نکاتی برای حفظ سلامت دهان و دندان

بهداشت دهان و دندان بخشی اساسی از سلامت شما است. بهداشت ضعیف دهان و دندان می تواند منجر به پوسیدگی دندان

و بیماری های لثه شود و همچنین با بیماری های قلبی، سرطان و دیابت ارتباط دارد. حفظ سلامت دهان و دندان یک تعهد مادام العمر است. هرچه زودتر عادت های بهداشت دهان و دندان مناسب مانند مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و محدود کردن میزان قند مصرفی در روز را بیاموزید راحت تر می توانید از انجام اقدامات پرهزینه دندانپزشکی و مشکلات سلامتی در دراز مدت اجتناب کنید.

سلامت دهان

حقایقی درباره سلامت دهان و دندان

حفره های دندان و بیماری های لثه مشکلات بسیار شایعی هستند. به گفته سازمان بهداشت جهانی منبع معتبر:

بین 60 تا 90 درصد کودکان مدرسه ای حداقل یک حفره دندانی دارند.

تقریباً 100 درصد بزرگسالان حداقل یک حفره دندانی دارند.

بین 15 تا 20 درصد بزرگسالان 35 تا 44 ساله دچار بیماری شدید لثه هستند.

حدود 30 درصد از افراد 65 تا 74 ساله در سراسر جهان دندان طبیعی ندارند.

در بیشتر کشورها از هر 100000 نفر بین 1 تا 10 مورد سرطان دهان وجود دارد.

بار بیماری دهان در گروه های جمعیت فقیر یا محروم بسیار بیشتر است. اقدامات زیادی وجود دارد که می توانید برای سلامت دندان های خود انجام دهید. به عنوان مثال بیماری های دهان و دندان با رعایت موارد زیر می تواند تا حد زیادی کاهش یابد:

مسواک زدن با خمیر دندان های حاوی فلوراید حداقل دو بار در روز

دندان های خود را حداقل روزی یک بار نخ دندان بکشید.

کاهش مصرف قند

داشتن رژیم غذایی حاوی میوه و سبزیجات

اجتناب از مصرف دخانیات

نوشیدن آب فلوره شده

انجام مراقبت های حرفه ای دندانپزشکی

علائم بیماری های دهان و دندان

برای مراجعه به دندانپزشک نباید منتظر بمانید تا علائمی پیدا کنید. سالانه دو بار مراجعه به دندانپزشک به شما این امکان را می دهد تا قبل از اینکه حتی علائمی را مشاهده کنید برای پیشگیری و درمان اقدام کنید. اگر هر یک از علائم هشدار دهنده زیر را در مورد مشکلات بهداشتی و سلامت دهان و دندان را تجربه کردید باید در اسرع وقت برای مراجعه به دندانپزشک خود وقت بگیرید:

زخم یا بروز علائم حساسیت در دهان که پس از یک یا دو هفته بهبود نمی یابند.

خونریزی یا تورم لثه پس از مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن

بوی بد دهان

حساسیت ناگهانی به دمای گرم و سرد یا نوشیدنی ها

درد دندان

دندان های شل

عقب رفتن لثه ها

درد در هنگام جویدن یا گاز گرفتن

تورم صورت و گونه

دندان ترک خورده یا شکسته

خشکی دهان مکرر

اگر هر یک از این علائم با تب شدید و تورم صورت یا گردن همراه باشد حاکی از این است که باید برای حفظ سلامت دهان و درمان فوری به پزشک مراجعه کنید.

سلامت دهان

علل بیماری های دهان و دندان

حفره دهان شما انواع باکتری ها، ویروس ها و قارچ ها را جمع می کند. برخی از آنها به آنجا تعلق دارند و فلور طبیعی دهان شما را تشکیل می دهند و به طور کلی در مقادیر کم بی ضرر هستند. اما یک رژیم غذایی سرشار از قند شرایطی را ایجاد می کند که در آن باکتری های تولید کننده اسید می توانند شکوفا شوند. این اسیدها مینای دندان را حل کرده و باعث ایجاد حفره های دندانی می شود.

باکتری های نزدیک لثه شما در یک ماتریس چسبناک به نام پلاک رشد می کنند. اگر دندان به طور مرتب با مسواک زدن و کشیدن نخ دندان تمیز نشود روی آن پلاک جمع می شود و این مشکل می تواند در طولانی مدت لثه های شما را ملتهب کرده و باعث بیماری معروف به التهاب لثه شود. افزایش التهاب باعث می شود لثه ها از دندان های شما دور شوند. این روند حفره هایی را ایجاد می کند که ممکن است در نهایت عفونت در آنها جمع شود. به این مرحله پیشرفته تر بیماری لثه، پریودنتیت گفته می شود. در نتیجه برای حفظ سلامت دهان و دندان، تمیز نگه داشتن آن ضروری است. البته عوامل بسیاری دیگری نیز در ایجاد التهاب لثه و پریودنتیت وجود دارد از جمله:

سیگار کشیدن

عادت های بد در مسواک زدن

مصرف تنقلات مکرر و نوشیدنی های شیرین

دیابت

استفاده از داروهایی که میزان بزاق دهان را کاهش می دهد.

سابقه خانوادگی یا ژنتیک

برخی از عفونت های داخلی مانند اچ آی وی

تغییرات هورمونی در زنان

ریفلاکس اسید یا سوزش سر دل

استفراغ مکرر

تشخیص بیماری های دندان و دهان

مراجعه به دندانپزشک هر 6 ماه یک بار برای حفظ سلامت دهان ضروری است. در هنگام معاینه دندانپزشکی می توان بیشتر مشکلات دندان و دهان را تشخیص داد زیرا موارد زیر در ویزیت اولیه مورد بررسی قرار میگیرد:

سلامت دندان

وضعیت دهان

گلو

زبان

گونه ها

فک

گردن

دندانپزشک شما ممکن است با کمک ابزارهای مختلف دندان های شما را لمس کند یا تراش دهد تا در تشخیص کمک کند. ممکن است یک تکنسین در مطب دندانپزشک با استفاده از اشعه ایکس سلامت دهان شما را بررسی و از هر دندان تصویری تهیه کند. اگر باردار هستید حتما به دندانپزشک خود بگویید زیرا در دروان بارداری نباید در معرض اشعه ایکس قرار بگیرید.

 

ارتباط بین سلامت دهان و دندان و سلامت عمومی

مبحث سلامت دهان در سال های اخیر اهمیت یافته است زیرا محققان ارتباطی بین کاهش سلامت دهان و بروز بیماری های اساسی کشف کرده اند. به نظر می رسد که دهان سالم می تواند به شما در حفظ سلامت بدن کمک کند. در واقع باکتری های دهان و التهابات آن ممکن است با موارد زیر همراه باشد:

بیماری قلبی

آندوکاردیت یا التهاب غشای قلب

تولد زودرس

وزن کم، هنگام تولد

باکتری ها می توانند از حفره دهان به جریان خون منتقل شده و باعث آندوکاردیت عفونی شوند. آندوکاردیت عفونی یک عفونت تهدید کننده دریچه های قلب شما است. دندانپزشک ممکن است به شما پیشنهاد کند آنتی بیوتیک را به عنوان یک اقدام پیشگیرانه قبل از انجام هرگونه عمل دندانپزشکی که می تواند باکتریها را در دهان شما جا به جا کند، استفاده کنید.

در پایان برای حفظ سلامت دهان بهتر است روزی دو بار مسواک زده و از نخ دندان استفاده کنید، علاوه بر این استفاده از فلوراید و چکاپ های منظم فصلی را فراموش نکنید.

0 دیدگاه

  • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه