بیماری پارکینسون چیست ؟ علائم و عوارض آن

بیماری پارکینسون یک اختلال پیشرونده سیستم عصبی است که بر حرکات فرد تأثیر می گذارد. علائم آن به تدریج شروع می شود و گاهی اوقات فقط با یک لرزش ریز که به سختی قابل مشاهده است شناسایی می شود. لرزش در بیماری پارکینسون شایع است اما این اختلال معمولا باعث سختی یا کند شدن حرکات می شود. اگر شما هم با این سوال مواجه شده اید که بیماری پارکینسون چیست مطالعه این مطلب می تواند به شما برای آشنایی با این بیماری کمک کند.

در مراحل اولیه بیماری پارکینسون ، صورت شما ممکن است حالت خاصی نداشته باشد. هنگام راه رفتن ممکن است دستان شما تاب نخورند. گفتار شما ممکن است نرم یا آهسته شود. علائم بیماری پارکینسون با پیشرفت شرایط شما با گذشت زمان بدتر می شود. اگرچه بیماری پارکینسون قابل درمان نیست اما داروها ممکن است علائم شما را به میزان قابل توجهی بهبود بخشند. گاهی اوقات پزشک شما ممکن است جراحی را برای تنظیم مناطق خاصی از مغز و بهبود علائم شما پیشنهاد دهد.

بیماری پارکینسون چیست

علائم بیماری پارکینسون چیست ؟

بخش مهمی از پاسخ دادن به سوال بیماری پارکینسون چیست، بررسی علائم و نشانه های آن است. علائم و نشانه های بیماری پارکینسون می تواند برای همه یکسان نباشد. علائم اولیه ممکن است خفیف بوده و مورد توجه قرار نگیرند. این علائم اغلب از یک طرف بدن شما شروع می شود و پس از شروع علائم در هر دو طرف بدن بیشتر و بدتر می شود. علائم و نشانه های پارکینسون ممکن است شامل موارد زیر باشد:

لرزیدن یکی از اندام ها

این بیماری اغلب با لرزش دست یا انگشتان شما شروع می شود.

حرکت آهسته (برادیکینزی)

با گذشت زمان بیماری پارکینسون ممکن است حرکت شما را کند و کندتر کند و انجام کارهای ساده برای شما دشوار و وقت گیر شود. هنگام راه رفتن ممکن است قدم های شما کوتاه شود و یا حتی بلند شدن از روی صندلی دشوار باشد.

عضلات سفت: سفتی عضله ممکن است در هر قسمت از بدن شما ایجاد شود. عضلات سفت می توانند دردناک باشند و دامنه حرکتی شما را محدود کنند.

اختلال در وضعیت بدن و تعادل

ممکن است در نتیجه بیماری پارکینسون مشکلات تعادل داشته باشید.

از دست دادن حرکات خودکار

ممکن است توانایی انجام حرکات ناخودآگاه از جمله چشمک زدن، لبخند زدن یا تاب دادن دستان هنگام راه رفتن را از دست بدهید.

تغییر در تکلم: ممکن است هنگام حرف زدن سرعت شما ناخواسته تغییر کند یا اینکه لب و دهان شما کج شود.

تغییرات نوشتن: نوشتن ممکن است سخت شود و نوشته های شما کوچک به نظر برسد.

چه موقع برای تشخیص بیماری پارکینسون به پزشک مراجعه کنیم؟ در صورت داشتن هر یک از علائم مرتبط با بیماری پارکینسون نه تنها برای تشخیص وضعیت خود بلکه برای رد سایر علل بروز این علائم به پزشک مراجعه کنید.

بیماری پارکینسون چیست

 

علل بروز بیماری پارکینسون چیست ؟

برای اینکه به طور دقیق بدانیم بیماری پارکینسون چیست باید بدانیم به چه دلیل رخ می دهد. در بیماری پارکینسون سلولهای عصبی خاصی در مغز به تدریج تجزیه شده یا از بین می روند. بسیاری از علائم به دلیل از دست دادن سلول های عصبی است که یک پیام رسان شیمیایی در مغز شما ایجاد می کند به نام دوپامین. وقتی سطح دوپامین کاهش می یابد باعث فعالیت غیر طبیعی مغز می شود و منجر به اختلال در حرکت و سایر علائم بیماری پارکینسون می شود.

علت بیماری پارکینسون ناشناخته است اما به نظر می رسد عوامل مختلفی در این امر نقش دارند از جمله:

ژن ها: محققان جهش های ژنتیکی خاصی را شناسایی کرده اند که می تواند باعث بیماری پارکینسون شود.

محرک های محیطی: قرار گرفتن در معرض سموم خاص یا عوامل محیطی ممکن است خطر ابتلا به بیماری پارکینسون را افزایش دهد اما خطر آن نسبتا ناچیز است.

بیملری پارکینسون چیست

ریسک فاکتورهای بیماری پارکینسون

برای اینکه پاسخ دقیقی به سوال بیماری پارکینسون چیست بدهیم باید با عوامل خطرزایی که باعث می شود شما بیشتر در معرض ابتلا به بیماری پارکینسون قرار بگیرید نیز آشنا شوید.

ریسک فاکتورهای بیماری پارکینسون عبارتند از:

سن: بزرگسالان جوان به ندرت به بیماری پارکینسون دچار می شوند. این بیماری به طور معمول در اواسط یا اواخر زندگی شروع می شود و با افزایش سن خطر ابتلا به آن افزایش می یابد. افراد معمولا در حدود 60 سالگی یا بالاتر به این بیماری مبتلا می شوند.

وراثت: داشتن نسبت خونی نزدیک با بیماران پارکینسون احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد.

جنسیت: مردان بیش از زنان به پارکینسون مبتلا می شوند.

قرار گرفتن در معرض سموم: قرار گرفتن مداوم در معرض علف کش ها و سموم دفع آفات ممکن است خطر ابتلا به بیماری پارکینسون را کمی افزایش دهد.

بیماری پارکینسون چیست

عوارض بیماری پارکینسون

امیدواریم تا به اینجای مطلب پاسخ سوال خود مبنی بر اینکه بیماری پارکینسون چیست را گرفته باشید. در پایان قصد داریم به بررسی عوارض بیماری پارکینسون بپردازیم.

مشکلات مغذی: شما ممکن است در مراحل پیشرفته ی این بیماری دچار مشکلات شناختی و زوال عقل شوید.

افسردگی و تغییرات عاطفی: گاهی اوقات در مراحل اولیه بیماری ممکن است افسردگی را تجربه کنید. همچنین ممکن است تغییرات عاطفی دیگری مانند ترس، اضطراب یا از دست دادن انگیزه را تجربه کنید.

مشکلات بلع: با پیشرفت بیماری ممکن است در بلع دچار مشکل شوید. بزاق ممکن است به دلیل کند شدن بلع در دهان شما جمع شده و منجر به ریزش آب از دهان شود.

مشکلات جویدن و غذا خوردن: بیماری پارکینسون در مراحل آخر بر روی عضلات دهان شما تأثیر می گذارد و جویدن را دشوار می کند.

مشکلات خواب و اختلالات خواب: افراد مبتلا به بیماری پارکینسون اغلب دچار مشکلات خواب هستند، از جمله بیدار شدن مکرر در طول شب.

مشکلات مثانه: بیماری پارکینسون ممکن است باعث مشکلات مثانه شود از جمله عدم توانایی کنترل ادرار یا مشکل تکرر ادرار.

یبوست: بسیاری از افراد مبتلا به بیماری پارکینسون به یبوست مبتلا می شوند که علت اصلی آن کاهش سرعت دستگاه گوارش است.

تغییر فشار خون: هنگام ایستادن به دلیل افت ناگهانی فشار خون ممکن است احساس سرگیجه یا سبکی سر داشته باشید.

اختلال عملکرد بویایی: ممکن است در حس بویایی خود و در تشخیص بوهای خاص یا تفاوت بین بوها دچار مشکل شوید.

خستگی: بسیاری از افراد مبتلا به بیماری پارکینسون در طول روز انرژی خود را به سرعت از دست می دهند و خستگی را تجربه می کنند.

درد: برخی از افراد مبتلا به بیماری پارکینسون درد را در نواحی خاصی از بدن و یا در سراسر بدن خود حس می کنند.

اختلال عملکرد جنسی: برخی از افراد مبتلا به بیماری پارکینسون دچار مشکل کاهش میل یا عملکرد جنسی می شوند.

 

0 دیدگاه

  • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه