نکاتی درباره عمل جراحی لوزه

 

عمل جراحی لوزه فرآیند برداشتن لوزه ها از پشت گلو است. ما در ادامه ی این مطلب قصد داریم در مورد خطرات و مزایای عمل جراحی لوزه و آنچه را که باید قبل، حین و بعد از این عمل انجام دهید اطلاعاتی به شما بدهیم.

لوزه چیست؟

لوزه ها توده هایی از بافت نرم هستند و بخشی از سیستم ایمنی بدنی ما محسوب می شوند. شما دو لوزه در دو طرف پشت گلوی خود دارید. به طور معمول می توانید لوزه های خود را با باز کردن دهان و  نگاه کردن در آینه مشاهده کنید. آنها دو توده گوشتی هستند که می توانید در کناره ها و پشت دهان مشاهده کنید. لوزه ها به دفاع از بدن در برابر عفونت کمک می کنند. با این حال از آنجا که روش های دیگری نیز برای مقابله بدن با عفونت وجود دارد لوزه ها واقعا برای ما حیاتی نیستند.

عمل جراحی لوزه چه مزایای دارد؟

لوزه ها معمولاً برای ما ایجاد اختلال می کنند در نتیجه در فرآیند عمل جراحی لوزه برداشته می شوند. دلایل عمده خارج کردن لوزه ها عبارتند از:

حملات مکرر عفونت لوزه ها که با عنوان التهاب لوزه شناخته می شود. اگر دچار التهاب لوزه به صورت مکرر یا شدید هستید برداشتن لوزه ها این مشکل را برطرف می کند. البته باید بدانید عمل جراحی لوزه شما را از گلو درد و سایر عفونت های گلو مصون نمی کند.

برطرف کردن مشکل آبسه های مکرر در اطراف لوزه که کوینزی نامیده می شوند. لوزه ها گاهی مانع نفس کشیدن راحت شما می شوند و یا خوابیدن و غذا خوردن را برای دشوار می کنند. به عنوان مثال اگر شما به بیماری آپنه انسدادی در خواب مبتلا هستید عمل جراحی لوزه می تواند برای شما مفید باشد.

خطرات عمل جراحی لوزه چیست؟

عمل جراحی لوزه یک عمل ساده است که معمولا بسیار بی خطر و ایمن است. با این حال هر عملی دارای برخی خطرات است. در بعضی موارد ممکن است مشکلات یا عوارضی رخ دهد. خطرات جراحی لوزه شامل موارد زیر است:

خطر بیهوشی

بیهوشی عمومی برای عمل لوزه مورد نیاز است و همیشه ممکن است برای فرد بیمار خطراتی به همراه داشته باشد.

خون ریزی

هر عملی که در آن بافت ها برداشته می شوند مقداری خونریزی وجود دارد. البته معمولا خونریزی در زمان عمل متوقف می شود اما گاهی اوقات خونریزی ممکن است در چند ساعت یا چند روز بعد دوباره شروع شود. گاهی اوقات این خونریزی می تواند به حدی شدید باشد که برای کنترل آن نیاز به یک عمل جراحی دیگر خواهد بود.

عفونت

ناحیه گلو مستعد عفونت پس از عمل است. برای جلوگیری از این مشکل اغلب آنتی بیوتیک های قوی در دوران نقاهت تجویز می شود.

درد

بعد از عمل جراحی لوزه ممکن است یک یا دو هفته درد داشته باشید. در بعضی از افراد این درد ممکن است شدید باشد. به طور معمول برای شما مسکن تجویز می شود که بعد از عمل و هنگام رفتن به خانه استفاده کنید.

آسیب به دندان ها یا فک

گاهی اوقات ممکن است در حین عمل جراحی لوزه دندان ها به طور تصادفی آسیب ببیند زیرا همه ابزارهای جراحی در دهان بسیار نزدیک به دندان ها خواهند بود. در بعضی موارد نیز ممکن است به دنبال کشیده شدن فک در حین عمل درد و کوفتگی در ناحیه ی گردن و فک وجود داشته باشد.

عمل جراحی لوزه

قبل از عمل جراحی لوزه چه اتفاقی می افتد؟

بیمارستان اطلاعاتی را برای شما یا کودک شما قبل از عمل فراهم می کند. بیمارستان های مختلف کمی متفاوت عمل می کنند. با این حال باید دقیقاً به شما گفته شود که چه اتفاقی خواهد افتاد و یک بروشور به شما داده شود تا بخوانید. قبل از اینکه فرم رضایت نامه را امضا کنید تا با عمل برای شما یا برای فرزندتان موافقت کنید مطمئن شوید که تمام سوالات خود را پرسیده اید. شما باید از خطرات و مزایا و آنچه در حین و بعد از عمل جراحی لوزه اتفاق خواهد افتاد آگاه باشید. هرگونه نگرانی که دارید را بیان کنید. فقط در صورت رضایت از ادامه کار، فرم رضایت نامه را امضا کنید.

متخصص بیهوشی شما را می بیند و نحوه عملکرد ماده بیهوشی را برای شما توضیح می دهد. سپس سلامت عمومی شما یا فرزند شما را بررسی کرده و معاینه ای انجام می دهد و در بعضی موارد آزمایشات بعدی را ترتیب می دهد. این کارها به منظور بررسی این است که شما یا فرزندتان از نظر جسمانی برای بیهوشی آماده هستید یا خیر.

به طور معمول شما از حدود شش ساعت قبل از زمان عمل اجازه ی خوردن یا نوشیدن را ندارید و معمولا می توانید حداکثر تا دو ساعت قبل از عمل آب بنوشید.

در حین عمل جراحی لوزه چه اتفاقی می افتد؟

این عمل معمولاً حدود نیم ساعت طول می کشد. در حالی که شما با بیهوشی عمومی عمیقا در خواب هستید لوزه ها برداشته می شوند. این عمل را می توان از چند طریق انجام داد.

1. جراحی فولاد سرد

این روش متداول ترین روش عمل جراحی لوزه است. لوزه ها با چاقو جراحی به صورت فیزیکی بریده می شوند. خونریزی با اعمال فشار یا انتقال گرما (دیاترمی) متوقف می شود.

2. دیاترمی

یک پروب حرارتی به نام پروب دیاترمی بر روی لوزه ها اعمال می شود. این کار باعث از بین رفتن بافت و رگ های خونی می شود تا خونریزی متوقف شود.

3. کوبلاسیون (فرسایش فرکانس رادیویی)

این روش به روش دیاترمی کار می کند اما در آن از درجه حرارت پایین تری استفاده می شود.

4. لیزر و امواج فراصوت

از امواج پرانرژی برای بریدن لوزه ها و مهر و موم کردن رگ های خونی استفاده می شود.

بعد از عمل جراحی لوزه چه اتفاقی می افتد؟

شما در اتاق بهبودی از خواب بیدار خواهید شد و باید برای تحت نظر گرفتن چند ساعت در بیمارستان بمانید. معمولا می توانید همان روز یا روز بعد به خانه بروید.

بعد از عمل لوزه گلو درد بسیار طبیعی است. همچنین ممکن است درد در گوش به دلیل نحوه اتصال اعصاب احساس شود. مسکن های معمولی بخورید تا زمانی که درد شما آرام شود. اگر فرزندتان تحت عمل جراحی قرار گرفته است حداقل چهار یا شش روز به طور منظم به او مسکن دهید. مسکن ها احتمالاً به مدت یک تا دو هفته مورد نیاز خواهند بود.

0 دیدگاه

  • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه