آنچه باید در مورد قرص ضد بارداری بدانید

قرص های ترکیبی ضد بارداری داروهای پیشگیری از بارداری خوراکی هستند که حاوی استروژن و پروژسترون اند و باعث می شوند تخمدان شما تخمک آزاد نکند. علاوه بر این قرص ضد بارداری باعث تغییراتی در مخاط دهانه رحم و پوشش رحم (آندومتر) می شوند تا اسپرم به تخمک متصل نشود. انواع مختلف قرص های ضد بارداری ترکیبی حاوی دوزهای مختلف استروژن و پروژستین هستند. قرص های مختلف با دوز مختلف را می توانید به صورت مداوم یا دوره ای استفاده کنید و می توانید با استفاده از آنها تعداد دفعات سیکل ماهانه ی خود را در طول یکسال کاهش دهید.

اهمیت استفاده از قرص ضد بارداری

قرص ضد بارداری یکی از قابل اطمینان ترین روش های پیشگیری از بارداری است که به راحتی استفاده می شود.علاوه بر این شرایط باروری و حالت طبیعی بدن تقریبا بلافاصله پس از قطع قرص به حالت اول برمی گردد.

از دیگر مزایای این قرص ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کاهش خطر سرطان تخمدان و آندومتر، حاملگی خارج رحمی، کیست تخمدان ، بیماری خوش خیم پستان

بهبود آکنه

کاهش تولید آندروژن ناشی از سندرم تخمدان پلی کیستیک

کاهش خونریزی شدید قاعدگی به دلیل فیبروم رحم و دلایل دیگر و همچنین کاهش کم خونی فقر آهن مربوط به آن

بهبود سندرم قبل از قاعدگی (PMS) پریودهای کوتاه تر، سبک تر و قابل پیش بینی تر و کمتر

کنترل بهتر چرخه ماهانه و کاهش گرگرفتگی برای خانم های نزدیک به سن یائسگی

قرص ضد بارداری

انواع قرص های ضد بارداری

قرص ضد بارداری در مخلوط های مختلفی از قرص های فعال و غیرفعال وجود دارند از جمله: بسته معمولی رایج ترین نوع آن شامل 21 قرص فعال و هفت قرص غیرفعال است. البته بسته های 24 قرص فعال و چهار قرص غیرفعال نیز موجود است. شما هر روز قرص می خورید و با اتمام آخرین قرص (هر 28 روز) بسته جدیدی را شروع می کنید. خونریزی هر ماه در زمانی که چهار یا هفت قرص غیر فعال آخر را می خورید اتفاق می افتد. قرص ضد بارداری با دوز مداوم یا چرخه طولانی معمولا حاوی 84 قرص فعال و هفت قرص غیرفعال است. در طول هفت روزی که قرص های غیرفعال می خورید خونریزی اتفاق می افتد که به طور تقریبی معمولا فقط چهار بار در سال است. یک مدل قرص ضد بارداری 365 روزه نیز موجود است. شما این قرص را هر روز در یک زمان مشخص می خورید. با استفاده از این قرص ها چرخه ی قاعدگی به طور کلی متوقف می شود. قرص های ترکیبی بر اساس ثابت یا متفاوت بودن دوز هورمون ها دسته بندی می شوند:

تک فازی هر قرص فعال حاوی مقدار استروژن یا پروژستین است.

دو فازی قرص های فعال حاوی دو ترکیب استروژن و پروژستین هستند.

سه فازی قرص های فعال حاوی سه ترکیب استروژن و پروژستین هستند.

در بعضی از انواع این قرص ها محتوای پروژستین افزایش می یابد. در سایر قرص ها دوز پروژستین ثابت باقی می ماند و محتوای استروژن افزایش می یابد. قرص های با دوز مداوم و چرخه طولانی ممکن است مزایای زیر را برای شما داشته باشد: پیشگیری و درمان خونریزی بیش از حد مربوط به فیبروم رحم پیشگیری از میگرن قاعدگی کاهش عوارض مرتبط با قاعدگی از جمله تشنج تسکین درد ناشی از آندومتریوز

قرص ضد بارداری برای چه کسانی مناسب نیست؟

با این حال قرص ضد بارداری برای همه مناسب نیست و اگر شرایط زیر را دارید بهتر است در مصرف آن احتیاط کرده و برای پیدا کردن یک روش جایگزین با پزشک خود مشورت کنید. اگر در ماه اول شیردهی هستید بیشتر از 35 سال دارید و سیگار می کشید فشار خون بالا دارید سابقه ترومبوز ورید عمقی یا آمبولی ریه دارید سابقه سکته مغزی یا بیماری قلبی دارید سابقه سرطان پستان دارید میگرن مزمن دارید عوارض مربوط به دیابت مانند نفروپاتی، رتینوپاتی یا نوروپاتی دارید بیماری کبدی دارید خونریزی رحمی بدون دلیل دارید به دلیل جراحی بزرگ برای مدت طولانی بی تحرک هستید

عوارض مصرف قرص ضد بارداری

تخمین زده می شود از هر 100 زنی که قرص ضد بارداری مصرف می کنند 9 نفر در سال اول استفاده باردار می شوند. البته این قرص ها اگر به طور دقیق بر اساس دستورالعمل استفاده شوند میزان بارداری هر در هر سال کمتر از 1 نفر در 100 زن خواهد بود. اگرچه مصرف قرص ضد بارداری در اوایل بارداری خطر نقص مادرزادی را برای جنین افزایش نمی دهد اما بهتر است به محض این که مطمئن شدید باردار هستید مصرف آنها را قطع کنید. قرص های ضد بارداری شما را در برابر عفونت های مقاربتی محافظت نمی کند و می توانند عوارض جانبی زیر را برای شما به همراه داشته باشند: خونریزی یا لکه بینی، بیشتر در قرص های با دوز مداوم یا چرخه طولانی رخ می دهد افزایش حساسیت پستان ها فشار خون بالا سردرد حالت تهوع نفخ شکم برخی از عوارض جانبی از جمله حالت تهوع، سردرد، حساسیت و خونریزی چشمگیر ممکن است با ادامه استفاده و به مرور کاهش یابند. اما عوارض دیگری وجود دارد که ممکن است به ندرت اتفاق بیفتد اما جدی تر هستند و نیاز است در صورت بروز چنین علائمی به پزشک مراجعه کنید.

لخته شدن خون در پاها

حملات قلبی و سکته مغزی به خصوص اگر سیگار می کشید

اختلالات کبدی

بیماری کیسه صفرا

درد شکم

احساس توده در پستان

درد قفسه سینه

افسردگی

مشکل صحبت کردن

مشکلات چشمی مانند تاری یا دو بینی یا از دست دادن بینایی

غش کردن

تغییر رنگ پوست به رنگ زرد

سردردهای جدید یا شدیدتر از گذشته

تشنج بثورات پوستی آلرژیک شدید

درد یا تورم پا

نوسانات شدید خلقی

نحوه استفاده از قرص ضد بارداری

می توانید مصرف قرص ضد بارداری را هر روز از ماه که می خواهید شروع کنید اما حتما در رابطه های جنسی خود تا 7 روز اول از روش های دیگر ضد بارداری مانند کاندوم نیز استفاده کنید. با پرستار یا پزشک خود در مورد بهترین زمان برای شروع مصرف قرص صحبت کنید. بهتر است قرص ضد بارداری را هر روز در زمان مشخصی مصرف کنید اما اگر یک وعده آن را فراموش کردید در اولین فرصت آن را مصرف کنید. اگر نزدیک به وعده ی بعدی بودید دیگر نیاز نیست قرصی که فراموش کرده اید را بخورید.

مقالات مرتبط:

معرفی قرص ال دی

چه عواملی بر سلامت جنین تاثیر می گذارد

0 دیدگاه

  • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه