زانو بند چیست و چه فوایدی دارد؟

 

زانو بند یکی از ابزارهای کنترل ناراحتی آرتروز زانو است. یک زانو بند ممکن است با کاهش وزن از آسیب دیده ترین قسمت زانو، به کاهش درد کمک کند. استفاده از زانو بند می تواند توانایی رفت و آمد شما را بهبود بخشد و به شما کمک کند تا راحت تر راه بروید. گاهی اوقات از زانو بند ها برای دوران نقاهت بعد از عمل جراحی استفاده می شود.

زانو بندها انواع مختلفی دارند که برای آرتروز زانو استفاده می شوند. از جمله انواع زانو بند می توان به جلوگیری کننده، تخلیه کننده وزن، بازسازی کننده وعملکردی اشاره کرد. در این مطلب می خواهیم مروری داشته باشیم بر فواید، خطرات و نحوه ی انتخاب زانو بند مناسب، پس با ما همراه باشید.

چرا زانو بند توصیه می شود؟

آرتروز زانو یک وضعیت پیچیده است که کل مفصل را درگیر می کند. این بیماری عمدتاً به عنوان یک نوع ساییدگی و پارگی شناخته می شود که معمولاً روی زانوی افراد مسن تأثیر می گذارد. این بیماری غالباً یک طرف زانو را بیشتر از طرف دیگر درگیر می کند. این آسیب نابرابر می تواند باعث تراز ناقص زانو شود (بد ترازی).

زانو بند

با پیشرفت بیماری، این ناسازگاری بدتر می شود. زانو بند می تواند بخشی از مفصل شما را که بیشتر تحت تأثیر آرتروز قرار دارد حمایت کند و به تسکین درد کمک کند. اگر شما احساس می کنید که هنگام ورزش کردن زانوی شما خالی می کند، زانو بند می تواند به شما کمک کند تا با اطمینان بیشتری بایستید و حرکت کنید.

خطرات استفاده از زانو بند

خطرات استفاده از زانو بند ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 

ناراحتی از پوشیدن زانو بند: زانو بند در ابتدابه فرد احساس سنگینی، حجیم و گرم بودن می دهد. گشاد بودن و خوب نبستن می تواند باعث لغزش آن شود.

تحریک یا التهاب پوست: اگر زانو بند زانوی شما تنگ باشد ممکن است پوست زیر زانو بند قرمز و تحریک شود. برخی از افراد در اطراف مفصل نیز التهاب پیدا می کنند.

مفید نبودن:  مطالعات بر روی زانو بندها برای افراد مبتلا به آرتروز محدود بوده و نتایج متفاوت بوده است. بعضی از مردم هیچ فایده ای نمی بینند. برخی دیگر، کاهش درد و افزایش عملکرد را گزارش می دهند.

محکم شدن مفصل: استفاده از زانو بند می تواند باعث شود که  زانوی پرانتزی درمان شود و به سفتی مفصل کمک کند.

چگونه بدانیم به زانو بند نیاز داریم و روش تهیه زانو بند کدام است؟

در مورد نیاز خود به زانو بند با پزشک صحبت کنید. با هم می توانید تصمیم بگیرید که آیا زانو بند به مشکل شما کمک می کند یا خیر و چقدر احتمال دارد که آن را مرتباً بپوشید.

اگر تصمیم دارید زانو بند را امتحان کنید، احتمالاً پزشک باید برای آن نسخه ای بنویسد و شما را به متخصص ارتوپدی ارجاع دهد، زانو بند مناسب به کمک یک متخصص که برای بهبود عملکرد در افراد مبتلا به مشکلات ارتوپدی، زانو بندها و سایر دستگاه ها را طراحی می کند، انتخاب خواهد شد. زانو بندهای سفارشی ممکن است هزینه بر باشند، بنابراین تا جایی که ممکن است سعی کنید از میان زانو بندهای حاضری موجود در بازار مورد مناسب خود را پیدا کنید. اگر تحت پوشش بیمه هستید مطمئن شوید که بیمه تان از زانو بندهای سفارشی حمایت می کند. برخی از انواع زانو بندها در اندازه های مختلف آماده هستند. برخی از طراحی ها به شما امکان می دهند فشاری را که به زانوی تان وارد می شود، بسته به میزان فعالیت های مختلف و در زمان های مختلف روز، تنظیم کنید.

در هنگام خرید زانو بند به نکات زیر توجه کنید:

زانوی خود را معاینه کنید

در مورد سابقه آرتروز زانو و علائمی که شما را آزار می دهد، سوال کنید

بپرسید با پوشیدن زانوبند مجاز به انجام چه فعالیت هایی هستید؟

ممکن است پزشک از شما بخواهد چند قدم راه بروید تا عملکرد زانوی شما را بررسی کند.

اندازه های زانوی خود را بررسی کنید تا مشخص شود به چه سایزی نیاز دارید

درباره جوانب مثبت و منفی زانو بند ها از پزشک سوال کنید

در رابطه با تفاوت طراحی های زانو بندهای گوناگون با یکدیگر بحث و گفتگو کنید؟

بعد از انتخاب زانو بند مناسب :

با کمک متخصص ارتوپدی، یاد می گیرید که چگونه زانوبند را بگذارید و از زانو جدا کنید و چگونه تشخیص دهید آیا به تنظیم نیاز دارد.

دستورالعمل ارتوپد یا پزشک خود را در مورد زمان استفاده از زانو بند خود دنبال کنید. برخی از افراد زانو بند خود را فقط در حین فعالیت مداوم مانند پیاده روی یا ورزش های خاص می پوشند. استفاده از زانو بند در بیشتر روز برای افراد مفید است.

جمع بندی

آرتروز می تواند به شما این احساس را بدهد که گویی زانوی شما در آستانه بیرون آمدن است. در نتیجه، ممکن است به طور خودکار از زانوی خود محافظت کنید و از سنگینی روی آن جلوگیری کنید. اگر زانوبند به طور مداوم پوشیده شود، می تواند تا حدی ثبات ایجاد کند و اعتماد به نفس شما را در راه رفتن افزایش دهد.

برخی شواهد نشان می دهد که زانوبند می تواند به کاهش علائم و بهبود عملکرد در افرادی که آرتروز زانو دارند کمک کند. بسیاری از افراد به دلیل تسکین درد در زانو یا به دلیل عارضه ای مانند ضعف در تناسب اندام یا دوست نداشتن نوع زانو بند، پوشیدن زانوبند را قطع می کنند که تبعات منفی دارد.

کاهش وزن و رفع چاقی ورزش، به ویژه ورزش هایی که عضلات ران را تقویت می کنند، بهترین درمان های توصیه شده برای رفع آرتروز زانو هستند.

0 دیدگاه

  • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه