بیماری لوپوس چیست ؟ عوامل و علائم آن

احتمالا شما هم جسته و گریخته نام بیماری لوپوس را شنیده اید و این سوال برایتان مطرح شده است که بیماری لوپوس چیست. لوپوس یک بیماری خود ایمنی طولانی مدت است که در آن سیستم ایمنی بدن بیش فعال می شود و به بافت سالم و طبیعی حمله می کند. علائم آن شامل التهاب، تورم و آسیب به مفاصل، پوست، کلیه ها، خون ، قلب و ریه ها است. به دلیل ماهیت پیچیده آن مردم گاهی اوقات لوپوس را "بیماری 1000 چهره" می نامند.

در ایالات متحده طبق گزارش بنیاد لوپوس آمریکا مردم سالانه حدود 16000 مورد جدید از لوپوس گزارش می کنند و ممکن است حداکثر 1.5 میلیون نفر با این بیماری زندگی کنند. این بنیاد می گوید که لوپوس بیشتر زنان را درگیر می کند و به احتمال زیاد در سنین 15 تا 44 سالگی ظاهر می شود.

لوپوس بیماری مسری نیست. فرد نمی تواند آن را از طریق جنسی یا هر روش دیگری به شخص دیگری منتقل کند. با این حال در موارد نادر زنان مبتلا به لوپوس ممکن است کودکانی را به دنیا بیاورند که نوعی لوپوس پیدا می کنند، به این نوع از لوپوس، لوپوس نوزادی گفته می شود. در ادامه ی این مطلب ما قصد داریم به بررسی دقیق تر سوال بیماری لوپوس چیست بپردازیم.

بیماری لوپوس چیست ؟ انواع بیماری لوپوس

برای اینکه به طور دقیق به سوال بیماری لوپوس چیست پاسخ دهیم از بررسی انواع آن شروع می کنیم. انواع مختلف لوپوس وجود دارد. این مقاله عمدتاً بر روی لوپوس اریتماتوی سیستمیک (SLE) تمرکز خواهد کرد اما انواع دیگر آن لوپوس دیسکوئید ناشی از مصرف دارو و یا لوپوس نوزادی است.

لوپوس اریتماتوی سیستمیک(SLE)

راش مالاریا یکی از علائم اصلی لوپوس است و رایج ترین نوع لوپوس است. این بیماری بر کل بدن تأثیر دارد و علائم آن ممکن است از خفیف تا شدید باشد. این بیماری نسبت به انواع دیگر لوپوس مانند لوپوس دیسکوئید شدیدتر است زیرا می تواند بر روی هر یک از اندام های بدن یا سیستم های اندامی تأثیر بگذارد و باعث التهاب در پوست، مفاصل، ریه ها، کلیه ها، خون، قلب یا ترکیبی از این موارد شود.

لوپوس اریتماتوی دیسکویید (DLE)

در لوپوس اریتماتوی دیسکویید (DLE) یا لوپوس پوستی علائم فقط روی پوست تأثیر می گذارد و به صورت بثورات در صورت، گردن و پوست سر ظاهر می شود. نواحی برآمده بدن ممکن است ضخیم و پوسته پوسته شوند و در نتیجه جای زخم ایجاد شود. درمان این بثورات ممکن است از چند روز تا چند سال طول بکشد و کاملا قابل برگشت است. طبق گفته بنیاد لوپوس آمریکا DLE بر اندام های داخلی تأثیر نمی گذارد اما حدود 10 درصد از افراد مبتلا به DLE به SLE مبتلا می شوند.

بیماری لوپوس چیست

لوپوس اریتماتوی زیر پوستی حاد

لوپوس اریتماتوز زیر پوستی حاد، به ضایعات پوستی گفته می شود که در قسمت هایی از بدن که در معرض آفتاب هستند ظاهر می شوند، این ضایعات باعث ایجاد زخم نمی شوند.

لوپوس ناشی از دارو

در حدود 10 درصد از افراد مبتلا به SLE به دلیل واکنش به برخی از داروهای تجویز شده دچار این مشکل شده اند. این داروها شامل برخی از داروهایی است که مردم برای درمان تشنج و فشار خون بالا استفاده می کنند. علاوه بر این برخی از داروهای تیروئید، آنتی بیوتیک ها، ضد قارچ ها و قرص های ضد بارداری خوراکی نیز ممکن است شما را دچار عارضه لوپوس ناشی از دارو کند.

داروهایی که معمولاً با این شکل از لوپوس همراه هستند عبارتند از:

هیدرالازین (داروی فشار خون بالا)

پروکاینامید (داروی آریتمی قلب)

ایزونیازید ( آنتی بیوتیکی که برای درمان سل استفاده می شود.)

لوپوس ناشی از دارو به طور معمول پس از قطع مصرف دارو توسط فرد از بین می رود.

لوپوس نوزادی

بیشتر نوزادانی که از مادران مبتلا به SLE متولد می شوند سالم هستند. با این حال حدود 1 درصد از زنان با آنتی بادی های مربوط به لوپوس نوزادی ، ممکن است نوزاد مبتلا به لوپوس داشته باشند. هنگام تولد نوزادان مبتلا به لوپوس نوزادی ممکن است بثورات پوستی، مشکلات کبدی و مشکلات کم خونی داشته باشند.

ضایعات پوستی معمولا پس از چند هفته از بین می روند. اما ممکن است برخی از نوزادان دارای انسداد قلبی مادرزادی باشند که در آن قلب نمی تواند یک عمل پمپاژ طبیعی و ریتمیک را تنظیم کند. نوزاد ممکن است به ضربان ساز قلب نیاز داشته باشد. برای زنان مبتلا به SLE یا سایر اختلالات خود ایمنی مربوطه، بسیار مهم است که در دوران بارداری تحت مراقبت پزشک باشند.

علل ایجاد بیماری لوپوس

بخشی از بررسی پاسخ سوال بیماری لوپوس چیست، بررسی علل ایجاد آن است. لوپوس یک بیماری خود ایمنی است اما علت دقیق بروز آن مشخص نیست. در بیماری لوپوس چه مشکلی برای بدن پیش می آید؟

سیستم ایمنی بدن از بدن محافظت می کند و با آنتی ژن ها مانند ویروس ها، باکتری ها و میکروب ها مقابله می کند. این کار را با تولید پروتئین هایی به نام آنتی بادی انجام می دهد. سلول های سفید خون یا لنفوسیت های B ، این آنتی بادی ها را تولید می کنند. هنگامی که فرد دچار بیماری خود ایمنی مانند لوپوس می شود سیستم ایمنی بدن نمی تواند بین مواد ناخواسته یا آنتی ژن ها و بافت سالم تفاوت قائل شود. در نتیجه سیستم ایمنی بدن آنتی بادی ها را هم علیه بافت سالم و هم برای آنتی ژن ها هدایت می کند.

بیماری لوپوس چیست

عوامل خطرزا در بروز بیماری لوپوس

برای اینکه پاسخ دقیقی به سوال بیماری لوپوس چیست داده باشیم بررسی ریسک فاکتورهای این بیماری نیز ضروری است. لوپوس ممکن است در پاسخ به تعدادی از عوامل ایجاد شود. این عوامل ممکن است هورمونی، ژنتیکی، محیطی یا ترکیبی از این ها باشد.

(هورمون ها)

هورمون ها مواد شیمیایی هستند که بدن تولید می کند. آنها فعالیت سلول ها یا اندام های خاصی را کنترل و تنظیم می کنند. فعالیت هورمونی می تواند عوامل خطر زیر را توضیح دهد:

جنسیت: انستیتوی ملی بهداشت ایالات متحده خاطرنشان می کند که زنان 9 برابر بیشتر از مردان به لوپوس مبتلا می شوند.

سن: علائم و تشخیص لوپوس اغلب در سنین 15 تا 45 سالگی و در سال های باروری اتفاق می افتد.

(عوامل ژنتیکی)

نژاد: افراد از هر نژادی می توانند به لوپوس مبتلا شوند اما جمعیت سفید پوستان مبتلا به لوپوس نسبت به افراد رنگین پوست دو تا سه برابر بیشتر است. همچنین در زنان اسپانیایی تبار، آسیایی و بومی آمریکا شیوع بیشتری دارد.

سابقه خانوادگی: فردی که دارای خویشاوند درجه یک یا درجه دو با لوپوس باشد بیشتر در معرض خطر ابتلا به آن است.

(محیط زیست)

عوامل محیطی مانند مواد شیمیایی یا ویروس ممکن است در ایجاد لوپوس در افرادی که از قبل مشکلات ژنتیک داشته اند نقش داشته باشد. محرک های احتمالی محیطی عبارتند از:

سیگار کشیدن

قرار گرفتن در معرض نور خورشید

دارو

عفونت های ویروسی

مقالات مرتبط:

حفظ سلامت مادران در دوران بارداری

0 دیدگاه

  • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه