قطره چشم، انواع، مصارف و کارکردها !

قطره چشم عموما برای تسکین علایم مشکلات چشمی قطره چشم یا پماد چشم تجویز می شود، خواه خشکی چشم، ورم ملتحمه، قرمزی چشم یا خارش داشته باشید.تعیین اینکه کدام نوع قطره چشم یا پماد چشم بهتر است به نوع بیماری چشمی شما بستگی دارد انواع مشکلات چشم می تواند شامل موارد زیر باشد.

 • خشکی
 • قرمزی
 • عفونت
 • آلرژی
 • خارش
 • درد
 • التهاب
 • ترشح

البته، اگر به هر یک از این علایم یا مشکلات چشمی مبتلا شدید، همیشه بهتر است در ابتدا  به جای استفاده ی سر خود از قطره چشم برای تعیین علت و شدت مشکل و بهترین روش درمانی با پزشک خود مشورت کنید.

قطره چشم بدون نسخه یا قطره چشم با نسخه پزشک؟

قطره و پماد چشم را می توان به دو دسته تقسیم کرد: قطره چشم بدون نسخه و قطره چشم نسخه ای (Rx).

قطره چشم بدون نسخه یا OTC قطره هایی هستند که در بسیاری از موارد مناسب هستند و به طور معمول هزینه کمتری نسبت به انواع قطره چشم نسخه ای دارند.

اما قبل از استفاده از قطره چشمی OTC ، به یک چشم پزشک مراجعه کنید تا مشخص کند کدام نوع قطره چشمی برای نیاز شما مناسب تر است، مراقب باشید که ریسک به خطر انداختن سلامت چشم را به جان نخرید!

قطره چشم مناسب خشکی چشم

قطره هایی که غشای چربی دارند و به آن ها قطره اشک مصنوعی نیز گفته می شود، می تواند باعث تسکین خشکی چشم در کوتاه مدت شود، در صورتی که علت خشکی چشم شما مربوط به شرایط موقت مانند خستگی چشم ناشی از کار با  کامپیوتر، بودن در معرض هوای بیرون یا بودن در شرایط باد و آفتاب و خستگی باشد، این قطره ها کارآمد هستند.

بهتر است از مصرف قطره های ضد احتقان چشم برای خشکی چشم خودداری کنید  چرا که ضد احتقان ها باعث می شود که چشمان شما کمتر قرمز شود، اما همچنین می توانند علایم خشکی چشم را در طولانی مدت بدتر کنند.

اگر مشکلات خشکی چشم شما شدیدتر شد، ممکن است لازم باشد از ژل یا پماد روان کننده استفاده کنید. از آنجا که ژل ها و پمادهای خشکی چشم می توانند تا مدتی بعد از قرار دادن چشم در آن ها باعث تاری دید شود، بیشتر افراد درست قبل از خواب از آن ها استفاده می کنند.

قطره چشم برای رفع قرمزی چشم

قطره چشم

قطره های چشمی ضد احتقان یا قطره های سفید کننده چشمی مبتنی بر انقباضات عروقی است که با کوچک شدن رگ های خونی در قسمت سفید چشم (اسکلرا)، قرمزی چشم را از بین می برد، اما مراقب باشید که می تواند یک مشکل اساسی را پنهان کند. همیشه بهتر است برای شناسایی علت قرمزی چشم ابتدا با چشم پزشک خود مشورت کنید.

استفاده بی رویه از انواع قطره چشم ضد احتقان، می توانند باعث خشکی و تحریک، گشاد شدن مردمک چشم و سایر عوارض جانبی شوند.

اگر چشمان شما از خستگی، خشکی، کمبود خواب یا بی خوابی ... قرمز شده باشد، ژل چشم  بدون نسخه می تواند تسکین مناسبی باشد همچنین این محصول برای رفع قرمزی ناشی از آلرژی نیز مناسب است.

استفاده از قطره چشم برای رفع آلرژی و خارش چشم

قطره چشم آنتی هیستامین به طور خاص برای درمان خارش ناشی از آلرژی فرموله شده است. قطره های چشم ضد آلرژی با کاهش هیستامین در بافت های چشم اثر می گذارند. اگر خارش دارید و با درمان های بدون نسخه بهبود نمی یابد، بهتر است برای دریافت قطره چشم نسخه ای یا داروهای خوراکی به یک چشم پزشک مراجعه کنید.

قطره چشم برای رفع چشم درد، تورم یا ترشح

قبل از استفاده از قطره چشمی برای رفع احساس درد، تعیین علت اصلی درد ضروری است.

اگر دچار چشم درد شدید، سریعاً به یک چشم پزشک مراجعه کنید تا از وضعیت چشم مطمئن شوید. در نظر داشته باشید، اشک یا ترشحات غلیظ و مایل به زرد چشم ناشی از عفونت چشم، ممکن است به قطره های تجویز آنتی بیوتیک چشم نیاز داشته باشد.

قطره چشم برای رفع التهاب ملتحمه و سایر عفونت ها

قطره چشم

ورم ملتحمه یکی از رایج ترین انواع عفونت چشم است. ورم ملتحمه چندین نوع مختلف دارد. انواع مختلف قطره چشم ممکن است برای انواع مختلف التهاب ملتحمه مورد نیاز باشد، بنابراین مهم است که برای تعیین روش درمانی مناسب به چشم پزشک مراجعه کنید:

 • التهاب ملتحمه باکتریایی، معمولاً باعث ترشح ضخیم، زرد و چسبناک می شود. این نوع از  عفونت های باکتریایی چشم را باید با تجویز قطره چشم نسخه ای از بین برد.
 • ورم ملتحمه ویروسی، مسری است. برخی از انواع ویروسی ورم ملتحمه به خودی خود از بین می رود، اما نوع شدید آن باعث قرمزی، آبریزش و زخم شدن چشم ها، همراه با ترشحات شفاف یا مایل به سفید می شود. همچنین ممکن است تاری دید داشته باشید.اگر به ملتحمه ویروسی مبتلا هستید، قطره های چربی غیر روان کننده بدون نسخه می توانند چشم شما را بهتر کنند، همچنین کمپرس سرد یا کمپرس یخنیز می تواند مفید باشد، اما اگر علایم بدتر شد، باید برای به چشم پزشک خود مراجعه کنید.
 • التهاب ملتحمه آلرژیک شایع ترین علت قرمزی چشم است و معمولاً باعث خارش، تورم پلک ها و آبریزش چشم های قرمز می شود.

در صورت شدید بودن علایم، ممکن است لازم باشد چشم پزشک شما قطره چشم قوی تر یا داروهای خوراکی تجویز کند.

اگر برای تسکین علایم عفونت چشم از قطره چشم استفاده می کنید، هرگز انتهای بطری را به چشم خود نزنید. ممکن است با این کار بطری را آلوده کنید، که باعث گسترش عفونت می شود.

قطره چشم و لنزهای تماسی

قطره های مخصوص برای لنزهای تماسی فرموله شده و می توانند باعث تسکین خشکی چشم و ناراحتی ناشی از سایش لنزهای تماسی شوند. اگر هنگام استفاده از لنز از قطره های چربی روان کننده بدون نسخه به طور منظم استفاده می کنید، با پزشک خود مشورت کنید تا ببینید آیا نوع لنز تماسی شما با قطره چشم مورد نظر شما سازگار است یا خیر.

0 دیدگاه

 • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه