چگونه قطره اشک مصنوعی مناسب انتخاب کنیم؟

امروزه پزشکان حدس میزنند که که شیوع سندرم خشکی چشم افزایش یابد زیرا جمعیت کره زمین در حال پیر شدن است. همچنین، همه ما بیشتر از رایانه استفاده می کنیم و حتی بیشتر ما به طور مداوم شیفته تلفن های هوشمند، دستگاه های دیجیتال و تبلت و ... هستیم. همه این فعالیت ها با خشکی چشم همراه است. ممکن است چشم پزشک به شما توصیه کند که برای علایم خشکی چشم خود چندین بار در روز قطره اشک مصنوعی استفاده کنید. اگر به داروخانه مراجعه کنید، ممکن است کاملاً تحت تأثیر گزینه های زیاد انواع قطره اشک مصنوعی قرار بگیرید ،اما کدام نوع قطره اشک مصنوعی را باید امتحان کرد؟ چه تفاوتی بین انواع قطره اشک مصنوعی وجود دارد؟

نقش اشک چشم چیست؟

اشک های شما نقش مهمی در حفظ سلامتی چشمتان دارند. اشک سطح چشم شما را تمیز و مرطوب نگه می دارد و به محافظت از چشم شما در برابر ریزگردها و باکتری کمک می کند. هر چند که به نظر می رسد چیزی بیش از آب نیست، اما اشک های شما ساختاری پیچیده دارند است. اشک چشم از آب، کربوهیدرات، لیپید، الکترولیت، لیزوزیم (آنزیم هایی که مانند آنتی بیوتیک های طبیعی برای از بین بردن باکتری ها و ویروس ها عمل می کنند)، لاکتوفرین (پروتئین هایی که مانع رشد باکتری ها می شوند یا رشد آن ها را کند می کنند)، پروتئین و ویتامین های متصل تشکیل شده است. یک مدل از غشای اشکی که دانشمندان از آن استفاده کرده اند به این صورت است که، یک غشای سه لایه اساسی است که از یک لایه مخاط، یک لایه آب و یک لایه چربی یا روغن تشکیل شده است.

فطره اشک مصنوعی

هدف استفاده از قطره اشک مصنوعی

اگرچه قطره اشک مصنوعی را نمی توان کاملاً جایگزین اشک طبیعی چشم برشمرد، اما تولیدکنندگان قطره اشک مصنوعی سعی می کنند غشای اشک طبیعی یا حداقل یکی از سه لایه را شبیه سازی کنند تا در صورت کمبود اشک طبیعی بتوان از آن بهره برد. از آن جا که مارک های مختلفی از انواع قطره اشک مصنوعی وجود دارد، گاهی اوقات گیج کننده است که بفهمید کدام یک برای چشم های ما بهتر است. برخی از انواع قطره اشک مصنوعی رقیق هستند، مانند آب و برخی غلیظ، تقریباً مانند ژل هستند. اکثر مدل های قطره اشک مصنوعی حاوی هیدروژل یا ذراتی هستند که برای افزایش رطوبت چشم شما برای مدت زمان بیشتری کار می کنند. به نظر می رسد برخی از اشک های مصنوعی برای چشم عملکرد بهتری ارائه می دهند، زیرا برخی از مارک های قطره اشک مصنوعی حاوی هیدروژل بیشتری نسبت به دیگران هستند.

انواع قطره اشک مصنوعی

  • قطره اشک مصنوعی حاوی مواد نگهدارنده

برخی از انواع قطره اشک مصنوعی حاوی مواد نگهدارنده هستند و برخی دیگر حاوی مواد نگهدارنده نیستند. برای بیشتر افراد وجود این مواد نگهدارنده آسیب زا نیست و مشکلی ایجاد نمی کند. در مقابل، افرادی که به سندرم خشکی شدید چشم مبتلا هستند و نیاز به استفاده مکرر قطره اشک مصنوعی دارند، می توانند نسبت به این مواد واکنش غیر عادی یا آلرژیک داشته باشند که در واقع می تواند وضعیت چشم ها را بدتر کند.

 

 

  • قطره اشک مصنوعی با قابلیت تغییر اشک

برخی از انواع قطره اشک مصنوعی دارای موادی هستند که باعث تغییر ترکیبات شیمیایی اشک شما می شوند تا تغییرات منفی یا آسیب زا را که ممکن است در اثر خشکی طولانی مدت چشم در شما ایجاد شود، کاهش دهد. یک نظریه وجود دارد مبنی بر این که اگر ترکیب غشای اشک را تغییر دهید، علایم خشکی چشم کاهش می یابد.

  • بهبود پوشش چشم با قطره اشک مصنوعی:

برخی از انواع قطره اشک مصنوعی دارای موادی هستند که باعث بهبودی سلول های سطحی چشم می شوند. اشک مصنوعی حاوی HP-guar به احتمال زیاد باعث بهبود رطوبت سلول هایی می شوند که به دلیل خشکی آسیب بیشتری دارند. HP-guar مولکولی است که یک لایه ژل تشکیل می دهد و از سلول های آسیب دیده محافظت می کند. این لایه ژل احتمال جذب آب به چشم شما را افزایش می دهد.

  • تثبیت چربی چشم با استفاده از قطره اشک مصنوعی:

 برخی از انواع قطره اشک مصنوعی با هدف ایجاد ثبات در قسمت چربی غشای اشک تولید می شوند. در صورت وجود شرایطی مانند بلفاریت یا اختلال در عملکرد غده میبومی، قسمت چربی غشای اشک می تواند مختل شود. اگر قسمت چربی غشای اشک مختل شود، اشک های طبیعی شما با سرعت بسیار سریعتری نسبت به حد طبیعی تبخیر می شوند و این امر باعث می شود چشمان شما خشک شود. این اشک های مصنوعی در واقع حاوی مواد روغنی مانند روغن کرچک یا روغن معدنی است.

نکته مهم در رابطه با اهمیت انتخاب قطره اشک مصنوعی

به یاد داشته باشید که  وقت گذاشتن برای رسیدگی به سلامتی چشم بسیار مهم است .یک جلسه ویزیت هماهنگ کنید و  وقت بگذارید تا با چشم پزشک خود در مورد منشا بیماری خشکی چشم صحبت کنید. پزشک شما ممکن است قطره اشک مصنوعی خاصی را توصیه کند که می تواند درمان بهتری برای نوع و میزان شدت بیماری خشکی چشم شما باشد.

مطالب مرتبط:

با قطره بینی به جنگ گرفتگی بینی بروید

0 دیدگاه

  • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه