7 فایده مصرف قرص جینسینگ

 قرص جینسینگ، یک مکمل گیاهی پر فروش، از قسمت ریشه گیاه جینسینگ است. و در داروسازی به عنوان معجزه عمر دوباره از آن یاد می شود. این ریشه هزاران سال است که به عنوان بخشی از طب سنتی چین مورد استفاده قرار می گیرد و گفته می شود که باعث بهبود عملکرد جسمی و سلامت روان و افزایش توانایی بدن در پاسخ به استرس می شود. در اینجا 7 مزایای قرص جینسینگ را جمع  آوری کرده ایم پس با ما همراه باشید.

  1. قرص جینسینگ حاوی آنتی اکسیدان قوی است.

جینسینگ دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی مفیدی است. عصاره جینسینگ و ترکیبات جینسنوزید می توانند التهاب را مهار کرده و ظرفیت آنتی اکسیدانی را در سلول ها افزایش دهند. قرص جینسینگ با بهبود فعالیت آنتی اکسیدانی سلول های پوستی افراد مبتلا به اگزما می شود. همچنین قرص جینسینگ ممکن است با افزایش فعالیت های آنزیم آنتی اکسیدانی به کاهش استرس اکسیداتیو کمک کند.

  1. تاثیر مثبت قرص جینسینگ بر عملکرد مغز

قرص جینسینگ می تواند به بهبود عملکردهای مغز مانند حافظه، رفتار و خلق و خو کمک کند. برخی از آزمایش های آزمایشگاهی و حیوانی نشان می دهد که اجزای موجود در جینسینگ، مانند جینسنوزیدها و ترکیب K، می توانند از مغز در برابر آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد محافظت کنند ممکن است جینسینگ به جذب قند خون توسط سلول ها کمک کند، که می تواند باعث افزایش عملکرد و کاهش خستگی ذهنی شود.

علاوه بر این، سایر مطالعات تأثیرات مثبتی بر عملکرد و رفتار مغز در افراد مبتلا به بیماری آلزایمر نشان دادند.

  1. بهبود اختلالات نعوظ با مصرف  قرص جینسینگ

قرص جینسینگ می تواند یک گزینه مفید برای درمان اختلال نعوظ (ED) در مردان باشد. ترکیبات موجود در آن ممکن است از فشار اکسیداتیو در رگ های خونی و بافت های آلت تناسلی محافظت کرده و به بازگرداندن عملکرد طبیعی کمک کنند. جینسینگ ممکن است باعث تولید اکسید نیتریک شود، ترکیبی که باعث آرامش عضلات در آلت تناسلی می شود و گردش خون را افزایش می دهد.

  1. تقویت سیستم ایمنی با مصرق قرص جینسینگ

برخی مطالعات بر روی تأثیرات مصرف قرص جینسینگ بر سیستم ایمنی بدنِ بیماران سرطانی تحت عمل جراحی یا شیمی درمانی متمرکز شده است. جالب اینجاست که این افراد بهبود چشمگیری در عملکرد سیستم ایمنی بدن و عود کمتر علائم داشته اند.

به نظر می رسد قرص جینسینگ می تواند تأثیر واکسیناسیون علیه بیماری هایی مانند آنفلوانزا را نیز افزایش دهد. حتی اگر این مطالعات بهبود نشانگرهای سیستم ایمنی بدن در افراد مبتلا به سرطان را نشان می دهد، تحقیقات بیشتری برای اثبات اثر جینسینگ در تقویت مقاومت در برابر عفونت در افراد سالم لازم است. البته باید توجه داشته باشیم که حتی اگر این مطالعات بهبود نشانگرهای سیستم ایمنی بدن در افراد مبتلا به سرطان را نشان می دهد، تحقیقات بیشتری برای اثبات اثر قرص جینسینگ در تقویت مقاومت در برابر عفونت در افراد سالم لازم است.

  1. قرص جینسینگ می تواند مزایای بالقوه ای در برابر سرطان داشته باشد.

قرص جینسینگ ممکن است در کاهش خطر ابتلا به برخی سرطان ها مفید باشد. ثابت شده است که جینسنوزیدهای موجود در این گیاه به کاهش التهاب کمک می کند و از آنتی اکسیدان محافظت می کند. چرخه سلولی فرایندی است که طی آن سلول ها به طور معمول رشد و تقسیم می شوند. جینسنوزیدها می توانند با جلوگیری از تولید و رشد غیر طبیعی سلول، از این چرخه محافظت کنند.

مطالعه مشاهده ای نشان داد که افرادی که قرص جینسینگ مصرف می کنند کمتر از کسانی که آن را مصرف نمی کنند، به سرطان های لب، دهان، مری، معده، روده بزرگ، کبد و ریه مبتلا می شوند.

قرص جینسینگ همچنین ممکن است به بهبود سلامت بیماران تحت شیمی درمانی کمک کند، عوارض جانبی را کاهش داده و اثر برخی داروهای درمانی را افزایش دهد.

  1. مبارزه با خستگی و افزایش سطح انرژی با مصرف قرص جینسینگ

نشان داده شده است که جینسینگ به مبارزه با خستگی و تقویت انرژی کمک می کند.

مطالعات مختلف روی حیوانات برخی از اجزای موجود در جینسینگ مانند پلی ساکاریدها و الیگوپپتیدها را با استرس اکسیداتیو کمتر و تولید انرژی بیشتر در سلول ها مرتبط کرده است، که می تواند به مبارزه با خستگی کمک کند.

در یک مطالعه چهار هفته ای، اثرات دادن 1 یا 2 گرم قرص جینسینگ یا دارونما به 90 نفر با خستگی مزمن بررسی شد. کسانی که به آن ها قرص جینسینگ داده شده بود، خستگی جسمی و روحی کمتری داشتند، نسبت به کسانی که دارونما مصرف کرده بودند. علاوه بر این، بررسی بیش از 155 مطالعه نشان داد که مکمل های جینسینگ نه تنها به کاهش خستگی کمک می کنند بلکه باعث افزایش فعالیت بدنی نیز می شوند.

  1. کاهش قند خون با مصرف قرص جینسینگ

مصرف قرص جینسینگ می تواند در کنترل گلوکز خون در افراد مبتلا به دیابت مفید باشد.

قرص جینسینگ سلول های پانکراس را بهبود می بخشد، تولید انسولین را افزایش می دهد و جذب قند خون را در بافت ها افزایش می دهد. علاوه بر این، مطالعات نشان می دهد که عصاره های جینسینگ با ایجاد محافظت آنتی اکسیدانی که باعث کاهش رادیکال های آزاد در سلول های دیابتی می شود، کمک می کند.

قرص جینسینگ

افزودن آسان به رژیم غذایی

جینسینگ را می توان به دستور العمل های مختلف مانند سوپ و مواد غذایی سرخ کرده اضافه کرد. و عصاره را می توان به صورت پودر، قرص جینسینگ، کپسول و روغن یافت. به خاطر داشته باشید از دوز کم مصرف را شروع کنید و زیاده روی نکنید.

عوارض جانبی مصرف قرص جینسینگ

طبق تحقیقات، جینسینگ ایمن به نظر می رسد و نباید هیچ گونه عوارض جانبی جدی ایجاد کند. با این حال، افرادی که از داروهای دیابت استفاده می کنند، باید سطح قند خون خود را هنگام استفاده از جینسینگ از نزدیک کنترل کنند تا اطمینان حاصل کنند که این سطح خیلی پایین نمی رود. علاوه بر این، جینسینگ ممکن است اثر داروهای ضد انعقاد را کاهش دهد. به همین دلایل، قبل از اینکه آن را مصرف کنید با پزشک خود صحبت کنید. توجه داشته باشید که به دلیل عدم انجام مطالعات ایمنی، جینسینگ برای کودکان یا زنانی که باردار یا شیرده هستند توصیه نمی شود. سرانجام، شواهدی وجود دارد که نشان می دهد استفاده طولانی مدت از جینسینگ می تواند اثربخشی آن را در بدن کاهش دهد. برای به حداکثر رساندن مزایای آن، باید جینسینگ را در چرخه های 2-3 هفته ای با یک یا دو هفته استراحت در این میان مصرف کنید.

در حالی که به نظر می رسد جینسینگ بی خطر است، افرادی که داروهای خاصی مصرف می کنند باید به تداخلات احتمالی دارویی توجه کنند.

 

0 دیدگاه

  • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه