شب ادراری و نکاتی برای درمان آن

شب ادراری مشکل شایعی در کودکان و حتی بعضی از بزرگسالان است. بسته به شرایط پزشک برای شناسایی هرگونه دلیل اصلی شب ادراری و خیس شدن در بستر و کمک به تعیین نوع درمان آن ممکن است موارد زیر را توصیه کند.

شب ادراری

معاینه بدنی

بحث در مورد علائم، مصرف مایعات، سابقه خانوادگی، عادات روده و مثانه و مشکلات مرتبط با شب ادراری

آزمایش ادرار برای بررسی علائم عفونت یا دیابت

استفاده از اشعه ایکس یا آزمایشات تصویربرداری دیگر از کلیه ها یا مثانه برای بررسی ساختار مجاری ادراری

در صورت لزوم انواع آزمایشات دیگر یا ارزیابی دستگاه ادراری

مراجعه به روانشناس

بیشتر کودکان به خودی خود از شب ادراری خجالت زده هستند. در صورت نیاز به درمان فیزیکی بد نیست مراجعه به روانشناس را نیز مد نظر قرار دهید.

اگر کودک شما از شب ادراری گاه به گاه اذیت نمی شود و خجالت نمی کشد می توانید روی تغییر سبک زندگی او مانند پرهیز از مصرف کافئین یا محدود کردن مصرف مایعات در شب تمرکز کنید. ممکن است این روش های به خوبی و سادگی این مشکل را برطرف کنند. با این حال اگر تغییر شیوه زندگی موفقیت آمیز نباشد یا فرزند شما از خیس شدن تخت خود در شب وحشت داشته باشد ممکن است نیاز به درمان های بیشتر و مراجعه به روانشناس داشته باشید. در صورت یافتن دلایل اصلی شب ادراری مانند یبوست یا مشکلات خواب باید قبل از سایر درمان ها این مشکلات برطرف شوند.

آلارم رطوبت

یکی از روش های درمان شب ادراری استفاده از آلارم رطوبت است. دستگاه های کوچکی وجود دارند که با باتری کار می کنند و به یک پد حساس به رطوبت روی لباس خواب یا ملافه های کودک شما متصل می شوند. لنت موجود در آلارم رطوبت با احساس خیس شدن شروع به زنگ زدن می کند تا شما بتوانید به سرعت لباس و جای خواب کودک خود را عوض کنید.

در حالت ایده آل هشدار رطوبت درست هنگامی که کودک شما شروع به ادرار می کند زنگ خواهد زد و شما می توانید از کودک خود بخواهید جریان ادرار را متوقف کرده و او را به توالت ببرید.

اگر قصد دارید برای درمان شب ادراری از آلارم رطوبت استفاده کنید باید به آن وقت زیادی بدهید. برای دیدن هر نوع نتیجه ای اغلب یک تا سه ماه باید صبر کنید. آلارم رطوبت برای بسیاری از کودکان موثر بوده است.

دارو

به عنوان آخرین راه برای درمان شب ادراری ممکن است پزشک کودک شما، برای مدت کوتاهی دارو تجویز کند. انواع خاصی از داروها می توانند در این فرآیند به شما کمک کنند.

دسموپرسین

داروی دسموپرسین (DDAVP) تولید ادرار در شب را کاهش می دهد. اما نوشیدن بیش از حد مایعات همراه با دارو می تواند مشکلاتی ایجاد کند و اگر کودک شما علائمی مانند تب، اسهال یا حالت تهوع دارد باید از مصرف دسموپرسین خودداری شود. حتما دستورالعمل های استفاده از این دارو را به دقت قبل از استفاده مطالعه کنید.

دسموپرسین به صورت خوراکی و به شکل قرص تجویز می شود و فقط برای کودکان بالای 5 سال استفاده می شود.

داروی های ضد کولینرژیک

برای درمان شب ادراری مثانه را آرام کنید. اگر کودک شما مثانه کوچکی دارد داروی های ضد کولینرژیک مانند اکسی بوتینین (Ditropan XL) ممکن است به کاهش انقباضات مثانه و افزایش ظرفیت مثانه کمک کند به خصوص اگر مشکل عدم کنترل ادرار در روز نیز اتفاق بیفتد. این دارو معمولا همراه با سایر داروها مورد استفاده قرار می گیرد و به طور کلی در صورت عدم موفقیت در سایر درمان ها توصیه می شود.

شب ادراری

تغییر شیوه زندگی و درمان های خانگی شب ادراری

در اینجا تغییراتی وجود دارد که می توانید در خانه انجام دهید و ممکن است در برای درمان شب ادراری به شما کمک کند.

مایعات را در عصر محدود کنید.

 دریافت مایعات کافی مهم است بنابراین نیازی به محدود کردن میزان نوشیدنی های کودک در طول روز نیست. با این حال او را به نوشیدن مایعات در صبح و اوایل بعد از ظهر را تشویق کنید این کار کمک می کند تشنگی در عصر و شب کاهش یابد. اما اگر کودک شما عصرها در یک تمرین ورزشی یا بازی شرکت می کند مایعات شب را محدود نکنید.

کافئین را ممنوع کنید.

کودک شما باید از مصرف نوشیدنی ها و غذاهای حاوی کافئین خودداری کند. نوشیدنی های حاوی کافئین در هر زمان از روز برای کودکان نامناسب است. علاوه بر این ممکن است کافئین مثانه را تحریک کند به خصوص اگر در بعد از ظهر و عصر مصرف شود.

قبل از خواب کودک خود را دو بار به توالت ببرید.

تخلیه مضاعف مثانه در ابتدای آمادگی برای خواب و سپس دوباره دقیقا قبل از خوابیدن در درمان شب ادراری بسیار موثر است. به فرزند خود یادآوری کنید که در صورت لزوم استفاده از توالت در طول شب اشکالی ندارد. از چراغ های کوچک استفاده کنید تا کودک شما بتواند به راحتی راه بین اتاق خواب و توالت را پیدا کند.

کودک را به استفاده منظم از توالت در طول روز تشویق کنید.

در طول روز و عصر پیشنهاد کنید که کودک شما هر دو ساعت یک بار ادرار کند یا حداقل برای رفتن به توالت مقاومت به خرج ندهد. استفاده منظم از توالت در طول روز به کودک شما کمک  می کند در طول شب دچار شب ادراری نشود.

پس از توالت کودک را کاملا خشک کنید.

برای جلوگیری از حساسیت های پوستی ناشی از لباس زیر مرطوب به کودک خود کمک کنید هر روز قسمت پایین و دستگاه تناسلی خود را شسته و خشک کند. همچنین ممکن است نیاز باشد نواحی آسیب دیده را با پمادهای دارویی یا کرم مرطوب کننده ماساژ دهید.

با کودک خود مهربان باشید.

شب ادراری مشکل شایعی در کودکان است و عصبانیت و خشم شما هیچ مشکلی را حل نمی کند در نتیجه بهتر است در تمام مراحل درمان و مواجهه با این مشکل با کودک خود مهربان باشید. علاوه بر این مشکل شب ادراری مشکلی نیست که حل نشود اما نیاز به مشورت با متخصص و صبر دارد در نتیجه از کمک گرفتن از پزشک غافل نشوید و با کودک خود صبوری کنید.

مقالات مرتبط:

چگونه پستانک را از کودک بگیریم ؟

کودک بیش فعال چه مشکلاتی دارد؟

0 دیدگاه

  • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه