از تشخیص تا درمان آنفولانزا

آنفلوانزا یک عفونت ویروسی مسری است که به سیستم تنفسی شما حمله می کند. ویروس های آنفلوانزا که انسان را آلوده می کنند، به سه گروه اصلی تقسیم می شوند:A ، B و C. علایم رایج عفونت آنفولانزا را می توان با سرماخوردگی اشتباه گرفت. با همه‌گیری کرونا تشخیص آنفولانزا از این بیماری هم سخت شد. در برخی موارد خفیف، آنفولانزا به خودی خود و بدون علایم قابل توجهی برطرف می شود، اما موارد شدید آنفلوانزا می تواند تهدید کننده زندگی باشد. در این مطلب از پارسین می خواهیم یاد بگیریم آنفولانزا چیست و راه های درمان آنفولانزا کدامند.

تشخیص آنفولانزاتشخیص آنفولانزا

پزشک شما یکسری معاینات را به دنبال علایم و نشانه های آنفلوانزا انجام می دهد. در زمان هایی که آنفلوانزا گسترده است، ممکن است نیازی به آزمایش آنفلوانزا نداشته باشید. پزشک ممکن است بیماری شما را براساس علایم و نشانه های شما تشخیص دهد.

در برخی موارد، پزشک ممکن است پیشنهاد کند که شما از نظر آنفلوانزا آزمایش شوید. وی ممکن است از آزمایشات مختلفی برای تشخیص آنفلوانزا استفاده کند. انجام آزمایش (PCR) در بسیاری از بیمارستان ها و آزمایشگاه ها صورت می گیرد. این آزمایش ممکن است زمانی که شما در مطب پزشک یا در بیمارستان هستید انجام شود. آزمایش PCR نسبت به آزمایشات دیگر حساسیت بیشتری دارد و ممکن است قادر به شناسایی نوع آنفلوانزا باشد.

علایم آنفولانزا

برخلاف سرماخوردگی، آنفلوانزا به طور معمول با شروع ناگهانی علایم بروز می کند. علایم رایج عفونت آنفلوانزا شامل موارد زیر است:

بعضی اوقات، علایم آنفلوانزای ممکن است به خودی خود برطرف شوند. با این حال، اگر علایم بیش از یک هفته بدون بهبودی ادامه یافت، برای درمان آنفولانزا به پزشک مراجعه کنید.

افرادی که در معرض خطر ابتلا به عوارض آنفلوانزا هستند، مانند کسانی که 65 سال به بالا دارند و یا سیستم ایمنی ضعیفی دارند، باید جهت درمان آنفولانزا فورا تحت درمان پزشکی قرار گیرند. در موارد نادر، آنفولانزا می تواند کشنده باشد.

اگر آنفلوانزا درمان نشود، می تواند باعث موارد زیر شود:

 • عفونت گوش
 • اسهال
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • سرگیجه
 • درد شکم
 • درد قفسه سینه
 • حمله آسم
 • ذات الریه
 • برونشیت
 • مسائل قلبی

درمان آنفولانزا

معمولاً برای درمان آنفولانزا به چیزی بیشتر از استراحت و مایعات فراوان نیاز نخواهید داشت، اما اگر به یک عفونت شدید مبتلا هستید یا بیشتر در معرض خطر عوارض آنفولانزا هستید، ممکن است پزشک داروی ضد ویروسی برای درمان آنفولانزا تجویز کند. این داروها می توانند شامل اوسلتامیویر (تامیفلو)، زنامیویر (رلنزا)، پرامیویر (راپیواب) یا بالوکساویر (زوفلوزا) باشند. این داروها ممکن است حدود یک روز بیماری شما را کوتاه کنند و به جلوگیری از عوارض جدی کمک کنند.

اوسلتامیویر یک داروی خوراکی است که برای درمان آنفولانزا به کار می رود.

 استنشاق زنامیویر از طریق دستگاهی مشابه دستگاه استنشاقی آسم انجام می شود و از این طریق به درمان آنفولانزا کمک می کند و نباید توسط کسی که دارای برخی مشکلات مزمن تنفسی مانند آسم و بیماری ریوی است استفاده شود.

عوارض جانبی داروهای ضد ویروسی که برای درمان آنفولانزا به کار می رود، ممکن است حالت تهوع و استفراغ باشد. اگر دارو همراه غذا مصرف شود ممکن است این عوارض کم شود.

بیشتر انواع آنفلوانزا در گردش خون در برابر آمانتادین و ریمانتادین (فلومادین)، که داروهای ضد ویروسی قدیمی هستند و دیگر برای درمان آنفولانزا توصیه نمی شوند، مقاوم شده اند.

درمان آنفولانزا در خانه

اگر مبتلا به آنفولانزا شدید، این اقدامات ممکن است در کاهش علایم و درمان آنفولانزا به شما کمک کنند:

 • مایعات زیادی بنوشید: برای جلوگیری از کمبود آب، مایعات، آبمیوه طبیعی و سوپ های گرم را انتخاب کنید.
 • استراحت کنید: برای کمک به سیستم ایمنی بدن خود در مبارزه با عفونت و درمان آنفولانزا بیشتر بخوابید. بسته به علایم ممکن است لازم باشد سطح فعالیت خود را تغییر دهید.
 • مصرف مسکن ها را فراموش نکنید: برای درمان آنفلوانزا، از مسکن بدون نسخه مانند استامینوفن یا ایبوپروفن استفاده کنید. کودکان و نوجوانان که از علایم آنفولانزا رنج می برند، هرگز نباید به دلیل خطر ابتلا به سندرم ری برای درمان آنفولانزا آسپرین مصرف کنند. سندرم ری یک بیماری نادر اما بالقوه کشنده است.

تا چه زمانی ناقل آنفلولانزا هستیم؟

اگر آنفولانزا دارید، حداقل از یک روز قبل از شروع علایم تا پنج روز پس از شروع علایم، ناقل هستید.

در موارد شدیدتر، پس از شروع علایم، حتی برای مدت طولانی دیگر می توانید ناقل باشید. اگر سیستم ایمنی بدن شما ضعیف یا تکامل نیافته باشد، به ویژه در مورد کودکان یا افراد مسن، این مدت می تواند نوسان داشته باشد و کمتر و بیشتر شود.

توصیه هایی برای کنترل شیوع آنفولانزا در جامعه

بهترین راه پیشگیری از آنفولانزا انجام واکسن های سالانه است. در آغاز پاییز هر سال واکسن آنفلوانزا در فصل آنفولانزا از سه تا چهار ویروس مختلف آنفلوانزا پیشگیری می کند.

برای کمک به کنترل شیوع آنفلوانزا در جامعه:

 • در خانه بمانید و کودکان بیمار را در خانه نگه دارید تا تب به مدت 24 ساعت از بین برود.
 •  تا زمانی که احساس بهبودی نکنید از بودن در کنار دیگران خودداری کنید، مگر اینکه جهت درمان آنفولانزا برای مراجعه به پزشک و کادر درمان از خانه بیرون بروید.
 •  اگر نیاز به ترک خانه و مراقبت های پزشکی دارید، از ماسک صورت استفاده کنید و دستان خود را مرتب بشویید.
 • از ازدحام زیاد و شرکت در مکان های شلوغ، به ویژه در هنگام شیوع آنفولانزا اجتناب کنید.
 • هنگام سرفه یا عطسه دهان و بینی خود را بپوشانید.

از این محصولات دیدن کنید:

شربت برون کلد هلث اید بهبود علایم سرماخوردگی و آنفولانزا 

کپسول ایمون اکتیو اوکوفارم تقویت کننده سیستم ایمنی بدن

0 دیدگاه

 • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه