درباره زانو پرانتزی چه می دانید؟

زانو پرانتزی نوعی بیماری است که در آن پاهای فرد به حالت خمیده به نظر می رسد، به این معنی که زانوها کاملاً از هم فاصله داشته باشند حتی در هنگامی که مچ پاها کاملا به هم چسبیده باشند. این بیماری به عنوان واریوم مادرزادی نیز شناخته می شود.

زانو پرانتزی گاهی اوقات می توانند نشانه ای از یک بیماری زمینه ای مانند بیماری راشیتیسم باشد و منجر به آرتروز در زانوها و پهلوها شود. گزینه های درمانی شامل بریس، گچ یا جراحی برای اصلاح این ناهنجاری های استخوانی وجود دارد.

این وضعیت در نوزادان به دلیل تنگ بودن موقعیت آن ها در رحم مادر نسبتاً شایع است. به طور معمول، هیچ درمانی برای نوزادان لازم نیست. پاهای کودک با شروع به راه رفتن، معمولاً بین 12 تا 18 ماهگی، شروع به صاف شدن می کند. در بیشتر موارد، هیچ عارضه جانبی ماندگاری وجود ندارد. اگر کودک شما بیش از 2 سال دارد برای رفع این مشکل باید با پزشک تماس بگیرید.

در این مطلب از پارسین مروری خواهیم داشت بر علل،علایم و درمان زانوی پرانتزی.

علل ابتلا به زانو پرانتزیزانو پرانتزی

 • بیماری بلانت

در بیماری بلانت، که به آن تیبیا وارا نیز گفته می شود، استخوان ران حالت غیرطبیعی گرفته و زیر زانو ساق پا خم می شود. وقتی کودک شروع به راه رفتن می کند، خم شدن پاها بدتر می شود. این وضعیت ممکن است در اوایل آشکار باشد، اما در برخی موارد علائم ممکن است تا زمانی که کودک به بلوغ نرسد ظاهر نمی شود. با گذشت زمان، زانو پرانتزی می توانند منجر به مشکلات مفصلی در زانوها شوند.

 

بیماری بلانت در زنان، آفریقایی آمریکایی ها و کودکان مبتلا به چاقی بیشتر دیده می شود. کودکانی که زود راه می روند بیشتر در معرض خطر هستند. کودک به طور معمول باید بین 11 تا 14 ماهگی خود راه رفتن را شروع کنند.

 • راشیتیسم

راشیتیسم بیماری است که در نتیجه کمبود طولانی مدت ویتامین D ایجاد می شود و باعث نرمی و ضعیف شدن استخوان ها می شود و باعث خم شدن پاها می شود.

 • بیماری پاژه

این بیماری متابولیکی بر نحوه تجزیه و بازسازی استخوان ها تأثیر منفی می گذارد. در نتیجه، آنطور که باید بازسازی صورت نمی گیرد. با گذشت زمان، می تواند منجر به زانو پرانتزی و سایر مشکلات مفصلی شود.

بیماری پاژه بیشتر در افراد مسن شایع است و با تشخیص و درمان به موقع می توان آن را با موفقیت مدیریت کرد.

 • کوتولگی

شایعترین شکل کوتولگی در اثر بیماری شناخته شده به نام آکندروپلازی ایجاد می شود. این یک اختلال رشد استخوان است که می تواند با گذشت زمان باعث ایجاد زانو پرانتزی شود.

دیگر علل زانو پرانتزیزانو پرانتزی

زانو پرانتزی همچنین می تواند نتیجه این موارد باشد:

 • شکستگی استخوان که به درستی بهبود نیافته است
 • استخوان های غیرطبیعی، یا دیسپلازی استخوان
 • مسمومیت از سرب
 • مسمومیت با فلوراید

شناخت علائم زانو پرانتزی

این یک شرایط کاملاً قابل تشخیص است. هنگام ایستادن و جفت بودن پاها، زانوهای شما همدیگر را لمس نخواند کرد و بین آن ها فاصله خواهد بود. زانو پرانتزی متقارن اتفاق می افتد.

در کودکان، بیشتر موارد زانو پرانتزی از سال 12 تا 18 ماهگی کودک شروع به بهبود می کند. اگر پاهای کودک شما بعد از 2 سالگی بهبود نیافت، یا اگر وضعیت بدتر شد باید با پزشک صحبت کنید.

 

تشخیص زانو پرانتزی

زانو پرانتزی به راحتی قابل تشخیص است، اما پزشک می تواند به شما بگوید که این بیماری چقدر شدید است یا اینکه به دلیل بیماری زمینه ای ایجاد می شود.

در طول ویزیت، پزشک احتمالاً اندازه گیری ساق پا را انجام داده و راه رفتن شما را مشاهده می کند. ممکن است برای مشاهده هر گونه ناهنجاری استخوان در پاها و زانوها، آزمایش اشعه ایکس یا آزمایشات تصویربرداری دیگری را تجویز کنند، همچنین ممکن است آزمایش خون را برای تعیین اینکه آیا زانو پرانتزی شما ناشی از بیماری دیگری مانند راشیتیسم یا بیماری پاژه است، تجویز کنند.

درمان زانو پرانتزی

درمان معمولاً برای نوزادان و کودکان نوپا توصیه نمی شود مگر اینکه بیماری زمینه ای مشخص شود. در صورت شدید یا بدتر شدن زانو پرانتزی یا در صورت تشخیص بیماری همراه، ممکن است درمان توصیه شود. گزینه های درمان عبارتند از:

 • کفش مخصوص
 • مهاربند ها
 • گچ گرفتن
 • جراحی برای اصلاح ناهنجاری های استخوان
 • درمان بیماریها یا شرایطی که باعث ایجاد کاسه می شوند.

آیا می توان از زانو پرانتزی جلوگیری کرد؟

هیچ پیشگیری شناخته شده ای برای زانو پرانتزی وجود ندارد. در بعضی موارد، ممکن است بتوانید از شرایط خاصی که باعث ایجاد این حالت می شود، جلوگیری کرد.

به عنوان مثال، می توانید از طریق رژیم غذایی و قرار گرفتن در معرض آفتاب، اطمینان حاصل کنید که کودک ویتامین D کافی دریافت می کند. بیاموزید که چگونه ویتامین D را با اطمینان از نور خورشید دریافت کنید. اگر کودک شما بعد از 2 سالگی هنوز دارای زانو پرانتزی است حتما با پزشک کودک خود صحبت کنید.

تشخیص و شناسایی به موقع زانو پرانتزی به شما و فرزندتان کمک می کند تا این شرایط را کنترل کنید.

آرتروز اثر اصلی طولانی مدت زانو پرانتزی است و می تواند ناتوان کننده باشد. وقتی شدید باشد، می تواند روی زانوها، پاها، مچ پا و مفاصل ران تأثیر بگذارد، زیرا فشارهای غیرعادی وارد شده است.

اگر فردی در سنین جوانی به تعویض کامل زانو نیاز داشته باشد، در این صورت احتمالاً باید تجدید نظر در بزرگسالی انجام شود. انجام عمل آرتروپلاستی زانو در چنین افرادی ممکن است به دلیل جراحی هایی که قبلاً انجام داده اند و به دلیل ترازبندی غیر طبیعی استخوان ها، دشوار باشد.

 

 

0 دیدگاه

 • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه