نکاتی که باید برای حفظ سلامت چشم کودکان بدانیم

چشم یکی از ارگان های حساس بدن است و این حساسیت در دوران کودکی چند برابر می شود. عدم توجه به بهداشت و سلامت چشم کودکان ممکن است در سال های بعد موجب بروز مشکلات جبران ناپذیری شود در نتیجه بهتر است از ابتدا نسبت به سلامت چشم کودک خود حساس و دقیق باشید. در ادامه ی این مطلب ما قصد داریم به بررسی نکاتی بپردازیم که باید برای حفظ سلامت چشم کودکان خود بدانید و بر اساس آنها عمل کنید.

سلامت چشم کودکان در دوران نوزادی

سیگار کشیدن می تواند به سلامت چشم کودکان آسیب برساند. سیگار کشیدن در دوران بارداری خطر زایمان زودرس را افزایش می دهد و ممکن است کودک شما را دچار مشکلات بینایی دائمی یا حتی کوری کند. سیگار کشیدن در دوران بارداری نیز منجر به افزایش پنج برابری خطر ابتلا به مننژیت باکتریایی در کودک می شود. مننژیت باکتریایی می تواند در نهایت باعث کاهش شدید بینایی شود.

در ماه های اول دید مرکزی کودک همچنان در حال رشد است. یک نوزاد تازه متولد شده می تواند ببیند اما آنها هنوز در حال ایجاد ارتباط بین شبکیه و مغز خود هستند. با رشد بینایی مرکزی کودک ممکن است تمرکز خود را بر روی اشیا متحرک در مقابل خود آغاز کند.

در سن 3 ماهگی چشم های کودک باید تمرکز کرده و اشیا را دنبال کند. در دو ماه اول زندگی ممکن است به نظر برسد که نگاه نوزاد متقاطع است یا به طرفین سرگردان می شود، این امر معمولا طبیعی است. با بهبود هماهنگی بینایی، چشمان کودک با هم کار می کنند تا یک چیز متحرک را به صورت متمرکز دنبال کنند. اگر تا 3 ماهگی به طور مداوم متوجه این تغییرات و پیشرفت نمی شوید بهتر است پزشک متخصص اطفال صحبت کنید.

در 5 ماهگی نوزادان سه بعدی می بینند. در این سن توانایی نوزادان در دستیابی به اشیا بهتر می شود زیرا می توانند ببینند که یک شی از آنها چقدر فاصله دارد. آنها در حال ادراک فاصله و ابعاد هستند. در این سن آنها حتی اگر فقط بخشی از یک شی را ببینند ممکن است بتوانند به یاد بیاورند که آن به صورت کامل چه شکلی است.

در حدود 9 ماهگی چشم نوزادان رنگ نهایی خود را پیدا می کند. رنگ چشم به مقدار و توزیع رنگدانه قهوه ای به نام ملانین در عنبیه بستگی دارد. در صورت ایجاد ملانین ممکن است چشم های رنگ روشن هنگام تولد تیره شوند. با این وجود غیر معمول نیست که در طول سه سال اول زندگی تغییرات جزئی در رنگ چشم مشاهده شود.

سلامت چشم کودکان نوپا

مراقب عدم انطباق باشید. ممکن است زمانی یک چشم که مستقیم به جلو نگاه می کند چشم دیگر به داخل، بیرون، بالا یا پایین چرخیده باشد. این حالت ممکن است نشانه ای از استرابیسموس باشد، یک مشکل بینایی که در حدود 4٪ از کودکان دچار آن می شوند. تلاش برای کسب توانایی تمرکز هر دو چشم بر روی یک شی به طور همزمان تا حدود 7 سالگی ادامه دارد.

سرخک را جدی بگیرید. سرخک علت اصلی نابینایی کودکان در سراسر جهان است. این ویروس از طرق مختلف می تواند به چشم و بینایی آسیب برساند. با ظهور موارد جدید این بیماری در جهان واکسینه شدن برای حفظ سلامت چشم کودکان بسیار مهم است.

کودکان نوپا را از محصولات شوینده و تمیز کننده دور نگه دارید. کودکان خردسال بیشتر از بزرگسالان در در معرض آسیب دیدگی ناشی از مواد شیمیایی قرار می گیرند. این آسیب ها بسیار خطرناک هستند زیرا می توانند به ساختارهای خارجی و داخلی چشم آسیب دائمی برسانند. اگر چشم کودک شما با مواد شیمیایی و شوینده برخورد داشته است سریعا آنها را با آب فراوان بشویید و به نزدیکترین بیمارستان برای شستشوی حرفه ای مراجعه کنید.

سلامت چشم کودکان

 سلامت چشم کودکان در سن مدرسه

بسیاری از کودکان در سن مدرسه به طور طبیعی دور بین هستند اما در بیشتر موارد نیازی به عینک ندارند. کودکان به طور کلی می توانند با متمرکز ساختن عضلات چشم خود برای دیدن نزدیک و دور کمک بگیرند. با افزایش سن چشمان کودکان بزرگ و کشیده می شود و دور بینی اغلب به صورت طبیعی بهبود می یابد. مشکل دور بینی در کودکان اگر قابل توجه باشد و اصلاح نشود می تواند منجر به استرابیسم و ​​آمبلیوپی یا چشم تنبل شود.

اگر کودک شما در مورد مشکلات بینایی خود صحبت نمی کند می توانید با بررسی این سه علامت نه چندان واضح از مشکلات بینایی او مطلع شده و برای برای حفظ سلامت چشم کودکان خود اقدام کنید :

1. از بین رفتن سریع علاقه به فعالیت هایی که نیاز به استفاده گسترده از چشم دارند.

2. از دست دادن توانایی  پیدا کردن سطر هنگام خواندن و عدم تمرکز بر متن.

3. چرخاندن سر برای دیدن چیزی که در مقابل آنها است.

اگر یک یا چند مورد از این علائم را در کودک خود مشاهده کردید بهتر است یک جلسه معاینه با چشم پزشک خود ترتیب دهید.

سلامت چشم کودکان در نوجوانی

آسیب دیدگی چشم شایع ترین علت نابینایی در کودکان است و ورزش هایی که در آن توپ پرتاب می شود دلیل اصلی آسیب دیدگی چشم در کودکان 14 سال به بالا است. استفاده از عینک و عینک آفتابی به طورمنظم می تواند در حفظ سلامت چشم کودکان شما موثر باشد اما محافظت کافی در برابر آسیب های چشمی مربوط به زمان ورزش را ندارند. با استفاده از عینک محافظ می توانید بیش از 90 درصد از آسیب های چشم کودکان را پیشگیری کنید. کودکان باید از محافظ های چشم ورزشی ساخته شده با لنزهای پلی کربنات برای بسکتبال، فوتبال، ورزش های دارای راکت، پینت بال و سایر فعالیت های با خطر آسیب دیدگی چشم استفاده کنند.

استفاده از لنزهای طبی و غیرطبی می تواند آنها را در معرض خطر بیشتری دهد که در نهایت باعث اختلال در بینایی یا حتی کوری شوند. در نتیجه دقت کنید به درستی از لنزهای خود مراقبت می کنند.

در پایان باید گفت وضعیت بینایی کودک شما باید در دوره های مشخص و منظم توسط پزشک متخصص چک شود تا در صورت بروز بیماری بتوانید پیش از آن که دیر شود اقدامات لازم را انجام دهید.

 

0 دیدگاه

  • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه