقع آن چیزی که باعث شد این ویروس تبدیل به یک پاندمی خطرناک و همه گیر شود قدرت انتقال بسیار بالای آن بود. بسیاری از افراد قبل از اینکه علائمی ببینید دچار این ویروس شده و با تردد در جامعه به عنوان ناقل عمل می کردند. حتی بعضی افراد هرگز متوجه نمی شدند دچار کرونا شده اند اما به راحتی ممکن بود به عنوان ناقل این ویروس را به دیگری منتقل کرده و باعث مرگ او و البته تعداد زیاد و نامعلومی از افرادی که با آنها در ارتباط بوده اند شوند. در نتیجه سوال اصلی اینجاست که کرونا تا چند روز قابل انتقال است؟ در واقع فردی که دچار این بیماری می شود پس از بهبود تا چند روز به عنوان ناقل شناخته می شود؟

کرونا تا چند روز قابل انتقال است

علائم کرونا چیست؟

قبل از اینکه به سوال کرونا تا چند روز قابل انتقال است بپردازیم اجازه دهید به علائم اصلی آن و شباهت های آن با آنفولانزا بپردازیم.

علائم کرونا یا COVID-19

 تب و لرز یا فقط تب

سرفه، معمولا سرفه خشک

خستگی (بعض مواقع)

درد و کوفتگی بدن (بعضی مواقع)

سر درد (بعضی مواقع)

گلودرد( بعضی مواقع)

آبریزش بینی و احتقان سینوس‌ها در مبتلایان به ویروس کرونا رایج نیست.  

علائم سرماخوردگی

با اینکه زمانی که سرما خوردیم احساس ناخوشایند داریم اما علائم سرماخوردگی معمولا شدید نیستند. مبتلایان به سرماخوردگی می ‌توانند همه و یا بعضی از علائم زیر را داشته باشند.

آبریزش و خارش بینی

سرفه خفیف

خستگی

عطسه

خیس شدن چشم‌ها

گلودرد

سر درد (به ندرت)

درد بدن  

علائم آنفلوانزا

آنفلوانزا نوعی عفونت تنفسی رایج است که به خاطر تاثیر گذاری نوعی ویروس بر بینی، گلو و ریه به وجود می‌آید و حدود ۵ تا ۷ روز درمان آن طول می‌ کشد. برخی از علائم این بیماری عبارتند از:

تب و لرز (گاهی اوقات فقط تب)

سرفه (معمولا خشک)

خستگی کوفتگی و درد بدن

آبریزش و خارش بینی (گاهی اوقات)

گلودرد (گاهی اوقات)

اسهال (بیشتر در کودکان) 

کرونا تا چند روز قابل انتقال است

کرونا چگونه انتقال می یابد؟

قبل از اینکه بدانیم کرونا تا چند روز قابل انتقال است، بد نیست در مورد روش هایی که باعث انتقال این ویروس می شوند نیز صحبت کنیم. آنچه تاکنون در مورد این بیماری شناخته شده است و از روش های انتقال آن می دانیم این است که هنگامی که فرد آلوده عطسه، سرفه یا صحبت می کند یا حتی آواز می خواند عفونت از طریق هوا و از راه دهان و بینی منتقل شده و گسترش می یابد.

پس از تماس با ویروس فرد بین 14-1 روز (به طور متوسط ​​5-4 روز) در معرض ویروس قرار می گیرد. این بیماری می تواند خفیف، متوسط ​​یا شدید باشد. با این حال دانشمندان هنوز در تلاشند بفهمند که فرد آلوده دقیقاً چه مدت می تواند این بیماری را گسترش دهد و به عنوان ناقل کرونا به دیگران عمل کند. بار ویروسی زیادی در بیماران در هفته اول بیماری مشاهده شده است و ریزش ویروس در مدفوع تا یک ماه یا بیشتر مشاهده می شود. اگرچه تاکنون هیچ موردی از انتقال کرونا به وسیله ی مدفوع دیده نشده است اما به عنوان یک مسیر انتقال احتمالی قابل بررسی است.

در ماه های اخیر، مقاله مشترک منتشر شده توسط مرکز ملی بیماری های عفونی (NCID) و فصل نامه ی پزشکان بیماری های عفونی، آکادمی پزشکی سنگاپور نشان داده است که یک فرد حداقل دو روز قبل از شروع علائم ابتلا به COVID دچار کرونا می شود و می تواند به عنوان ناقل عمل کند.

در واقع اگر می خواهید بدانید کرونا تا چند روز قابل انتقال است باید گفت مشخص شده است که بار ویروسی طی هفته اول پس از شروع علائم به تدریج کاهش می یابد. در موارد خفیف تا متوسط ​ فرد از 7 الی 10 روز پس از بروز علائم ممکن است بیماری را گسترش دهد و ناقل باشد. بعد از گذشت هفته دوم بیماری ویروس ممکن است به اندازه کافی زنده نباشد که باعث ایجاد عفونت در یک فرد سالم دیگر شود. با این حال در موارد شدید از زمان شروع علائم ویروس زنده در بدن بیمار به مدت 10-20 روز مشاهده شده است.

در پاسخ به سوال کرونا تا چند روز قابل انتقال است باید گفت بیشترین احتمال انتقال در حدود زمان بروز علائم و تا پنج روز بعد تخمین زده می شود. یک مطالعه گسترده نشان داد که کسانی که پس از 6 روز از شروع بیماری با یک فرد مثبت COVID-19 تماس پیدا کردند به این بیماری مبتلا نشدند.

کرونا تا چند روز قابل انتقال است

ضوابط برخورد با بیماران کرونا پس از بهبود

طبق دستورالعمل های وزارت بهداشت جهانی موارد زیر موارد معیار ترخیص بیماران ویروسی کرونا است:

  1. کسانی که دچار بیماری کرونا به صورت خفیف شده اند و در مراکز مراقبت COVID حضور دارند، باید پس از ده روز از شروع علائم مرخص شوند. البته به شرطی که برای سه روز متوالی تب نداشته باشند. از بیمار خواسته می شود حداقل یک هفته در خانه خود را قرنطینه کند و در روز چهاردهم توسط مراکز مراقبت های بهداشتی فراخوانده می شود تا علائم پایدار او را بررسی کنند. تست PCR قبل از ترخیص لازم نیست.
  2. کسانی که علائم خاصی دارند و به شکل متوسطی دچار کرونا شده اند در مراکز اختصاصی مراقبت COVID با اکسیژن رسانی بستری می شوند. اگر تب بیمار ظرف سه روز برطرف شود و 95 درصد سطح اشباع اکسیژن برای چهار روز متوالی داشته باشد در روز دهم شروع علائم ترخیص می شوند به شرط آنکه به داروهای ضد تب نیازی نداشته باشد. از بیمار خواسته می شود پس از ترخیص یک هفته در خانه در قرنطینه شخصی بماند. اما اگر تب بعد از سه روز ادامه یابد و بیمار همچنان به اکسیژن نیاز داشته باشد تنها پس از برطرف شدن کامل علائم و اگر بدن اشباع اکسیژن را به مدت سه روز متوالی حفظ کند، مرخص می شوند.
  3. بیماران با ابتلا شدید به کرونا فقط پس از رفع علائم و گزارش آزمایش PCR منفی مرخص می شوند.

مقالات مرتبط:

قرص سرماخوردگی چگونه به تسکین علایم سرماخوردگی کمک می کند؟

0 دیدگاه

  • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه