نکاتی درباره درمان دیسک کمر

برای تشخیص و درمان دیسک کمر در طول معاینه فیزیکی، پزشک کمر شما را از نظر حساسیت بررسی می کند. ممکن است از شما خواسته شود صاف دراز بکشید و پاها را به حالت های مختلفی حرکت دهید تا به شما در تعیین علت درد کمک کند. همچنین ممکن است پزشک معاینه عصبی برای بررسی موارد زیر انجام دهد:

رفلکس ها

قدرت عضلانی

توانایی راه رفتن

توانایی احساس لمس سبک

در بیشتر موارد برای درمان دیسک کمر معاینه فیزیکی و سابقه پزشکی تمام مواردی است که پزشک برای تشخیص لازم دارد. اگر پزشک شما به بیماری دیگری مشکوک است یا می خواهد ببیند کدام عصب تحت تأثیر قرار گرفته است ممکن است یک یا چند آزمایش زیر را تجویز کند.

آزمایشات تصویر برداری دیسک کمر

اشعه ایکس

با اشعه ایکس ساده مشکل دیسک کمر تشخیص داده نمی شود اما می تواند سایر دلایل کمردرد مانند عفونت، تومور، مشکلات ترازبندی ستون فقرات یا شکستگی استخوان را نشان دهد.

سی تی اسکن

در سی تی اسکن یک سری عکس ها با اشعه ایکس را از جهات مختلف گرفته و سپس آنها را برای ایجاد تصاویر مقطعی از ستون نخاع و ساختارهای اطراف آن ترکیب می کند.

ام آر آی

از امواج رادیویی و یک میدان مغناطیسی قوی برای ایجاد تصاویری از ساختارهای داخلی بدن شما استفاده می شود. با استفاده از این آزمایش می توان مشکل دیسک کمر را تأیید کرد و فهیمد کدام عصب تحت تأثیر قرار گرفته است.

میلوگرام

قبل از گرفتن اشعه ایکس یک ماده رنگی به مایع نخاع تزریق می شود. این آزمایش می تواند فشار بر نخاع یا اعصاب شما را به دلیل وجود چندین دیسک آسیب دیده یا سایر شرایط نشان دهد.

آزمایش عصبی الکترومیوگرام

الکترومیوگرام میزان حرکت تکانه های الکتریکی در امتداد بافت عصبی را اندازه گیری می کنند. این آزمایش می تواند به تعیین محل آسیب عصبی کمک کند.

درمان دیسک کمر

دارو برای درمان درد دیسک کمر

داروهای مسکن بدون نسخه

برای درمان دیسک کمر اگر درد شما خفیف تا متوسط ​​است پزشک ممکن است داروی مسکن بدون نسخه مانند استامینوفن، ایبوپروفن یا ناپروکسن سدیم را توصیه کند.

تزریق کورتیزون

اگر با داروهای خوراکی درد شما بهبود نیابد پزشک ممکن است کورتیکواستروئید را که به اطراف اعصاب نخاعی تزریق می شود، توصیه کند. تصویربرداری از ستون فقرات می تواند به هدایت محل تزریق کمک کند.

شل کننده های عضله

برای درمان دیسک کمر در صورت گرفتگی عضلات ممکن است داروی شل کننده عضله برای شما تجویز شود. خواب آلودگی و سرگیجه از عوارض جانبی این داروها است.

مورفین

به دلیل عوارض جانبی مواد افیونی و احتمال اعتیاد بسیاری از پزشکان در تجویز آنها برای درمان دیسک کمر احتیاط می کنند. البته اگر داروهای دیگر درد شما را تسکین ندهند پزشک ممکن است استفاده کوتاه مدت از مواد مخدر مانند کدئین یا یک ترکیب اکسی کدون-استامینوفن را به شما پیشنهاد کند. خواب آلودگی، حالت تهوع، گیجی و یبوست از عوارض جانبی احتمالی این داروها است.

درمان دیسک کمر

درمان دیسک کمر

فیزیوتراپی

پزشک ممکن است برای کمک به درد شما فیزیوتراپی را پیشنهاد کند. فیزیوتراپیست ها می توانند موقعیت ها و تمریناتی را برای کاهش درد دیسک کمر به شما آموزش دهند.

عمل جراحی

تعداد کمی از افراد مبتلا به دیسک کمر در نهایت نیاز به جراحی دارند. اگر بعد از شش هفته درمان های محافظه کارانه نتوانستند علائم شما را بهبود بخشند، ممکن است پزشک شما جراحی را به عنوان درمان دیسک کمر پیشنهاد کند. به خصوص اگر علائم زیر همچنان ادامه داشته باشید:

درد ضعیف کنترل شده

بی حسی یا ضعف

مشکل ایستادن یا راه رفتن

از دست دادن کنترل مثانه یا روده

تقریباً در همه موارد جراحان می توانند فقط قسمت بیرون زده دیسک را بردارند، به ندرت نیاز است که کل دیسک برداشته شود. در این موارد ممکن است مهره ها با پیوند استخوان ترکیب شوند. برای زمان دادن به روند همجوشی استخوان که ماهها طول می کشد سخت افزار فلزی در ستون فقرات قرار می گیرد تا ثبات ستون فقرات را فراهم کند. به ندرت جراح شما ممکن است کاشت دیسک مصنوعی را پیشنهاد دهد.

تغییر شیوه زندگی و درمان دیسک کمر

علاوه بر مصرف داروهای ضد درد که پزشک توصیه می کند می توانید برای درمان دیسک کمر تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد کنید. به عنوان مثال:

درمان دیسک کمر با استفاده از کمپرس گرم یا سرد

در ابتدا می توان از کمپرس های سرد برای تسکین درد و التهاب استفاده کرد. بعد از چند روز ممکن است به کمپرس گرم نیز نیاز داشته باشید.

پرهیز از استراحت بیش از حد در رختخواب

ماندن در رختخواب می تواند منجر به سفتی مفاصل و ضعف عضلات شود که می تواند بهبودی شما را پیچیده و سخت کند. در عوض به مدت 30 دقیقه در موقعیت راحتی استراحت کنید و سپس به یک پیاده روی کوتاه بروید یا برخی از کارهای منزل را انجام دهید. سعی کنید از انجام فعالیت هایی که درد شما را بدتر می کنند خودداری کنید.

فعالیت خود را به آرامی از سر بگیرید.

 اجازه ندهید دردتان شما را از انجام فعالیت هایتان محروم کند. البته بهتر است اطمینان حاصل کنید که حرکات شما آهسته و کنترل شده است خصوصا خم شدن به جلو و یا بلند کردن جسمی از روی زمین.

درمان های جایگزین برای درمان دیسک کمر

برخی از روش های دارویی جایگزین و مکمل برای درمان دیسک کمر وجود دارد که ممکن است به کاهش درد مزمن کمر شما کمک کنند. به عنوان مثال:

کایروپراکتیک

کایروپراکتیک زیر شاخه ای از درمان های مکمل بوده و روشی برای درمان مشکلات سیستم اسکلتی بدن انسان است. کسانی که از این روش استفاده میکنند حرکاتی را روی بدن بیمار انجام میدهند و نرمش هایی را به وی یاد میدهند. علاوه بر این به وی یاد میدهند که چگونه در انجام دادن کارهای روزمره از اندام های خود درست استفاده کند تا از مشکلات ستون فقرات پیشگیری کند. متخصصین کایروپراکتیک از دارو استفاده نمیکند. مشخص شده است که این روش درمانی در مواردی برای درمان دیسک کمر موثر بوده است.

درمان دیسک کمر با طب سوزنی

اگرچه نتایج معمولا کم است اما به نظر می رسد طب سوزنی می تواند درد مزمن کمر و گردن را تسکین دهد.

درمان دیسک کمر با ماساژ

ماساژ یک روش عملی درمانی برای افرادی که با کمردرد مزمن سر و کار دارند، می باشد که به بیمار کمک می کند در کوتاه مدت دردش تسکین یابد.

مقالات مرتبط:

با انواع قرص برای کمر درد چقدر آشنایی دارید؟

 

0 دیدگاه

  • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه