تبخال چیست و راهکارهای درمان تبخال کدامند؟

تبخال وضعیتی در ناحیه دهان است که توسط ویروس ایجاد می شود. این یک بیماری شایع و مسری است که به راحتی گسترش می یابد. تخمین زده می شود که از هر سه بزرگسال زیر 50 سال در جهان، دو نفر این ویروس را دارند و زنان بیشتر از مردان دچار تبخال می شوند. این بیماری باعث ایجاد تاول و زخم در لب، دهان، زبان یا لثه می شود. پس از بروز اولیه، ویروس در داخل سلول های عصبی  به صورت خاموش می ماند. در طول زندگی، ویروس می تواند دوباره فعال شود و منجر به زخم های بیشتری شود. تبخال معمولا بعد از یکی دو هفته خود به خود از بین می رود. برای درمان تبخال هم اقدامات خانگی و هم  دارو وجود دارد. برای اطلاع از راهکارهای درمان تبخال تا انتهای این مطلب از پارسین با ما باشید.

چه عواملی باعث ایجاد تبخال می شود؟درمان تبخال

ایجاد تبخال نتیجه ویروسی به نام ویروس هرپس سیمپلکس نوع 1 (HSV-1) است. بروز اولیه تبخال معمولاً قبل از 20 سالگی اتفاق می افتد و به طور معمول بر روی لب ها و نواحی اطراف دهان تأثیر می گذارد.

ویروس تبخال می تواند از طریق نزدیک شدن به کسی که ویروس دارد مانند روبوسی منتقل شود. همچنین می تواند از طریق لمس اشیایی که ممکن است توسط شخص حامل ویروس لمس شده منتقل شود. از جمله این موارد می توان به حوله، ظروف، تیغ مخصوص اصلاح و سایر موارد مشترک اشاره کرد.

از آنجا که ویروس تا پایان عمر فرد در داخل سلول های عصبی به صورت خفته وجود دارد، علائم همیشه وجود ندارد. با این حال، برخی حوادث می تواند ویروس را دوباره بیدار کرده و منجر به شیوع مکرر تبخال شود.

رویدادهایی که باعث عود تبخال دهانی می شوند می توانند شامل موارد زیر باشند:

 • تب
 • قاعدگی
 • یک رویداد پر استرس
 • خستگی
 • تغییرات هورمونی
 • عفونت تنفسی فوقانی
 • دمای شدید
 • یک سیستم ایمنی ضعیف
 • جراحی دندانپزشکی

علائم و درمان تبخال

در اولین بروز تبخال، ممکن است در طی 1 تا 3 هفته پس از اولین تماس شما با ویروس، تاول ها در نزدیکی یا روی دهان ظاهر شوند. تاول ها ممکن است تا 3 هفته طول بکشد. دوره های بعدی نسبت به بروز اولیه خفیف تر است.

 

علائم دوره های بروز تبخال ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تاول یا زخم در دهان، لب ها، زبان، بینی یا لثه ها
 • سوزش درد در اطراف تاول ها
 • سوزن سوزن شدن یا خارش نزدیک به لب
 • شیوع چندین تاول کوچک که با هم رشد می کنند و ممکن است قرمز و ملتهب شوند.

سوزن سوزن شدن یا گرما روی لب یا نزدیک آن معمولاً یک علامت هشدار دهنده است که نشان می دهد در طی 1 تا 2 روز تدر این ناحیه تبخال ظاهر می شود و بهتر است به فکر درمان تبخال باشید..

گزینه های درمان تبخالدرمان تبخال

نمی توان برای همیشه از شر ویروس تبخال خلاص شد. پس از ابتلا به این ویروس همیشه در بدن شما باقی خواهد ماند، حتی اگر بروز های پی در پی نداشته باشد و تند تند تبخال نزنید، اما می توان با یکسری ترفندها به صورت موقت به درمان تبخال کمک کرد و دوره ی عود آن را کم کرد.

 

 • درمان تبخال در خانه

استفاده از یخ یا پارچه گرم یا استفاده از داروی مسکن مانند استامینوفن (تایلنول) ممکن است به کاهش درد و درمان تبخال کمک کند.

آلوئه ورا هم می تواند در درمان تبخال موثر واقع شود. ژل خنک کننده موجود در برگ های گیاه آلوئه ورا، می تواند تسکین دهنده باشد. ژل آلوئه ورا یا بالم لب آلوئه ورا را سه بار در روز بر روی یک تبخال قرار دهید.

می توانید برای درمان تبخال از وازلین کمک بگیرید البته وازلین لزوماً تبخال را بهبود نمی بخشد، اما ممکن است ناراحتی را تسکین دهد و به جلوگیری از ترک خوردگی کمک می کند. همچنین به عنوان یک محافظ در برابر مواد تحریک کننده خارجی عمل می کند.

خواص ضد ویروسی بادرنجبویه، ممکن است به کاهش قرمزی و تورم مرتبط با تاول کمک کند یا در برابر عفونت در آینده مقاومت کند. کمپرس ساخته شده از دم کرده بادرنجبویه (چای) به درمان تبخال کمک می کند.

کرم ضد آفتاب بزنید که نه تنها از پوست شما محافظت می کند برای درمان تبخال نیز موثر است و می تواند بروز آن در آینده را کاهش دهد.

 • استفاده از ژل یا کرم برای درمان تبخال

برخی از افراد استفاده از کرم های پوستی OTC را برای درمان تبخال انتخاب می کنند. با این حال، این کرم معمولاً فقط عود تبخال دهانی را 1 یا 2 روز کوتاه می کند.

پماد پنسیکلوویر، درد را کنترل کرده و باعث درمان تبخال می شود. چهار تا پنج بار در روز و به مدت حداقل پنج روز این پماد را استفاده کنید تا در درمان تبخال به شما کمک کند.

ژل دکوسونال یکی دیگر از گزینه های درمانی است و یک کرم بدون نسخه است که می تواند مدت بروز تبخال را  یک روز کوتاه تر کند و باید چندین بار در روز استفاده شود.

 • تجویز دارو برای درمان تبخال

پزشک ممکن است داروهای ضد ویروسی خوراکی مانند آسیکلوویر، فامسیکلوویر، والاسیکلوویر برای مقابله با ویروس تجویز کند، این داروها در صورت دیدن اولین علائم تبخال مانند گزگز روی لب و قبل از ظاهر شدن تاول ها، بهتر عمل می می کنند.

فراموش نکنید که از هرماده ای که برای درمان تبخال استفاده می کنید، جهت استعمال دارو همیشه با استفاده از پنبه ی تمیز، داروهای خانگی، کرم ها، ژل ها یا پماد را روی روی تبخال بمالید و از دستکاری تبخال خودداری کنید.

0 دیدگاه

 • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه