معرفی بزرگترین شرکت های داروسازی جهان

انتظار می رود صنعت داروسازی جهانی شاهد رشد مثبتی باشد زیرا بزرگترین شرکت های داروسازی جهان در صف مقدم مبارزه با COVID-19 هستند. کرونا یکی از مهمترین و بزرگترین چالش هایی بود که فعالان حوزه ی بهداشت و درمان را در یک سال گذشته درگیر خود کرد و ما امیدواریم با همکاری گروهی از بزرگترین شرکت های داروسازی جهان به زودی درمان قطعی کرونا کشف و به صورت عمومی در اختیار مردم در سراسر جهان قرار گیرد. در همین راستا ما لیستی از بزرگترین شرکت های داروسازی جهان تهیه کرده ایم تا اندکی با بزرگان این صنعت که سرنوشت سلامت جهان را در دست دارند آشنا شوید.

1. شرکت دارویی جانسون و جانسون (Johnson & Johnson)

اولین نام در لیست بزرگترین شرکت های داروسازی جهان شرکت دارویی Johnson & Johnson است که به طور تقریبی 56.1 میلیارد دلار ارزش دارد. این شرکت در حال حاضر از طریق فناوری Ad26® vector و پلتفرم تولید PER.C6® در تلاش برای تولید واکسن COVID-19 است و در تولید واکسن موثر برای مبارزه با بیماری COVID-19 نقش مهمی دارد. طی یک سال گذشته بخش سلامت مصرف کنندگان جانسون و جانسون (J&J) افزایش 0.3 درصدی را نشان می دهد که عمده فروش آن در بازار ایالات متحده همراه با خرید و واگذاری بوده است که تأثیر مثبت 1.6٪ در رشد فروش را نشان می دهد.

واکسن تولید شده در شرکت دارویی جانسون و جانسون در مارس سال 2020 موثر اعلام شد و در ژوئن سال 2020 در مرحله پیش تولید قرار گرفت. آزمایشات بالینی در سپتامبر سال 2020 آغاز شد و بر اساس نتایج، اولین دسته از واکسن تولید شده در این شرکت در سه ماهه اول سال 2021 برای استفاده اضطراری در دسترس مردم قرار خواهد گرفت.

2. شرکت دارویی فایرز (Pfizer)

نام شرکت دارویی Pfizer در چند ماهه گذشته به حدی شنیده شده است که احتمالا شما این شرکت را در صدر لیست بزرگترین شرکت های داروسازی جهان تصور می کردید. این شرکت با ارزش تقریبی 51.75 میلیارد دلار در سال گذشته در ایالات متحده بیش از 46٪ فروش داشته است. فروش فایرز در سه ماهه اول سال 2020 تحت تأثیر محدودیت های کرونا و کاهش ویزیت بیماران بسیار کاهش یافت. اما این شرکت با سرمایه گذاری 500 میلیون دلار در زمینه تحقیق و توسعه برای تولید محصولات ضد عفونی و واکسن COVID-19 موفق به جبران این ضررهای مالی شد. آزمایشات فاز 2b / 3 واکسن کرونا فیرز در ژوئیه 2020 آغاز شد و در حال حاضر واکسن تولید شده این شرکت از نظر تاثیرگذاری مورد تایید سازمان بهداشت جهانی قرار گرفته است.

3. شرکت دارویی روشه (Roche)

شرکت دارویی روشه با ارزش 49.23 میلیارد دلار سومین شرکت معتبر در لیست بزرگترین شرکت های داروسازی جهان است. درآمد حاصل از بخش دارویی Roche نسبت به سال گذشته 11٪ افزایش یافته است که ناشی از فروش داروهای جدید از جمله Ocrevus ، Hemlibra ، Tecentriq و Perjeta است. Tecentriq در بخش سرطان شناسی و Actemra / RoActemra و Esbriet در ایمونولوژی نیز علیرغم عملکرد منفی در اروپا و ژاپن به میزان قابل توجهی در افزایش درآمد شرکت سهیم بودند. پیش بینی می شود همه گیری COVID-19 تأثیر مثبتی بر فروش Roche داشته باشد. داروهای آنکولوژی شرکت Actemra / RoActemra در آزمایشات فاز سه بالینی در حال بررسی هستند تا ایمنی و اثر بخشی آنها در درمان ذات الریه شدید ناشی از COVID-19 مشخص شود. بر اساس نتایج برنامه ریزی شده است که ظرفیت تولید این داروها افزایش یابد.

4. شرکت دارویی نوارتیس (Novartis)

چهارمین نام در لیست بزرگترین شرکت های داروسازی جهان Novartis است که بیش از 47 میلیارد دلار ارزش دارد. Novartis برای فعالیتهای تحقیق و توسعه COVID-19 با چندین سازمان همکاری کرده است و در سال 2019 بیش از 6 درصد رشد سهام داشته است. عمده درآمد این شرکت از بازارهای مستقر در ایالات متحده، کانادا، اروپای غربی، ژاپن، استرالیا و نیوزیلند تأمین می شود.

5. شرکت دارویی مرک (Merck & Co)

Merck & Co پنجمین نام در لیست بزرگترین شرکت های داروسازی جهان است. Merck & Co از افزایش 11 درصدی درآمد سالانه خود ناشی از فروش داروهای انکولوژی، واکسن های بهداشتی و محصولات بهداشت حیوانات خبر داده است. فروش این شرکت در چین 47٪ رشد داشته است که توسط شرکت های Keytruda و Gardasil / Gardasil 9 انجام شده است. به دلیل شرایط نامساعد ایجاد شده همه گیری COVID-19 انتظار می رود در سال 2022 درآمد این شرکت به 2.1 میلیارد دلار برسد. Merck & Co آزمایش واکسن COVID-19 خود را در سپتامبر 2020 آغاز کرد.

6. شرکت دارویی گلاکسو (GlaxoSmithKline)

شرکت دارویی GlaxoSmithKline با ارزش بیش از 44 میلیارد دلار ششمین شرکت دارویی در لیست بزرگترین شرکت های داروسازی جهان است. این شرکت واحد مراقبت های بهداشتی مصرف کننده ی خود را با واحد Pfizer در آگوست 2019 ادغام کرد. رشد 10٪ درآمد سالانه GSK در سال 2019 با افزایش فروش محصولات دارویی و واکسن های آن به ویژه Shingrix، واکسن زونا، داروهای تنفسی مانند Trelegy و Nucala و داروهای HIV Dovato و Juluca صورت گرفت.

7. شرکت دارویی سانوفی (Sanofi)

شرکت دارویی Sanofi نیز با ارزش بیش از 40.46 میلیارد دلار یکی از بزرگترین شرکت های داروسازی جهان است. سانوفی انتظار دارد با وجود همه گیری COVID-19 کسب و کار خود را در سال 2021 به رشد بیشتری برساند. این شرکت برای تولید واکسن mRNA با Translate Bio همکاری می کند.

8. شرکت دارویی AbbVie

. شرکت دارویی AbbVie با ارزش 33 میلیارد دلار هشتمین رتبه در لیست بزرگترین شرکت های داروسازی جهان را دارد. AbbVie علی رغم رقابت با شبیه سازهای زیستی بر سر داروی مهم آرتریت روماتوئید Humira که 58 درصد از درآمد شرکت را تشکیل می دهد در سال 2019 افزایش 2.7 درصدی درآمد را ثبت کرده است. سایر محصولات شاخص این شرکت از جمله IMBRUVICA ، MAVYRET ، VENCLEXTA ، Lupron و Creon تقریباً 30٪ از درآمد شرکت را تشکیل می دهند.

9. شرکت دارویی Takeda

Takeda نهمین رتبه در لیست بزرگترین شرکت های داروسازی جهان را دارد. Takeda در سال 2019 56.9٪ افزایش درآمد سالانه را نشان می دهد که عمده آن ناشی از فروش محصولات حاصل از خرید Shire در ژانویه 2019 است. این خرید دامنه جغرافیایی شرکت را گسترش داده و حضور آن را در بازارهای دستگاه گوارش و علوم اعصاب تقویت کرده است.

10. هلدینگ داروسازی شانگهای (Shanghai Pharmaceuticals Holding)

این شرکت با ارزش 26.69 میلیارد دلار دهمین شرکت معتبر در لیست بزرگترین شرکت های داروسازی جهان است. البته در سال اخیر اقدامات انجام شده جهت پیشگیری بیماری COVID-19 بر درآمد شرکت تأثیر گذاشته است. بخش های تجاری برای تأمین مواد اولیه با کمبود نیرو با مشکلاتی روبرو شدند. این شرکت در پاسخ به نیازهای ناشی از همه گیری COVID-19 تولید چندین داروی ضد ویروس، آنتی بیوتیز، تنظیم سیستم ایمنی را افزایش داد.

 

0 دیدگاه

  • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه