مسواک زدن کودک و اهمیت آن در سلامتی دهان کودک

شاید تعجب کنید که چرا باید برای مسواک زدن دندان های شیری موقت کودکان که به زودی با دندان های دائمی جایگزین می شوند تلاش کرد. اما مراقبت خوب از دندان های کودک در سال های اول زندگی بسیار ضروری است. نه تنها به این دلیل که باعث ایجاد عادت های خوب در او می شود بلکه در ابتدای راه به تضمین یک عمر سلامت دندان کمک می کند در نتیجه مسواک زدن کودک یک کار واجب و ضروری است که باید در سال های اولیه به او بیاموزید.

چرا مسواک زدن کودک مهم است؟

دندان های شیری خراب می شوند و می توانند در روند تغذیه خوب، رشد، سلامت جسمی و گفتار کودکان اختلال ایجاد کنند. اگر دندان های شیری پوسیده و افتاده باشند جای مناسبی برای دندان های آینده وجود نخواهد داشت و همین باعث می شود دندان های دائمی کج شوند. علاوه بر این همه ی دندان های شیری جانشین دائمی ندارند. مواردی وجود دارد که ممکن است دندان شیری مادام العمر در دهان فرد باشد در نتیجه مهم است که از سال های اول کودکی و در واقع نوزادی به کودک خود مسواک زدن را بیاموزید.

چه موقع  کودک باید مسواک زدن را شروع کند؟

بیش از 30 درصد کودکانی که به کودکستان می روند پوسیدگی دندان دارند. پوسیدگی دندان نسبت یک مشکل شایع در کودکان است بنابراین  باید سعی کنید تا بهترین کار را برای فرزندان خود انجام دهید و از دندان های او در سنین نوزادی مراقبت کنید. اولین گام در راه مبارزه با پوسیدگی دندان تمرین کردن و آموزش دادن عادت خوب مسواک زدن است. در واقع دندان های نوزادی یا اصطلاحا شیری نقش یک راهنما را برای دندان های دائمی بزرگسالی ایفا می کنند و مهم است که سلامت آنها را حفظ کنید.

مسواک زدن کودک می تواند به محض این که اولین دندان ها لثه ها را سوراخ کرد شروع شود. با استفاده از یک انگشت تمیز و مرطوب، یک گاز استریل یا یک برس انگشتی اولین دندان ها و جلوی زبان کودک را به را به آرامی تمیز کنید بخصوص در زمان بعد از غذا و قبل از خواب. هنگامی که دندان های آسیاب عقب کودک در حدود18 ماهگی در آمدند می توانید از مسواک کودک با فرچه نایلونی نرم استفاده کنید. در این مرحله به آرامی دو طرف داخلی و خارجی دندان ها را روزی دو بار مسواک بزنید. اگر به شما اجازه داد بد نیست زبان او را نیز تمیز کنید تا آن دسته از باکتری ها را که موجب بوی بد دهان می شوند از روی آن بردارید.

دندانپزشکان فعال در حوزه ی کودکان ترجیح می دهند از مسواک های مرطوب با آب و کمی از یک خمیر دندان حاوی فلوراید به اندازه دانه برنج استفاده کنید. مسواک کودک باید بسیار نرم باشند. مسواک هایی که لبه های آنها در اثر استفاده خشن شده اند را استفاده نکنید. در واقع اگر بیش از دو تا چهار ماه از عمر آنها مسواک فرزند شما گذشته است باید آن را کنار بگذارید زیرا باکتری های دهان می توانند در آن ماندگار شوند.

مسواک کودک بی بی لند برای سنین 3 تا 5 سال دارای درپوش

مسواک کودک بی بی لند برای سنین 0 تا 2 سال دارای درپوش

 آیا باید لثه های کودک را مسواک زد؟

دندانپزشکان اطفال توصیه می کنند در هنگام مسواک زدن کودک، لثه ها را نیز بعد از شیر دادن تمیز کنید. انجام این کار به مبارزه با رشد باکتری ها کمک می کند و سلامت دهان و دندان کودک را افزایش می دهد. به جای تمیز کردن لثه های کودک با مسواک یک پارچه نرم و مرطوب یا حتی یک برس انگشتی لاستیکی یا سیلیکونی را امتحان کنید.

مسواک زدن کودک

 

 

ژل لثه دنتی کید کودکان باریج اسانس 5 گرم

آیا نوزادان می توانند از خمیر دندانهای حاوی فلوراید استفاده کنند؟

آكادمی دندانپزشکی كودكان آمریكا (AAPD) توصیه می كند به جای صبر كردن تا سن 2 سالگی همانطور كه ​​قبلاً توصیه شده است استفاده از همان ابتدا دندان کودک خود را مسواک و یا با استفاده از دست و گاز استریل آنها را تمیز کنید. شما می توانید از خمیر دندان به اندازه دانه برنج برای کودک خردسال یا نوپای خود استفاده کنید و از 3 سالگی به بعد اندازه خمیردندان مصرفی را به ابعاد یک نخود تغییر دهید. اگر در زمان مسواک زدن کودک مقداری از خمیردندان را قورت داد نگران نباشید، با مقدار کم کودک شما هیچ صدمه ای نخواهد دید.

با شروع سال دوم می توانید به کودک نوپای خود بیاموزید که بعد از مسواک زدن تف کند. کودک نوپای شما احتمالاً می خواهد دست خود را در مسواک زدن امتحان کند. به او اجازه دهید این کار را امتحان کند اما بهتر است مطمئن شوید که قبل از خواب با تمیز کردن دقیق تر توسط خودتان این کار انجام شده است. برای تشویق علاقه او به مسواک زدن یک برس سرگرم کننده با شخصیت مورد علاقه و رنگ روشن را امتحان کنید. همچنین به او اجازه دهید مراقبت از دندان های شما را به خوبی مشاهده کند بنابراین یاد می گیرد که تمیز نگه داشتن آن برای همه در زندگی یک عادت روزمره است.

اگر کودک از مسواک زدن متنفر است چه باید کرد؟

متأسفانه هر نوزادی دوست ندارد دندان هایش تمیز شود زیرا معمولا هنگامی که کودک دندان در می آورد لثه های او دردناک و حساس هستند و ممکن است به این کار مقاومت نشان دهد. اما از آن جایی که اهمیت مسواک زدن کودک را نمی توان نادیده گرفت بهتر است روش های مختلفی را امتحان کنید.

راحت پیش بروید

لثه های کودک حساس هستند بنابراین اگر به نظر می رسد واقعا دوست ندارد از یک برس مسواک برای شستشوی دهان خود استفاده کند می توانید در ابتدا یک شتسشوی نرم و لمس ملایم را امتحان کنید.

ترانه بخوانید

برای بعضی از نوزادان کمی حواس پرتی تمام چیزی است که باعث می شود مسواک زدن را دوست داشته باشند. شما می توانید هنگام مسواک زدن کودک آهنگ دلخواه خود را بخوانید یا با او حرف بزنید.

به او نشان دهید که چگونه این کار انجام می شود

دیدن مسواک زدن مادر یا پدر و لذت بردن از آن باعث می شود این کار یک بازی جالب به نظر برسد. شما می توانید در ابتدا نوبتی مسواک بزنید و این فرآیند را برای او سرگرم کننده کنید.

بگذارید بازی کند

کودک شما احتمالاً درباره مسواک زدن کنجکاو خواهد شد. با اجازه دادن به او برای نگه مسواک و بررسی شرایط او را تشویق کنید. در واقع اگر مسواک زدن را تبدیل به یک بازی بامزه کنید خواهید دید پس از مدتی او از این کار استقبال می کند.

0 دیدگاه

  • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه