قرص فاموتیدین برای چیست؟

بررسی سوال قرص فاموتیدین برای چیست و آشنایی با آن ابعاد مختلفی دارد. از قرص فاموتیدین برای درمان زخم معده و روده و جلوگیری از بازگشت زخم روده پس از بهبودی استفاده می شود. این دارو همچنین برای درمان برخی مشکلات معده و مری مانند ازوفاژیت فرسایشی، بیماری ریفلاکس معده و مری و سندرم زولینگر نیز استفاده می شود. قرص فاموتیدین با کاهش اسیدی که معده ایجاد می کند، کار می کند و علائمی مانند سرفه های مداوم، درد معده، سوزش معده و مشکل در بلع را تسکین می دهد. فاموتیدین به گروهی از داروها معروف است که به عنوان مسدود کننده های H2 شناخته می شوند. این دارو بدون نسخه نیز در دسترس است و برای جلوگیری و معالجه دل درد و سایر علائم ناشی از اسید زیاد در معده و سوهاضمه اسیدی استفاده می شود. اگر این دارو را برای خود درمانی مصرف می کنید مهم است که دستورالعمل های روی بسته بندی سازنده را به دقت بخوانید تا بدانید چه موقع باید به پزشک مراجعه کنید.

نحوه مصرف قرص فاموتیدین

در پاراگراف بالا متوجه شدیم که قرص فاموتیدین برای چیست، در ادامه قصد داریم به نحوه ی مصرف آن بپردازیم. این دارو را باید به صورت دستورالعمل پزشک از طریق دهان با غذا یا بدون آن معمولا یک یا دو بار در روز مصرف کنید. اگر این دارو را یک بار در روز مصرف می کنید بهتر است درست قبل از خواب مصرف شود.

دوز و طول درمان بر اساس شرایط پزشکی و پاسخ شما به درمان است. در کودکان دوز قرص فاموتیدین ممکن است بر اساس وزن بدن آنها تعیین شود. شما ممکن است داروهای دیگری به عنوان مثال آنتی اسیدها را برای شرایط خود طبق توصیه پزشک مصرف کنید در نتیجه برای مصرف قرص فاموتیدین  بهتر است طبق دستورالعمل های پزشک خود رفتار کنید.

این دارو را باید به طور منظم مصرف کنید تا بیشترین نتیجه را از آن بگیرید. برای برای اثرگذاری بیشتر بهتر است هر روز آن را در همان ساعت مقرر مصرف کنید. قرص فاموتیدین را خودسرانه بیشتر یا کمتر از میزان تجویز پزشک مصرف نکنید. مصرف این دارو را بدون تأیید پزشک قطع نکنید زیرا این امر ممکن است بهبود زخم معده را به تأخیر بیندازد.

اگر از فاموتیدین بدون نسخه برای درمان سوهاضمه اسید یا سوزش معده استفاده می کنید در صورت لزوم 1 قرص خوراکی با یک لیوان آب بخورید. برای جلوگیری از سوزش معده 60 دقیقه قبل از خوردن غذا یا نوشیدن نوشیدنی هایی که باعث سوزش معده می شوند 1 قرص با یک لیوان آب میل کنید. در طول 24 ساعت بیش از 2 قرص استفاده نکنید مگر اینکه توسط پزشک شما تجویز شده باشد. بیش از 14 روز پشت سر هم بدون مشورت با پزشک این قرص را مصرف نکنید و در صورت عدم بهبودی یا بدتر شدن به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی قرص فاموتیدین

برای اینکه پاسخ دقیقی به سوال قرص فاموتیدین برای چیست بدهیم بررسی عوارض جانبی مصرف آن نیز واجب است. سردرد، یبوست یا اسهال ممکن است در اثر مصرف این قرص رخ دهد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض بهتر است سریعا به پزشک مراجعه کنید. اگر نظر پزشک شما بر این بوده است که با توجه به شرایط از این قرص استفاده کنید یعنی تشخیص داده است سود مصرف آن نسبت به عوارض جانبی احتمالی آن بیشتر است در نتیجه نگران نباشید. به علاوه بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می کنند عوارض جانبی جدی ندارند.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی از جمله کبودی، خونریزی بی دلیل، علائم عفونت مانند گلودرد که برطرف نمی شود، تب و لرز، تغییرات ذهنی و خلقی مانند بی قراری، گیجی، افسردگی، و توهم بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید. در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی بسیار جدی از جمله تغییر در ضربات قلب، سرگیجه شدید، غش و تشنج بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی از جمله بثورات پوستی، خارش، تورم به خصوص در صورت، زبان و گلو، سرگیجه شدید و مشکل تنفس فورا به درمانگاه بروید.

موارد احتیاط مصرف قرص فاموتیدین

برای اینکه پاسخ دقیق تری به قرص فاموتیدین برای چیست بدهیم بد نیست اندکی در مورد موارد احتیاط مصرف آن صحبت کنیم. قبل از مصرف فاموتیدین ​​اگر به آن آلرژی یا به سایر مسدود کننده های H2 مانند سایمتیدین و ​​رانیتیدین دارید به پزشک خود بگویید. اگر به طور کلی به چیزی آلرژی دارید به پزشک خود قبل از مصرف اطلاع دهید زیرا این محصول ممکن است حاوی مواد غیرفعال باشد که می تواند باعث واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات شود.

قبل از استفاده از این دارو سابقه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز اطلاع دهید خصوصا اگر مشکلات سیستم ایمنی بدن، مشکلات کلیوی، مشکلات کبدی، مشکلات ریوی به عنوان مثال آسم، بیماری انسدادی مزمن ریوی و سایر مشکلات معده را دارید.

برخی از علائم مصرف قرص فاموتیدین ممکن است در واقع نشانه هایی از یک بیماری جدی تر باشد. در صورت داشتن دل درد همراه با سبکی سر، تعریق، سرگیجه، درد در قفسه سینه، فک، بازو، شانه به ویژه با تنگی نفس، تعریق غیرمعمول و کاهش وزن غیرقابل توجیه، بهتر است بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. علاوه بر این قبل از مصرف قرص فاموتیدین در صورت داشتن هر یک از این علائم بیماری جدی فوراً به پزشک مراجعه کنید: مشکل یا درد در زمان بلعیدن غذا، استفراغ خونی، مدفوع خونی یا سیاه، سوزش سر دل برای بیش از 3 ماه، درد مکرر قفسه سینه، خس خس مکرر سینه به خصوص با سوزش معده، حالت تهوع و درد معده.

از قرص فاموتیدین برای معالجه کودکان زیر 12 سال استفاده نکنید مگر اینکه توسط پزشک دستور داده شود. افراد مسن ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو به ویژه تغییرات ذهنی و خلقی مانند گیجی، تشنج یا خستگی غیرمعمول حساسیت بیشتری نشان دهند. فاموتیدین فقط در مواردی که به وضوح در دوران بارداری مورد نیاز باشد باید استفاده شود. این دارو به شیر مادر منتقل می شود در نتیجه بهتر است قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

0 دیدگاه

  • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه