نکاتی برای مسواک زدن اصولی

 

مسواک زدن اصولی در هر روز فقط راهی برای تمیز نگه داشتن دهان نیست. این کار راهی برای سالم نگه داشتن کل بدن شما نیز هست. انجمن دندانپزشکی آمریکا توصیه می کند هر روز دو بار مسواک بزنید، هر بار 2 دقیقه. مسواک زدن اصولی پلاک و باکتری هایی را که در غیر این صورت می توانند بین دندان ها و روی زبان شما جمع شوند را از بین می برد. این کار می تواند از بیماری لثه و پوسیدگی دندان جلوگیری کند و همچنین سیستم ایمنی قوی تر و سبک زندگی سالم تری را برای شما فراهم می کند.

آنچه برای مسواک زدن اصولی به آن نیاز دارید

اولین قدم برای مسواک زدن اصولی اطمینان از آمادگی لازم و داشتن ابزارهای مناسب است. شما برای این کار به موارد زیر نیاز دارید:

یک مسواک

خمیر دندانهای حاوی فلوراید

نخ دندان

دهان شویه (اختیاری)

مسواک شما باید هر 3 تا 4 ماه تعویض شود. اگر مسواک شما بیش از حد مورد استفاده قرار گرفته باشد ممکن است موهای آن فرسوده شده و مسواک برخی از کارایی های خود را از دست دهد. یک خمیر دندان حاوی فلوراید بهترین انتخاب برای بیشتر بزرگسالان است. فلوراید دندان های شما را در برابر پوسیدگی تقویت می کند. البته استفاده از دهان شویه حاوی فلوراید و خمیر دندان دارای فلوراید برای بسیاری از کودکان توصیه نمی شود. در واقع اگر مایلید کودک  خود را با مسواک زدن اصولی آشنا کنید بهتر است موارد زیر را در انتخاب نوع خمیر دندان مد نظرداشته باشید:

کودکان کمتر از 3 سال که اولین دندان های آنها درآمده است می توانند از خمیر دندانهای حاوی فلوراید به اندازه یک دانه برنج استفاده کنند.

کودکان 3 تا 6 سال می توانند از مقدار خمیر دندان فلوراید به اندازه نخود استفاده کنند.

اگر نگران بلعیدن خمیردندان توسط کودک خود نیستید باید بدانید خمیر دندانهای مخصوص بدون فلوراید نیز برای کودکان وجود دارد.

مسواک زدن اصولی

نحوه مسواک زدن اصولی

ساده ترین راه مسواک زدن اصولی استفاده از مسواک استاندارد دسته دار پلاستیکی با براش نایلون و ضخامت متوسط یا نرم است. کل مراحل مسواک زدن باید حدود 2 دقیقه طول بکشد. بهتر است برای اینکه مسواک زدن 2 دقیقه ای تبدیل به عادت شما شود در دفعات اول زمان بگیرید و به آن پایبند باشید.

1. برای مسواک زدن اصولی ابتدا برس مسواک خود را با مقدار کمی آب مرطوب کنید. مقدار کمی خمیر دندان، به اندازه یک نخود فرنگی روی سر مسواک قرار دهید.

2. مسواک را با زاویه 45 درجه با لثه در دهان خود قرار دهید و با حرکات آرام و کوتاه اقدام به مسواک زدن دندان های جلو کنید.

3. سطوح خارجی دندان های خود را مسواک بزنید، اطمینان حاصل کنید که دندان های پشت و نواحی بالایی آنها را نیز به آرامی و با دقت با مسواک تمیز کنید.

4. مسواک را زیر و رو کنید تا سطح داخلی دندانهای جلویی بالایی خود را نیز بتوانید برس بکشید. مسواک را به اطراف برگردانید تا سطح داخلی دندانهای جلویی پایین نیز تمیز شوند.

5. زبان خود را مسواک بزنید تا از جمع شدن باکتری ها و پلاک هایی که در طی مسواک زدن در آنجا گیر کرده اند، جلوگیری کنید.

6. با شستشوی دهان با آب سرد کار مسواک زدن را تمام کنید.

نکاتی برای حفظ سلامت دهان و دندان

نحوه مسواک زدن اصولی پس از برداشتن دندان عقل

بعد از جراحی دندان مانند برداشتن دندان عقل چند اقدام احتیاطی اضافی برای مسواک زدن باید انجام شود:

1. ابتدا با مسواک خود که را با آب خنک و تمیز مرطوب کرده اید، شروع کنید. در روزهای اول پس از جراحی دندان از هیچ خمیر دندانی استفاده نکنید.

2. همانطور که معمولا مسواک می زنید این کار را انجام دهید. روی محلی که دندان شما برداشته و جراحی شده مسواک نزنید. تمام تلاش خود را انجام دهید تا از ایجاد خونریزی و آسیب دیدن بخیه ها جلوگیری کنید.

3. برای جلوگیری از خونریزی بیشتر تا روز بعد از عمل به هیچ عنوان دندان ها را مسواک نکنید نکنید. بعد از روز اول به آرامی و با احتیاط با آب بشویید.

مسواک زدن اصولی

نحوه مسواک زدن اصولی کودکان

به یاد داشته باشید که کودکان زیر 3 سال ممکن است نیاز به استفاده از خمیر دندان بدون فلوراید یا مقدار بسیار کمتری از خمیر دندان فلوراید نسبت به کودکان بزرگتر یا بزرگسالان داشته باشند. دندان های کودک از زمان بیرون آمدن از خط لثه می توانند شروع به پوسیدگی کنند بنابراین در مورد آموزش عادت های خوب دندانپزشکی برای آنها پیش قدم باشید.

1. از یک مسواک نرم به اندازه دهان کودک، آب و یک مقدار کم از خمیر دندان به اندازه یک دانه برنج (اگر کمتر از 3) یا یک نخود (اگر بالاتر از 3 باشد) استفاده کنید.

2.  جلو و کناره های دندان های کودک خود را مسواک بزنید. لثه هایی را که هنوز دندان ندارند را نیز مسواک بزنید.

3. حتماً زبان کودک خود را مسواک بزنید. از آنها بخواهید دهان خود را بشورند و خمیردندان خود را بیرون بریزند.

مسواک زدن اصولی

چگونه دندان های خود را بدون خمیر دندان مسواک بزنیم

ممکن در شرایطی باشید که نتوانید تمام قواعد مسواک زدن اصولی را انجام دهید، ما قصد داریم در ادامه ی این مطلب به شما بگوییم چطور می توانید بدون خمیر دندان مسواک بزنید .گزینه های مختلفی برای خمیر دندان وجود دارد که در سال های اخیر به محصولات محبوبی تبدیل شده اند و البته که جای خمیر دندان را نمی گیرند اما در شرایط خاص قابل جایگزین شدن هستند.

روغن نارگیل

روغن نارگیل دارای خواص ضد باکتری است و از تجمع باکتری ها در دهان شما جلوگیری می کند. همچنین می تواند پلاک را حل کند و به همین دلیل است که آن را به جایگزینی مناسب برای خمیر دندان تبدیل می کند. این روغن حتی می تواند با پوسیدگی دندان و بیماری لثه مبارزه کند.

در حالی که همچنان باید به طور روزانه از خمیر دندان فلوراید استفاده کنید، استفاده منظم از روغن نارگیل فواید خاص خود را دارد و می تواند در رفع زردی دندان ها و تمیز شدن آنها موثر باشد.

زغال فعال

اینکه در سفر و در شرایط خاص قرص زغال فعال همراه شما باشد بعید است اما به طور کلی بد نیست بدانید قرص های ذغال فعال در تمیز کردن دندان های شما موثر هستند. اما زغال فعال ساینده است و می تواند مینای دندان شما را از بین ببرد در نتیجه برای استفاده منظم جایگزین مناسب خمیر دندان نیست. همچنین فلوئور ندارد بنابراین اگر خمیردندان های حاوی فلوراید را با این گزینه تعویض کنید دندان های شما مستعد پوسیدگی خواهند شد.

جوش شیرین

بسیاری از خمیردندان های تجاری جوش شیرین را به فرمول خود اضافه می کنند تا قدرت سفید کنندگی بیشتری به آن بدهند. جوش شیرین به شما کمک می کند تا لکه های روی دندان خود را از بین ببرید، همچنین در از بین بردن پلاک موثر است. اگر در شرایط خاص هستید و خمیر دندان شما تمام شده است اندکی خمیر جوش شیرین گزینه خوبی برای شستشوی دندان ها است.

0 دیدگاه

  • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه