هر آنچه که لازم است در رابطه با مکمل بتا آلانین بدانید!

بتا آلانین یک اسید آمینه غیرضروری است و به همین دلیل افراد سالم در بدن خود مقدار لازم را برای عملکرد طبیعی بیوسنتز می کنند. هنگامی که بدن شما کارنوزین یا آنزیرین را تجزیه می کند، بتا آلانین ساخته می شود بتا آلانین معمولاً توسط ورزشکاران مصرف می شود زیرا این ماده جز جدایی ناپذیر دیپپتید کارنوزین است که در هر دو نوع فیبر عضلانی نوع یک (انقباض آهسته) و نوع دو (انقباض سریع) یافت می شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره بتا آلانین تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

بتا آلانین چیست؟بتا آلانین

بتا آلانین یا آمینو پروپیونیک اسید یک بتا آمینو اسید است که به طور طبیعی وجود دارد و جز دیپپتیدهای هیستیدین کارنوزین و آنزیرین و همچنین ویتامین B5 یا اسید پانتوتنیک است. از نظر ساختاری، بتا آلانین ترکیبی بین انتقال دهنده های عصبی است، که ممکن است که توجیه مناسبی باشد برای اینکه چرا مصرف کنندگان معمولاً ادعا می کنند از طریق آن واکنشی مانند کافئین تجربه می کنند.

بدن شما می تواند حداقل به سه روش بتا آلانین تولید کند. این ماده می تواند در هنگام تجزیه دیپپتیدهای هیستیدین، ​​مانند کارنوزین یا آنزیرین آزاد شود، یا می تواند به عنوان یک محصول جانبی ثانویه از واکنش ایجاد شود که ال-آلانین را به پیروات تبدیل می کند. علاوه بر این، در روده نیز تولید می شود.

بتا آلانین در بدن چه کاری انجام می دهد؟

فواید مصرف مکمل بتا آلانین بیشتر در توانایی آن در افزایش غلظت کارنوزین عضلانی نهفته است. در حقیقت، بتا آلانین اسید آمینه محدود کننده در سنتز کارنوزین است، به این معنی که وجود آن در جریان خون مستقیماً با سطح کارنوزین عضله مرتبط است.

مصرف بتا آلانین منجر به افزایش قابل توجهی کارنوزین عضلانی می شود و در ادامه فقط چهار هفته تا 58 درصد و در 10 هفته 80 درصد میزان غلظت کارنوزین بر اثر مصرف بتا آلانین در عضلات افزایش می یابد.

با افزایش کارنوزین بر اثر مصرف بتا آلانین میزان تجمع یون هیدروژن در هنگام ورزش با شدت بالا کاهش می یابد که تجمع یون هیدروژن یکی از عوامل اصلی خستگی عضلات است.

غلظت کارنوزین عضله با داشتن درصد بالایی از فیبرهای عضلانی انقباض سریع نوع 2 ارتباط دارد. به همین دلیل، سطح بالاتری از کارنوزین عضلانی را در میان دوومیدانی کارها مشاهده کرده اند. مردان به طور کلی غلظت کارنوزین عضلانی بیشتری نسبت به زنان دارند، به احتمال زیاد به این دلیل است که آنزیمی که باعث تجزیه کارنوزین می شود، در زنان فعال تر است.

منابع بتا آلانین چیست؟

شما از غذاهایی که مصرف می کنید مقدار کمی بتا آلانین بصورت آزاد دریافت می کنید، بیشتر آن به صورت دیپپتیدهای کارنوزین، آنزرین یا بالنین است که هر کدام از آن ها در هنگام هضم، به افزایش در دسترس بودن بتا آلانین کمک می کنند. تا زمانی که گیاهخوار نباشید، این مواد را از پروتئین های حیوانی موجود در رژیم غذایی خود دریافت می کنید. به طور خاص، گوشت گاو منابع خوبی برای کارنوزین است.

غلظت کارنوزین در عرض تنها پنج هفته رژیم گیاهخواری به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. همانطور که انتظار می رود، غلظت کارنوزین ماهیچه در گیاهخواران به طور قابل توجهی کمتر از عضله غیر گیاه خواران است.

یکی دیگر از راه های دریافت بتا آلانین مصرف مکمل های بتا آلانین است.

کاربردها و فواید بتا آلانین

اگر بدنبال افزایش عملکرد عضلانی با شدت بالا با مدت زمان کوتاه تا متوسط ​​هستید، تعداد کمی از مکمل های موجود تاکنون مانند بتا آلانین عمل کرده اند.

به عنوان مثال، در یکی از اولین مطالعات منتشر شده در مورد بتا آلانین و عملکرد ورزشی انسان، حداکثر توان خروجی در یک تست دوچرخه سواری چهار دقیقه ای، در هر دو گروه که بتا آلانین دریافت می کنند، در مقایسه با گروه دریافت کننده دارونما و گروهی که  فقط کراتین دریافت کرده بودند، به طور قابل توجهی افزایش یافته بود. مهم ترین پیشرفت در دقایق اول و چهارم دوچرخه سواری مشاهده شد.

چه زمانی باید بتا آلانین را مصرف کرد؟

بتا آلانین می تواند یک پاسخ محرک حاد را ایجاد کند و بنابراین کاندید مناسبی برای مصرف قبل از تمرین است. با این حال، مزایای عملکرد بتا آلانین بر اساس افزایش غلظت کارنوزین عضله در طول زمان است. بنابراین، زمان مصرف بتا آلانین در روز به اندازه مصرف مداوم بتا آلانین هر روزه مهم نیست.

پاسخ به بتا آلانین به مرور زمان به دلیل افزایش مدت زمان افزایش غلظت کارنوزین در عضلات، نمایی افزایش می یابد. هنگامی که غلظت کارنوزین خود را با بتا آلانین افزایش بدهید، این سطوح بالا هر دو هفته پس از قطع مکمل، فقط دو درصد کاهش می یابد.

عوارض جانبی بتا آلانین

بتا آلانین همراه با تنظیم کننده دوز داخلی است. ممکن است اولین باری که یک مکمل قبل از تمرین را که حاوی بتا آلانین باشد، امتحان کنید، عارضه پارستزی را تجربه کنید. این عارضه به سوزن سوزن شدن و گزگز دست و پا، گردن و گوش و سایر نواحی بدن گفته می شود.

به طوز معمول پارستزی در حالت متوسط طی 60 تا 90 دقیقه رفع خواهد شد اگر پارستزی حاد بود، توصیه می شود مصرف اولیه خود را به مدت حداقل چهار هفته در حدود 800 میلی گرم به ازای هر 4 ساعت در روز محدود کنید.

اگر بتا آلانین را با معده خالی مصرف کنید، غلظت خون در واقع سریعتر افزایش می یابد، اما همچنین احتمال دارد که عوارض پارستزی را تجربه کنید.

 

 

از این محصولات دیدن کنید:

کپسول بتا آلانین بایوتک یو اس ای

کپسول بتا آلانین کارن

0 دیدگاه

  • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه